indir (3)

Owl City Kimdir?

Owl City, Adam Young tarafından kurulan ve synthpop tarzında eserler veren ABD’li bir müzik oluşumudur. Young ilk olarak Owatonna’daki evlerinin bodrumunda müzikle ilgilenmeye başladı.2007’de Owl City, Of June adını verdiği bir EP yayımladı. Bunu 2008 yılındaki Maybe I’m Dreaming adlı albüm izledi. Of June, Amerikan elektronik albüm listesinde yirminci sıraya kadar yükselmeyi başarırken, Maybe I’m Dreaming de aynı listenin on altıncı sırasına kadar yükseldi.

Owl City’nin bu ilk iki albümü herhangi bir etiket altında yayımlanmadı. 2009 yılının başlarında bir müzik sitesi olan “Crazed Hits”, Universal Republic ile bir anlaşma imzalamadan önce, MySpace sitesi aracılığıyla kendini tanıttı.sanatçı bir süre sonra Universal Republic ile anlaşma imzaladı.

Owl City’nin üçüncü albümü Ocean Eyes, iTunes aracılığıyla 14 Temmuz 2009 tarihinde satışa sunuldu. Bunu 28 Temmuz’daki fiziksel satışlar izledi. Albüm, ilk yayımlandığı hafta Amerikan albüm listesinde yirmi yedinci sırada yer aldı.

Young’ın örnek aldığı müzik türleri arasında disko ve Avrupa kökenli elektronik müzik yer almaktadır. İki bağımsız albümün ardından Owl City, 2009’da yayımladığı Ocean Eyes adlı ilk stüdyo albümüyle geniş bir kitle elde etti. Öyle ki bu albümün ilk teklisi “Fireflies”, Amerikan müzik listesinde bir numaraya kadar yükseldi. Şarkı çeşitli listelerin zirvesinde yer almasının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nde iTunes aracılığıyla en çok indirilen şarkılar arasında yer aldı. Bunun yanında albüm de çeşitli dünya listelerinin üst sıralarında yer buldu. Aralık 2009 itibariyle “Ocean Eyes”, ABD’de altın plaket ile ödüllendirildi.