blank
View this post on Instagram

i hope that it’s you ♡ #outoftouch

A post shared by DOVE (@dovecameron) on


Tam adı Dove Olivia Cameron olan , Amerikalı oyuncu ve şarkıcıdır. Liv ve Maddie dizisinde Liv ve Maddie Rooney rolü ile bilinmektedir. 23 yaşında olan Dove Olivia Cameron’un doğum tarihi 15 Ocak 1996 dır. Dove Olivia, Seattle, Washington, ABD de dünyaya gelmiştir.

Boyu: 1,57 m

Tam adı: Chloe Celeste Hosterman

Kardeşleri: Claire Hosterman

Ebeveynler: Philip Alan Hosterman, Bonnie Wallace

2012 yılında, Disney Channel’in  Liv and Maddie serisinde rol aldı. Pilot bölümün filme alınmasından sonra, dizinin adı Liv ve Maddie ve Dove’un her iki öncü rolü de teklif edildi. 2013’ün ortasında dizi 5.8 milyon izleyici tarafından izlendi, bu da onu Shake It Up serisinin çıkışından bu yana 2,5 yıl içinde en çok izlenen bölüm haline getirdi.Dizi birbirine çok benzeyen fakat aslında birbirinden çok farklı olan ikiz kardeşleri konu alıyor. Sadece ABD değil diğer ülkelerde de çeşitli başarılar yakalayan diziden sonra Dove’un yıldızı parladı ve 2013 – 2014 yıllarında filme alınan dört mevsimde rol aldı. Aynı zamanda,2012 yılımda Shameless serisinin ikinci sezonunda ve bir suç dizisi The Mentalist’in (2012) beşinci sezonunda yer aldı; Ayrıca genç bir snowboardcu olan macera filmi Cloud 9’da (2014) başrolü oynadı.Aynı yıl Cameron, fantastik bir aksiyon filmi olan Descendants’ın başrolünde rol aldı.

 Aralık 2016’da Cameron Hairspray Live’da( Ünlü Broadway müzikali uyarlaması)

yer aldı ayrıca Dove dışında, şarkıcı Ariana Grande ve Kristin Chenoweth filmde yer aldılar 

2017’nin ortasında Cameron’ın karakterinin merkezi olduğu Descendants 2 piyasaya sürüldü. Ertesi yıl Mart ayında, Dove, Marvel’in popüler süper kahraman serisi SHIELD’in popüler süper kahraman serisi Ajanlar’ın beşinci sezonunda yer aldı.

View this post on Instagram

spotted on the steps of the met

A post shared by DOVE (@dovecameron) on

27 Ağustos 2013’te, Imagine Dragons tarafından On Top of the World’ adlı parçayı seslendirdi. Şarkı Liv ve Maddie serileri için single olarak yayımlandı. Şarkı, üç hafta boyunca Billboard Çocuk Dijital Şarkılar listesinde on yedi numarada kaldı. İki ay sonra Dove, Walt Disney Records tarafından kaydedilen Better in Stereo albümünü piyasaya sürdü.Bir sonraki single Count Me In, 2014’ün ortasında yayınlandı ve Billboard’da bir numaraya ulaştı.Ayrıca  Christina Aguilera’nın şarkısı Genie in a bottle’ı seslendirdi ve Descendants türüne uyan bir müzik videosu yaptı; video bir aydan kısa bir sürede 22 milyondan fazla izlendi.

2015 yılında Cameron ve Live ve Maddie’den meslektaşı Ryan McCartan – The Girl and Dreamcatcher adlı bir grup kurdu ve müzik videoları içeren birkaç single çıkardı. 2017 yılında, Descendants (Dove dahil) oyuncularının bir araba sürerken filmden şarkılar söylediği Carscendants müzik projesi başladı. Aynı yıl Cameron ilk albümünde çalışmaya başladığını doğruladı.