Audrey Kathleen Ruston. Nam-ı diğer çoğumuzun moda ikonu, zarafet timsali, iyi niyet elçisi olarak bildiği Audrey Hepburn.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


Savaşlarla dolu bir dönemde başlangıç yapmış yaşama, ihanetlerle dolu bir hayat geçirmiş, hayalkırıklıklarıyla harmanlanmış; ama en önemli şeyi, gülmeyi ve hayattan tat almayı hiçbir zaman unutmamış.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


Zor şeydir doğrusu onca korkunç yaşanmışlıklardan sonra hala içindeki saflığı koruyabilmek. Nereden anlıyorsun ki saflığını ölene kadar koruduğunu? Gözlerinden. Oradaki parıltı yalnızca şeytani hırsla ve belki de niyet bozukluğuyla sönebilir ancak. Fakat Audrey’de söndüğüne ne ailesi ne arkadaşları ne de hayranları tanık olmuştur.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


Peki bu büyülü güzellik kimdir? Neler yaşamıştır, nelere şahitlik etmiştir? Lafı fazla uzatmadan buna değinelim.


4 Mayıs 1929’da Belçika’da o ışıltı dolu gözlerini dünyaya aralamıştır Audrey bebek. Ebeveynlerinin geçimsizliği yüzünden Audrey, birgün babasının evi terk etmesi üzerine belki de ilk en büyük hayalkırıklığını çocuk yaşta tatmış olacaktı.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


“Babamın ortadan kaybolması yaşamımın en trajik olayıydı. Sanırım bunu hiç atlatamadım.”

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


10 yaşında üvey babasıyla birlikte Nazi işgali altındaki Hollanda’ya yerleşmek zorunda kalan Hepburn, içine kapanmasıyla da burada çok zor bir çocukluk geçirdi fakat annesinin desteğiyle baleye sımsıkı sarılmıştı bu yıllarda.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


Küçük yaşından itibaren oyunculuğa hep bir hevesi olmuştur, bale ise hayatının merkezi konumundadır. Öyle ya. Minik Audrey’i onca savaşlı, depresif geçen yıllardan koruyan bir tutkusu illa ki olacaktı!

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


Savaş zamanı nedeniyle birçok insanın hayatını kaybettiği o günlerde Hepburn, yetersiz beslenme sebebiyle astım ve sarılık hastalıklarına yakalanır. Hatta daha sonrasında lale yaprakları yediğini bile söyler. 1990 senesinde ise Audrey Hepburn’ün adı Hollanda tarafından bir lale türüne verilir ve o ise bu anıyı o zamanlarda hayatta olan teyzesine hediye eder.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


“Gördüğüm tüm kabuslarda hala o günleri yaşıyorum.”


Savaştan sonra bale konusunda hayallerini gerçekleştirmek için Londra’ya gitse de savaş yüzünden balerin fiziğini kaybetmesi onu yine bir hayalkırıklığıyla başbala bırakmış fakat yıldırmamıştır. Hepburn de bu kez Londra müzikallerinde rol alarak oyunculuk yeteneği üzerinden yola devam etmiştir.


İlk büyük müzikali Roma Tatili isimli filmde, 20li yaşlarının başında gerçekleştirir.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


Hepburn, Roma Tatili – Roman Holiday filmindeki performansı ile Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü alır.


“Bir kadının güzelliği gözlerinde görülür. Çünkü aşkın ikamet ettiği kalbine açılan kapı, gözlerdir.”


En büyük hayallerinden birisi belki de küçük yaşta kendisinin sahip olamadığı mutlu mesut aile tablosunu kendisi oluşturmaktı. Evlendiği ilk eşi olan William Holden, onun bir çocuk sahibi olamayacağını öğrenince evlilikleri mutsuz bitmiş fakat bu hayalkırıklığıyla da başa çıkabildiğini bizlere kanıtlamıştı Hepburn.

Ä°lgili resim


1953 yılında Mel Ferrer’le tanışır.


Fakat yoğun çalışma şartlarından dolayı yeterli beslenmiyor ve aynı zamanda günde bir paketten fazla sigara içiyordu. Hızlı kilo kaybı yaşaması nedeniyle doktorlar kendisine bir süre setlerden uzak durması konusunda tavsiyede bulunurlar. Ferrer ile birlikte hayatı boyunca evim diyeceği İsviçre’ye bir dağ evine giderler. Çift 1954 yılında evlenir. Fakat evliliği sırasında iki kez düşük yapan Hepburn oldukça üzgündü. Aşağıdaki sözlerle üzüntüsünü tarif eder;


“Hayatta en çok istediğim şey bir çocuğumun olmasıydı. Daha fazla acı çektiğimi hatırlamıyorum. Babam gittiğinde bile bu kadar üzülmemiştim.”

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


Her şeye rağmen 1960 yılında bir oğlu olur ve tam gaz kaldığı yerden Hollywood macerasına yeniden atılır. Kariyeri yükselişte “Breakfast at Tiffany’s”, “My Fair Lady” gibi şimdilerde kült dediğimiz pek çok filmde rol alır. Fakat evliliği aynı şekilde yüzünü güldürmüyordur. Yapımcı eşi Ferrer, kendi çıkarları doğrultusunda Hepburn’ü yönlendirmeye çalışıyordur ve Hepburn oğlu için evliliğini kurtarma çabalarındadır. Tüm çabalarına rağmen çift 1967 yılında ayrılır.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


“Bir insan hakkında, başkalarının onun hakkında söylediğinden çok, onun başkaları hakkında söylediklerinden fikir sahibi olabilirsiniz.”


1968 senesinde İtalyan psikiyatrist Andrea Dotti ile tanışan Hepburn, tüm yakınlarının onaylamamasına rağmen 1969 yılında Dotti ile evlenir.

Ä°lgili resim


Bir yıl sonra bir çocuk sahibi olan çift, Dotti’nin onu defalarca aldatmasına rağmen 1982’ye kadar evliliklerini sürdürürler.


“Nasıl yaşanacağını, kenarda durup izlemeden dünyanın nasıl hem içinde hem dışında olunacağını öğrendim. Bir daha asla ama asla hayattan kaçmayacağım. Aşktan da…”


Başarısız evliliklerinden sonra evliliğe sıcak bakmayan Hepburn, gerçek aşkı Robert Wolders’da bulur.

audrey hepburn gif ile ilgili görsel sonucu


Savaş günleri Hepburn’de oldukça fazla yara açmıştı. Hollywood’dan ayrıldı ve kendini UNICEF İyi Niyet Elçiliği görevine ve tam 5 sene kendini muhtaç olanların hayatını kurtarmaya adadı.


Bu güzellik de sonsuza kadar yaşamadı, ve 1993 yılında Hepburn gözlerini yaşama yumdu, geride ise yardım ettiği yüzlerce umutlu kalp, birbirinden güzel efsane olmuş eserler, her şeye rağmen umut dolu bakabilmeyi öğreten bir de hayat bırakmıştı.

audrey hepburn gif sad ile ilgili görsel sonucu

HEPBURN’DEN…

Eğer güzel gözlerin olmasını istiyorsan,

İnsanlara iyilikle bak.

Eğer saçların güzel olsun istiyorsan,

Bırak çocuklar ellerini geçirsin saçlarından.

İnce bir bedense isteğin,

Ekmeğini açlarla bölüş.

Ve güzel dudaklara sahip olmak için,

Sadece güzel sözler söyle..