Emilia Clarke’ın doğum tarihi 26 Ekim 1986’dir. İngiltere’nin Londra şehrinde doğmuş ve tiyatrodaki yeteneğinin genetik olduğunu düşündürecek bir aile tablosuna sahiptir. Zira babası, tiyatroda ses mühendisi, annesi ise iş kadınıdır. Bir de erkek kardeşi bulunan sevimli Emilia’mız, Londra Drama Merkezinde tiyatro eğitimiyle üniversitesinden mezun olmuştur.

 

Çeşitli tiyatrolarda rol alırken bu emeklerinin bir getirisi olarak BBC’nin Doctors adlı dizisinde konuk oyuncusu olmaya hak kazandı. Saskia Mayer isimli karakteri canlandırdığında daha yeni yeni gerçek bir oyuncu olmanın adımlarını atmaya başlamıştı.

 

2010 yılında ilk başrolü olan Savannah’ı canlandırarak Dinazor Saldırısı isimli bir korku filmde yer almıştı. Tabii çoğumuzun bildiği üzere dünyaca ün salmasındaki asıl etken, 2011’de ekranlara gelen TV dizisi Game of Thrones olmuştur. Burada Daenerys Targaryen karakterini canlandırsa da genel olarak onu Khaleesi ve Ejderhaların Annesi olarak biliyoruz. 6. sezonun 4. bölümünün son sahnesinde yani tapınaktaki erkekleri ateşe verdikten sonra kendisinin yara almadan çıplak bir halde oradan ayrılması konusunu şöyle ele alıyor,

‘O sahneyi çekmeden önce bir kadeh votka içtim çünkü tek ihtiyacım olan buydu. Bir kadının en güçlü olduğu anları yansıtan bir sahnede olmak muhteşemdi.’

GQ tarafından ‘Yılın Kadını’ seçilmiş ve ‘Yaşayan En Seksi Kadın’ unvanına erişmişti. Oyuncu olmasaydı tasarımcı ya da müzisyen olabilirdi çünkü bu iki konuda da bir uzman. Birçok projeye de ismini yazdırmaya devam eden Emilia, oyunculuğunun yanı sıra müzikal yönünden de bahsettirmeyi başarabildi. Kendisi şarkı söyleyebilir, piyano, flüt ve gitar enstrümanlarını da çalabilir. Boyu 1.57 olarak bilinen Emilia’mız, minyon tiplerin en sevimlilerinden.

Emilia, ne kadar oyunculuğundan bahsettirse de onu bu kadar çabuk sevip alışmamız üzerinde en etkili unsurun; sevecen, sempatik ve eğlenceli kişiliği olmasıdır diye düşünüyorum. Ayrıca o mimiklerine takılıp kalmamak neredeyse imkânsız. Siyah saçıyla da sarı saçıyla da ayrı bir güzele dönüşüyor. Katıldığı röportajlarda, sohbetlerde birden tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Emilia, yerinde durmayan kaşlarının da önemli bir etkiye sahip olduğunun farkında.

Son olarak Filmografisi;

Triassic Attack (2010) Savannah

Dom Hemingway (2013) Evelyn

Terminatör:Genisys (2015) Sarah Connor

Senden Önce Ben (2016) Louisa Clark

Voice From the Stone (2017) Verena

Game Of Thrones (2011-…) Daenerys Targaryen

Above Suspicion (2017) Susan Smith