Karsu Dönmez Kimdir?

  Karsu, 1990 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiş; aslı Türk olan yetenekli mi yetenekli bir sanatçı. Trajik ve biraz da macera dolu bir çocukluk atlatan Karsu, aynı zamanda hem piyano çalabiliyor, söz ve beste yazabiliyor ve şarkılarının aranjörlüğünü yapabiliyor.

İLK STÜDYO ALBÜMÜ İLE DÜNYA SAHNELERİNDE YER ALMIŞ, ŞARKICI KİMLİĞİNİN YANI SIRA PİYANİST, BESTECİ, ARANJÖR VE SÖZ YAZARI OLARAK ADINDAN SÖZ ETTİREN TÜRK KÖKENLİ VE HOLLANDA DOĞUMLU KARSU, DÜNYA BÖBREK GÜNÜ’NDE KONSER VERECEK. (İHA/İSTANBUL-İHA)

  Daha genç yaşlarda blues ve cazdan etkilendiğini belirten bu hayat dolu şarkıcı, ilk albümünde; daha 19 yaşındayken bunlardan esinlenerek kaydediyor.

  2016’da Hollanda’nın en önemli müzik ödülü olan Edison-World/Jazz ödülünü kazandı.

Şarkılarınızı yazarken nelerden etkileniyor, nelerden ilham alıyorsunuz?
Her şeyden. Kitaplar, televizyon, internet… Herkes tüm hayatını Facebook’a koyuyor. Ben de ne yapıyorum? Benim fotoğrafımı beğenen kişiye tıklıyorum, sonra o fotoğraftan başka fotoğrafa tıklıyorum. Eşinden ne zaman boşandığı, kaç çocuğunun olduğu gibi her türlü detayı görebiliyorum. Bu çok enterasan benim için. Oradan çok ilham alıyorum. Günlük yaptığım şeyler de ilham kaynağı oluyor. Örneğin bir kuş duyuyorum, bir melodi çalınıyor kulağıma. Hemen piyanoya gidiyor, onun bestesini yapıyorum. Bisiklet sürerken bir şey duyuyorum, görüyorum, hemen not alıyorum.  Benim telefonumun değeri 600 Euro değil, binlerce Euro! Çünkü müziğim, notlarım, aklımdaki müzik fikirleri orada. Onu kaybetsem biterim. Her şeyin tabii ki yedeği var ama aman kimse çalmasın! 

  15-16 yaşlarında babasına ait olan bir lokantada kendisi şarkı söyler ve çocuk yaşlarda tanıştığı piyanosunu çalar, klasik parçalarla ilk dinleyicilerini oluşturan müşterilerin beğenisini alırdı. Hatta Ted Talks programında yaptığı konuşmada müşterilerin bir süre sonra babasının yemeklerinden ziyade kendisini dinlemeye geldiğini mahcup bir şekilde dile getiriyor. ?

  17 yaşında ilgisini çektiği ödüllü belgeselci Mercedes Stalenhoef, hayatını konu alan ‘I Hide a Secret’ biyografik belgeselini yaptı.

  Müzikten fazlasıyla etkilenip müzik yaparken de bir nevi kendini bulduğunu ifade eden Karsu, konservatuar okumaya karar verse de okula alınmamıştı. Sonradan çıktığı ilk büyük sahnesinde onu geri çeviren hocaların hayranlıkla alkışlaması kendisini bayağı şaşkınlığa uğratmış.

  Biyografi sayfasında yazan bir kısımda, 2018 yılında çıktığı tanıtım turnesinden ve etkisinden bahsediliyor;

2018 yılında, “Karsu Plays Atlantic Records” adlı projesiyle 40’tan fazla salonda sahne aldı. Bu konserlerde, dünyaca ünlü Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün’ün hayat hikâyesi anlatılıyor hem de Atlantic Records’dan çıkan efsanevi hitler Karsu dokunuşuyla yeniden yorumlanıyor. Herkes Rolling Stones’u, Aretha Franklin’i, Eric Clapton’u, Cher’i, BeeGees’i tanıyor, fakat birçok kişi ABD’deki ilk Türk büyükelçisinin oğlu Ahmet Ertegün’ün tüm bu sanatçıların başarısının arkasında olduğunu bilmiyor…

  Bir süre yeni albümü için çalışmalar yapacağından işlerine ara vermişti. Bu albümde Türkçe parçalar ağırlıklı olacak ve tanıtım turnesi 2019’un Ekim ayında Zorlu FSM’de başlanacağı biliniyor.

Sayfası için, https://www.karsu.nl/

İnstagram adresinden takip edebilirsiniz, https://www.instagram.com/karsudonmez/?hl=tr