blank

Kourou’dan bir Vega roketi tarafından 16-17 Kasım gecesi fırlatılan araç, gök gürültülü fırtınaların üzerinde uçup giden ” geçici ışık olaylarının” kökenini daha iyi belirlemeye çalıştı.

Yıldırımlar, bulutlar var. Ve atmosferin üst katmanlarını iyonosfer seviyesine kadar işgal eden, gökyüzünü onlarca hatta yüzlerce kilometre boyunca ışınlayabilen garip kırmızı veya mavi parlamalar.. İngilizce’de “spritler”, “elfler” veya “jetler” olarak adlandırılan bu çeşitli “geçici ışık olayları” otuz yıl öncesine kadar bilinmiyordu. Gök gürültüleri ile ilişkilendirilirler ve yakın zamanda ortaya çıkarılan karasal gama ışını flaşları (TGF’ler) ile birlikte Ulusal Merkez’in Taranis misyonunun manzaralarındaydılar.

Ne yazık ki, 16-17 Kasım gecesi Kourou üssünden Vega roketinin fırlatılışından birkaç dakika sonra, Airanespace tarafından kayıp olarak ilan edildi.

Vega, ayrıca, İspanya’nın ilk SEOSAT- Ingenio Dünya gözlem uydusunu yörüngeye yerleştirecekti. Guyana fırlatma merkezinden Arianespace’in CEO’su ” Ne yazık ki kötü haberlerimiz var.” diye başlatma ekranından yörüngede bir değişiklik hakkında kısa bir mesaj verdi. “Görevin kaybolduğunu belirtebiliriz.”

Kaynak: Le Monde
Çeviri: Berke ERDOĞAN