Melanie Adele Martinez (28 Nisan 1995 doğumlu) Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, oyuncu, yönetmen, fotoğrafçı ve senaristtir. Queens Astoria’da doğdu ve Baldwin, New York’ta büyüdü, Martinez, Amerikan televizyon vokal yeteneği gösterisi The Voice’da gösterildikten sonra 2012’de öne çıktı. Gösterinin ardından ilk single’ı “Dollhouse” u ve ardından aynı adlı ilk EP’sini (2014) Atlantic Records üzerinden yayınladı.

Martinez, daha sonra Şubat 2017’de Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) tarafından platin sertifikası alan ilk stüdyo albümü Cry Baby (2015) ‘i yayınladı. Martinez’nin şarkıları “Sippy Cup”, “Mad Hatter”, “Mrs. Potato Head”, “Cry Baby”, “Pacify Her” ve “Soap”, ABD’de altın sertifikalı, ve “Dollhouse” ve “Pity Party” şarkıları RIAA’dan platin sertifikası aldı.

Melanie Martinez Photos (42 of 566) | Last.fm

Martinez, Cry Baby’nin hikayesini takip etmek için ikinci stüdyo albümü K-12’yi (2019) beraberindeki filmin yanında yayınladı. Şarkıcı “Emo-Pop Kraliçesi” olarak anılmıştır.

Martinez, henüz lise yıllarında iken okulun marjinal kızını oynuyordu, ailesi her ne kadar onaylamasa bile okulda makyaj yapıyor, hatta eve gelmeden önce annesi görmesin diye makyajlarını siliyormuş. Saçlarını da yarı sarı, yarı siyah boyatmaya bu yıllarda heves etmişti! Martinez, annesinden habersiz saçlarını yarı sarı, yarı siyah renge boyatınca annesi Melanie ile bir hafta konuşmamış!

Martinez, Astoria, Queens’de Dominik ve Porto Riko kökenli ebeveynler Mery ve Jose Martinez’de dünyaya geldi. Ailesi Martinez dört yaşındayken Long Island’da Baldwin, New York’a taşındı. Brandy, Britney Spears, Shakira, The Beatles, Tupac Shakur, Biggie Smalls ve Christina Aguilera’nın büyümesini dinledi, ve genç yaşta şarkıcı olmak istedi.

Martinez, Plaza İlköğretim Okulu’na devam etti, öğretmeni Bay Nadien’e şarkı söylemeyi öğrettiği için teşekkür etti ve anaokulunda Martinez şiir yazmaya başladı. Martinez, “çok duygusal” olduğu ve duygularını açıklamakta zorlandığına göre, çok az arkadaşının büyüdüğünü ve bir ev sahibi olduğunu söyledi. Fotoğraf ve resim çalışmaları yaptı. Çocukken duyduğu duygusallıktan dolayı başkalarının ona ilk albümü Cry Baby’nin titiz karakterinin yaratılmasına yol açan “cry baby” olarak bahsettiğini söylüyor.

Martinez cinselliği hakkında utanç duyduğu ve biseksüel olarak kabul edilirse kabul edilmeyeceğini hissettiği bir “geleneksel Latin evinde” büyüdü. Ailesinin şimdi cinselliğini tamamen kabul ettiğini söylüyor.

On dört yaşındayken Martinez, çevrimiçi bulduğu, sevdiği şarkıların akor diyagramlarını inceleyerek gitar çalmayı öğretti ve şiirlerini akor diyagramlarından birine ekleyerek ilk şarkısını yazdı, gitar “sonunda bayat”. Martinez, Baldwin Lisesi’nden mezun oldu.

K-12 Promotional Photo Shoot | Melanie Martinez Wiki | Fandom