AC/DC Angus ve Malcolm Young kardeşler tarafından 1973 yılında Sidney’de kurulmuş Avustralyalı hard rock grubudur. Her ne kadar grup hard rock ve heavy metalin öncülerinden kabul edilse de grup üyeleri yaptıkları müziği rock and roll olarak tanımlamaktadır.Kendilerine bu ismi vermeleri ise gitarist Angus Young’ın kardeşi Margaret Yung’un bir dikiş makinesinin üzerinde yazan AC/DC ibaresini grup ismi olarak önermesi ve bunu isim olarak kabul etmeleri ile oluyor. Sebebi de dikiş makinesinin temposuna uygun, çılgın bir müzik yapmalarıdır tabii. AC/DC’nin asıl anlamı da alternatif/düz akımdır. 

1973‘ün Kasım ayında AC/DC’yi kuran Malcolm ve Angus Young kadroya ilk olarak basçı Larry Van Kriedt, solist Dave Evans ve davulcu Colin Burgess’i aldılar. Grup ilk konserini 1973‘ün yılbaşı gecesi
Sydney ‘deki Chequers adlı kulüpte verdi. Daha sonra Albert Productions ile Avustralya ve Yeni Zelanda’yı kapsayan bir plak anlaşması yaptılar. İlk kadro sık sık değişikliğe uğradı.

Bu dönemde Angus Young kendisiyle özdeşleşen okul formasıyla sahneye çıkmaya başlamıştı. Rivayete göre sahnede başlangıçta Sydney’de gittiği okulu Ashfield Boys High School’un formasını giyiyordu. Angus okul forması dışında Örümcek Adam , Zorro , Gorilla ve Superman’in parodisi Super-Ang kostümleriyle de sahneye çıkmıştı. İlk dönemlerde grubun diğer üyeleri de sahneye farklı saten kıyafetlerle sahneye çıkıyorlardı ancak bir süre sonra bundan vazgeçildi.

Young kardeşler Dave Evans ‘ın daha ziyade Gary Glitter benzeri bir glam rockçı olmasından ötürü grup için uygun bir solist olmadığına karar verdiler. Zaman zaman Evans’ın yerini grubun ilk menajeri Dave Laughlin alıyordu.1974’ün Eylül ayında Dave Evans’ın yerine Bon Scott geldi. Grup Evans ile yalnızca “Can I Sit Next to You, Girl” / “Rockin’ in the Parlour” bir tekli kaydedilmişti. Şarkı daha sonra Bon Scott ile birlikte “Can I Sit Next to You, Girl” adıyla yeniden kaydedildi.

1975‘in Ocak ayında yalnızca Avustralya’da yayımlanan High Voltage kaydedildi. Aynı yıl “It’s a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ‘n’ Roll)” adlı tekli yayımlandı. 1974 ve 1977 yılları arasında Molly Meldrum’un Avustralya televizyonundaki Countdown adlı müzik programında sık sık yerlan AC/DC ülkedeki en popüler ve başarılı gruplardan biri haline geldi.AC/DC’nin ABD ‘ye ilk kez açılması 1977‘de
Michigan ‘daki radyo istasyonu AM 600 WTAC vasıtasıyla oldu.

1979 yılında grup büyük başarı sağlayan Highway to Hell adlı albümünü yayımladı. 19 Şubat 1980 günü grubun solisti Bon Scott yüksek miktarda alkol aldıktan sonra öldü. Grup kısa bir süre müziği bırakmayı düşündüyse de sonunda Scott’ın yerine Geordie grubundan Brian Johnson ‘ı kadrosuna katarak yoluna devam etti. Aynı yıl grup bugüne kadar en çok satan ikinci albüm olan Back in Black albümünü yayımladı. Grubun bir sonraki albümü “For Those About to Rock We Salute You” da büyük başarı sağladı ve grup bu albümle ilk defa ABD ‘de bir numaraya yükseldi. Grubun popülaritesi 1983 yılında davulcu Phil Rudd’ın gruptan ayrılmasının ardından azalmaya başladı.Phil Rudd 1994 yılında gruba döndü ve 1995 yılında çıkan “Ballbreaker” albümünde yer aldı. Grubun bir sonraki albümü “Black Ice” 20 Ekim 2008 tarihinde piyasaya çıkmış ve bu albümle grup Back in Black’ten bu yana Birleşik Krallık’ta ilk defa bir numaraya yükselmiştir.

AC/DC bugüne kadar 69 milyonu ABD’de olmak üzere dünya çapında 200 milyonun üzerinde albüm satmıştır. Back in Black albümünün dünya çapında 42 milyon sattığı tahmin edilmektedir. Albüm ABD’de 22 milyon adet satarak bu ülkede en fazla satış yapan beşinci albüm olmuştur. AC/DC VH1 müzik kanalının “Hard Rock’ın en büyük 100 sanatçısı” sıralamasından dördüncü sırada ve

MTV ‘nin “Tüm zamanların en büyük heavy metal grupları” listesinde de yedinci sırada yer almıştır. 2004 yılında ise grup Rolling Stone dergisinin “Tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı” listesinde 72. sırada yer almıştır. 2010 yılında gerçekleşen 52. Grammy Ödüllerin’de en iyi hard rock performansı ödülünü, Black Ice albümünde yer alan “War Machine” parçası ile almıştır. Ayrıca grup 2010 yılında gerçekleştirdiği Dünya turnesi Black Ice Tour ile 177 milyon dolar (yaklaşık 275,5 milyon TL) gelir elde ederek 2010 yılının bilet gelirlerinden en çok kazanan 2. isim olmuştur.

http://www.acdc.com/
AC/DC Resmi İnternet sitesi 
http://www.acdc.com/