blank

“Eurovision’u Özlüyoruz” başlığı attığımda eminim ki çoğunuz Türkiye’nin Eurovision ile olan ilişkisini anlatacağımı sanmıştı ancak durum böyle değil çünkü yıllardır katılmadığımızdan bu durumu maalesef kanıksadık.

Bugün bahsedeceğim konu Eurovision 2019’un en iyi performansları. Eurovision Şarkı Yarışması tarihinde ilk defa 2020 yılında dünyayı etkileyen COVİD-19 salgını nedeniyle düzenlenemedi. Hal böyle olunca Eurofanlar bu yıl kendini boşlukta hissetti. Ben de Eurovision’u biraz olsun yeniden yaşamak için sırasız bir ” En İyi 5 Performans” listesi hazırladım. İyi seyirler ve iyi okumalar!

İTALYA / Mahmood – Soldi


“Soldi” isimli parçasıyla İtalya’yı temsil eden Milano doğumlu sanatçı İsrail’de performans sergilemekten pek memnun olmadığı büyük final performansı boyunca yüzüne yansımıştı. Soldi aslında Mahmood’un babası hakkında kişisel bir şarkıydı, şarkıda “Sadece parayı umursuyorsun, parayı, seni özledim mi yoksa s*ktir mi ettim?” sözleriyle direkt olarak babasının paraya olan aşkını hedef alıyordu. Birinciliği kıl payı kaçıran Soldi için fanların çoğu “İtalya’ya yapılan en büyük haksızlık” yorumunda bulunmuştu.

NORVEÇ / KEiiNO – Spirit In the Sky


Norveç’in Alexander Rybak – Fairytale efsanesinden sonra hiçbir sanatçı bu performansın üstüne çıkmak şöyle dursun, yanına yaklaşamamıştı. 2013 yılında aldığı 4.lükten sonra en yüksek başarı Eurovision için kurulan ve hala sanat hayatına devam eden KEiiNO ile (6) alındı. Büyük final performansı sırasında kamera açılarına kurban gitmesine rağmen televoting oylamalarında rekor kırarak halkın birincisi Spirit In the Sky olmuştu.


AVUSTRALYA / Kate Miller-Heidke – Zero Gravity

Operatik vokal Kate Miller-Heidke, Avustralya’nın her yıl gönderdiği gibi iddialı yarışmacılardan biriydi. Sahne tasarımı ve vokal kontrolüyle büyük övgüler almıştı.

İZLANDA / Hatari – Hatrið mun sigra

Hard Metal müzik grubu Hatari dünyada kapitalist sistemi bitirmek ve protest müzik yaparak bir bilinç oluşturmak için kurulan bir gruptu. Eurovision adaylıklarından kısa bir süre önce dağılmışlar ancak Eurovision için tekrar bir araya gelmişlerdi. Şarkıları İsrail’de yapılan yarışmaya adeta mesaj niteliğindeydi: “Nefret kazandı.” Burada direkt olarak 2018’de İsrail’in yarışmayı kazanmasını hedef alan grup, televoting esnasında kamera tam onlara odaklandığında açtıkları Filistin atkısıyla geceye damgasını vurmuştu. Bu olayın ardından İzlanda para cezasına çarptırıldı.

ARNAVUTLUK / Jonida Maliqi – Ktheju Tokës

Bana göre gecenin gizli yıldızlarından biri kesinlikle Jonida Maliqi’ydi. Tok sesi, şarkısındaki etnik vokaller ve sahnedeki yöresele yakın kıyafetleriyle adeta devleşmiş, vokali iliklerimize kadar hissettirmişti. Şarkı seçiminin ana dilinde olması kazanma ihtimalini düşürmüş olsa da bence gecenin en temiz performanslarındandı.