Rap’in Gerçekten Bir Kraliçesi Var Mı? Lauryn Hill Kimdir?
Evet bu iddialı bir başlık ve bu yazı rap dünyasında kalıcı iz bırakmış olan Lauryn Hill hakkında.Şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve yapımcı Lauryn Noel Hill bilinen adıyla Lauryn Hill 26 Mayıs 1975’te New Jersey’de doğdu. Annesi Valerie Hill bir öğretmen babası Ma Hill bir bilgisayar geliştiricisidir. Lauryn Hill, efsane sanatçı Bob Marley’in gelinidir ve 6 çocuğu vardır. Hill, şarkı söylemeye 13 yaşındayken okul korosunda başladı. İlerleyen yıllarda Prakazrel Michel ve Wyclef Jean’ke birlikte Fugees grubunu kurdular. Fugees grubu hip-hop ve soul müzik yapıyordu. Başarılı birkaç albüme imza attılar bunların arasında Billboard Hot 200 listesinde zirveye oturan “The Score” albümü de vardı. Ama daha sonra grup dağıldı. (Hazır grubun adı geçmişken, The Score albümündeki “Killing Me Softly With His Song” ve “Ready or Not” şarkılarını da dinelemenizi şiddetle öneriyorum).

Grup dağıldıktan sonra Lauryn Hill onu Lauryn Hill yapan solo kariyeri üstüne yoğunlaştı. Sanatçının sadece iki tane albümü var bunlardan bir tanesi stüdyo albümü diğeri ise oldukça kişisel şarkılardan oluşan, canlı kaydedilmiş bir “MTV Unplugged” albümü. Bu kadar az albüme sahip olmasının bazı sebepleri ise Lauryn Hill’in kendini hala sıradan birisi olarak görmesi bu yüzden şöhretten nefret etmesi ve bir anne olması denebilir.

Kraliçelik konusuna gelince, ben ünlü kişilerin eğer gerçekten çok çok büyük ve belirgin bir etki bırakmadılarsa kral ya da kraliçe şeklinde isimlendirilmesini pek mantıklı bulmuyorum çünkü aşırı iddialı sıfatlar ve ayrıca zevkler de özneldir. Ama konu Lauryn Hill’e gelince “Acaba?” diye sormadan edemiyorum çünkü günümüzde pek çok kişi tarafından “Rap’in Kraliçesi” olarak adlandırılan Nicki Minaj bile Lauryn Hill’e olan saygı ve sevgisini göstermek için onun ayağına kapanmıştır.

Hill’e dönersek, Fugees grubu dağıldıktan birkaç yıl sonra “The Miseducation of Lauryn Hill” isimli solo albümünü çıkardı ve her şey bundan sonra başladı. Yayınlandıktan kısa sonra Billboard’ın Albüm listesinde zirveye oturan albüm uzun süre orada kaldı. Günümüze kadar 19 milyondan fazla fiziksel kopya sattı. Ayrıca “Doo Wop (That Thing)” isimli şarkı Billboard Hot 100 listesinde birinci oldu. Lauryn Hill’den sonra bu başarıyı elde eden ilk kadın rapçi Cardi B’dir yani Hill yıllarca bu başarıyı elinde turmuştur. Şarkının klibi de MTV müzik ödüllerinde “Yılın Videosu” olmaya hak kazandı. Albüm 5 tanesi Grammy olmak üzere sayısız ödül aldı. Böylece Lauryn Hill bir gecede 5 Grammy ödülü kazanan ilk kadın sanatçı oldu. Aldığı Grammyler arasında “Yılın Albümü” de vardı (En önemli Grammy kategorilerinden birisi).

The Miseducation of Lauryn Hill’in liste başarıları bu şekildeydi şimdi içeriğinden bahsedeyim. Albümde oldukça kişisel şarkılar olmasıyla birlikte “Every Ghetto, Every City” gibi toplumsal sorunlara da değinen şarkılar vardır. Şiirsel ve duygusal sözlerle; güçlü vokalini, rap yeteneğini ve zengin enstrüman çeşitliliğiyle birleştirerek oluşturduğu şarkılar insanların aklına kazındı. Günümüzde piyasada olan pek çok sanatçı Lauryn Hill’e saygı duyduklarını söylemiştir. Albümdeki “To Zion” parçası sanatçının oğluna yazdığı bir şarkıdır (Oğlunun adı Zion David Marley). Oğluna hamile olduğu esnada çevresindeki insanlar Hill’e bebeğini aldırmasını söylemiş şarkıda bunlar şu sözle anlatılıyor. 

“Ben onun hayatının bir şansı hakkettiğini biliyordum(karnındaki oğlundan bahsediyor)/ Ama herkes bana akıllı olmamı söyledi/ ‘Kariyerine bak’ dediler/ ‘Lauryn, bebeğim kafanı kullan’ (dediler)/ Şimdi hayatımın neşesi Zion’da” 

Eğer Lauryn Hill’in piyasadaki etkilerini rapçilerin ağzından dinlemek istiyorsanız YouTube’da “Lauryn Hill: 20 Years of Relevance” isimli videoyu izleyebilirsiniz.