Ariana Grande-Butera, Amerikalı oyuncu, şarkıcı. 26 Haziran 1993 tarihinde Florida, ABD’de doğdu.

8 yaşında tiyatro dersleri almaya başladı ve bir çok tiyatroda sahne aldı. Profesyonel olarak, 15 yaşındayken Broadway de Liz Gillies ile birlikte rol aldı. Canlandırdığı Charlotte karakteri ile Ulusal Genç Tiyatro Derneği ödülünü kazandı.

2010 yılında Nickelodeon yapımı sitkom dizisi Victorious’da Cat Valentine olarak rol aldı. Müzikal yeteneği çevresindekiler tarafından hemen keşfedilse de hak ettiği ilgiyi, Nickelodeon tarafından bir türlü göremedi. Victoria Justice’in başrol oynadığı yapımda, Ariana her zaman Victoria’nın gölgesinde kalıyordu.
Dizi 2013 yılında hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildi. Daha sonra yapılan açıklamalarda, yeni çekilecek olan Sam & Cat dizisi için iptal edildiği söylendi. Fakat söylentilere göre dizinin iptal edilme nedeni çok farklıydı; sette Ariana ile Victoria arasında büyük bir kavga yaşanmıştı. Kavganın asıl nedenin Victoria’nın diğer oyunculardan çok daha yüksek ücret alması olduğu söyleniyor. Ariana, Victorious deneyimi hakkında şu sözleri söylemiştir:
“Beni hiçbir zaman sevmediklerini söyleyen insanlarla birlikte çalıştım. Ama bir nedenden dolayı onların onayına ihtiyacım olduğunu hissettim. Sonra onları memnun etmek için kendimi değiştirmeye başladım. Bu beni sosyal açıdan mahvetti. Dizide oynadığım sırada çok mutsuzdum.”

Müzikal anlamda dizide aktif bir rolü olsa da hiçbir zaman solo bir şarkısı olmadı. İlk single çalışması olan “Put Your Hearts Up” ı 2011 yılında piyasaya sürdü.

Victorious’un iptal edilmesinin ardından 2013 yılında Sam & Cat adındaki yine Nickelodeon yapımı bir sitkom dizisinde Cat rolünü sürdürmeye devam etti. Fakat bu deneyimi de pek uzun sürmedi. Müzikal kariyerine ağırlık vermek isteyen Ariana, kendi isteği ile diziden çekildi.

2013 yılında çıkış albümü olan Yours Truly ile kayda değer bir başarı yakalamış olsa da asıl potansiyelini daha sonra görecektik.

2014 yılında piyasaya bomba gibi düşen ikinci albümü My Everything yayımlandı. Bu albüm ile, kendisini tam olarak kanıtlamış oldu.

2015 yılında ilk bölümü yayımlanan Scream Queens dizisinde “Chanel 2” rolü ile yer almıştır.

20 Mayıs 2016’da üçüncü albümü olan Dangerous Woman albümü piyasaya sürüldü. Bu albüm ile iki Grammy adaylığı, üç Amerikan Müzik ödülü, iki MTV Avrupa Müzik ödülü ve bir MTV Video Müzik ödülü kazandı.

2018’de çıkan Sweetener albümü ile ilk Grammy’sini kazanan Ariana Grande, ödüle doymadı.

2018 yılında erkek arkadaşı Pete Davidson ile yollarını ayırmasından hemen sonra piyasaya sürdüğü “thank u, next” şarkısı ile listeleri altüst etmeyi başardı. Çıkar çıkmaz Hot 100 listelerinde 1 numaraya yükselen single, Adele’in rekorunu kırmayı başardı. Şarkının adını taşıyan 5. stüdyo albümü “thank u, next” 8 Şubat 2019 tarihinde piyasaya sürüldü. Genç sanatçıyı kariyerindeki en yüksek noktaya ulaştıran bu albüm çıkar çıkmaz eleştirmenlerin beğenisini topladı. Çok kısa süre içerisinde Spotify Global’de 1 numaraya yükselerek aylarca yerini korumayı başardı. Günümüzde de kariyerine tam gaz devam etmektedir.