K-Pop endüstrisindeki başarılı kız gruplarından biri olan MOMOLAND kimdir?
Hadi, MOMOLAND‘i yakından tanıyalım!

MOMOLAND, MLD Ent. çatısı altında 10 Kasım 2016 tarihinde çıkışı gerçekleştirilmiş dokuz* kişilik bir kız grubudur. MOMOLAND, Mnet tarafından yayınlanan bir reality programı aracılığıyla oluşturulmuş bir kız grubudur.


29 Kasım 2019 tarihinde, MLD Ent. tarafından iki üyenin gruptan ayrıldığı ve böylelikle grubun altı üyeyle devam edeceği yayınlandı.

*Araştırmalarım sırasında üye sayısının 10 kişi olduğunu ifade eden birkaç kaynakla karşılaştım ama ancak 9 üyenin bilgilerine erişebildim.

MOMOLAND hakkındaki temel bilgilerden bahsettiğimize göre, bir de grup üyelerini yakından tanıyalım!

1) Hyebin – Gerçek Adı: Lee Hye Bin
Doğum Günü: 12 Ocak 1996
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Ana Rapper, Vokalist

Çıkış öncesi sahne adı “Cherry” idi. Lakapları “Hyebni” ve “Hyeb Jjang” olarak bilinir. 2015’ten önce şirkete stajyer olarak katılmıştır.

2) Jane – Gerçek Adı: Sung Ji Yeon
Doğum Günü: 20 Aralık 1997
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Ana Dansçı, Vokalist, Rapper

FNC Ent. ve Source Music Ent. seçmelerine katılmıştır ama başarısız olmuştur. Eski bir SS Ent. stajyeridir.

3) Nayun – Gerçek Adı: Kim Na Yun
Doğum Günü: 31 Temmuz 1998
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Vokalist, Rapper

“aegyo” (şirinlik) yapmayı sevmez. Rol modeli solo kadın sanatçı Suzy‘dir.

4) JooE – Gerçek Adı: Lee Joo Won
Doğum Günü: 18 Ağustos 1999
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Ana Vokalist, Ana Dansçı, Ana Rapper

Grubun lideri ve aynı zamanda grubun yüzüdür. Şirkete “Finding Momoland” programının başlamasına aylar kala katılmıştır.

5) Ahin – Gerçek Adı: Lee Ah In
Doğum Günü: 27 Eylül 1999
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Ana Vokalist

6 yaşından itibaren 11 yıl boyunca Çin’de yaşamıştır. Korece, Çince, İngilizce ve İspanyolca konuşabilmektedir. Lakapları “Wo Ai Ni”, “Cindy” ve “Sami” olarak bilinmektedir.

6) Nancy – Gerçek Adı: Nancy Jewel Mcdonie
Kore Adı: Lee Geuroo
Doğum Günü: 13 Nisan 2000
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Lider Vokalist, Lider Dansçı

Grubun en küçük üyesi (maknae) olarak tanımlanmakla beraber grubun merkez üyesi ve aynı zamanda grubun görsel (visual) yüzüdür. Babası Amerikalı, annesi Güney Koreli’dir. Inkigayo SBS tarafından 27 Kasım 2016’da çıkışı gerçekleştirilmiş olan “Sunny Girls” isimli bir proje grubunun üyesidir.

Bugün grupta olmayan üyeleri de tanıyalım!

7) Daisy – Gerçek Adı: Yoo Jung Ahn
Doğum Günü: 22 Ocak 1999
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Ana Dansçı, Lider Rapper, Vokalist

Eski bir JYP Ent. stajyeridir ve TWICE‘ın oluşturulduğu reality programı “Sixteen” yayınlanmadan şirketten ayrılmıştır. TWICE üyeleri olan Momo, Tzuyu ve Chaeyoung ile çok yakındır. Ayrıca solo kadın sanatçı SOMI ile de yakındır.

Finding Momoland” programında yarışmadan elenmiştir ama 28 Mart 2017 tarihinde elendiği hâlde gruba dahil edilmiştir. Özel nedenlerden dolayı mevcut promosyonlara katılamadığı biliniyor. Söylenenlere göre Daisy de artık grupta olmayacak.

7 Ocak 2020’de Daisy, “Finding Momoland“in hileli olduğunu iddia etti. Röportaj sırasında Daisy, şovdan elendikten sonra ajansın onunla temasa geçtiğini ve ertesi gün onunla buluşmak istediğini belirtti. Toplantıda, elenmesine rağmen promosyonlardan sonra gruba katılacağı söylendi. Sadece bununla sınırlı kalmayarak, Daisy gizli saklı şeylerin birçoğunu itiraf etti. Daisy ayrıca şovun üretim maliyetleri nedeniyle 70 milyon won’a yakın (60.000 ABD dolarına eşdeğer) borcundan bahsetti.

Aynı gün MLD Ent., şovda oyların manipüle edilmediğini veya başka hileli eylemlerin olmadığını belirten bir bildiri yayınlayarak yanıt verdi. Daisy‘nin iddiasını reddederek, şirketin CEO’sunun Daisy‘deki potansiyeli gördüğünü ve ajansları altında stajyer olarak kalmasını önerdiğini belirttiler. Üretim maliyetlerinin ödenmesine yanıt olarak, grubun ebeveynleri ve üyeleri tarafından üzerinde anlaşmaya varılan sözleşmeye dahil olduğunu belirttiler. İfadeyi Daisy‘nin iddiasına karşı kanıt belgeleri hazırladıklarını ve yasal işlem yapacaklarını söyleyerek sona erdirdiler.

8) Yeonwoo – Gerçek Adı: Lee Da Bin
Doğum Günü: 1 Ağustos 1996
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Ana Rapper, Vokalist

Grubun yüzü ve aynı zamanda grubun görsel (visual) yüzü olarak tanınmaktaydı. Rol modeli solo kadın sanatçı Sunmi‘dir.

9) Taeha – Gerçek Adı: Kim Taeha (eski adı Kim Minji idi)
Doğum Günü: 3 Haziran 1998
Uyruğu: Güney Koreli
Gruptaki Pozisyonu: Ana Vokalist

Starship Ent. stajyeridir, ayrıca “Cosmic Girls” isimli bir grupla çıkış yapmıştır. Nisan 2017’de MOMOLAND‘e katılmıştır.

Not: Yukarıda belirtilen bilgilerde kaynaklar arası bilgi farklılığından dolayı yanlışlık olabilir.