Claire Boucher – daha çok sahne adı ile bilinen Grimes– 17 Mart 1988 yılında Kanada, Vancouver’da dünyaya geldi ve orada büyüdü. Uzmanlık alanı ”Yaratıcı Sanatlar” olan Montreal’ de bulunan Mcgill Üniversitesi’ne gidene kadar müzikle ilgilenmedi.

Bir arkadaşı kendi grubunda back vokal yapması için Boucher’ı ikna etti ve notaları okumanın son derece kolay olduğunu gördü. Devam eden günlerde başka bir arkadaşıyla kayıtlara başladı.

Boucher, 2010 yılında,  ”Geidi Primes” adındaki albümünü yayınladı. Sonraki yılda ikinci albümü olan ”Halfaxa”yı yayınladı ve İsveçli şarkıcı Lykke Li ile birlikte turneye çıktı. Sonraki dönemlerde müziğe odaklanmak için Mcgill Üniversitesi’ndeki eğitim hayatını yarım bıraktı.

2012 yılında bağımsız plak şirketi 4AD ile anlaşma imzaladı ve ”Visions” albümünü yayınladı. Seyreden 2 yılın sonunda ”Oblivion” adlı şarkısı son on yılın en iyi şarkısı seçildi.

2013 yılında Jay-Z ‘nin sahibi olduğu Roc Nation ile anlaşma imzaladı. Boucher, dördüncü stüdyo albümü ”Art Angels”ı 2015 sonbaharında yayınladı.

Boucher, şarkı söylemenin yanı sıra bir yapımcıdır. Müzik endüstrisinin ve medyanın kadın sanatçılara nasıl davrandığı konusunda ses yükselten bir sanatçı olmuştur.