Yumuşacık sesi ve güzelliği ile dikkat çeken genç sanatçı YASMİN SCHMIDT “İnsanım” adlı şarkısıyla müzikseverlerle buluşuyor.
Söz ve Müziği kendisine ait olan “İnsanım” adlı parçanın düzenlemesi Zehra Belevi’ye ait. Şarkının klibi, genç yönetmenlerden Görkem İnci tarafından çekildi.
Daha önce yine söz ve müziğini kendisinin yapmış olduğu İngilizce şarkıları ile Almanya’da müzik hayatını sürdüren Yasmin, artık Türkiye’de Türkçe şarkıları ile duygularını dinleyenlere aktaracak.
Sanatçı, kedi ifadesi ile “İnsanım” şarkısını yazdığı dönemler kalbinin kırık olduğunu ve bu döneminde yanında olan gitarının ona güç verdiğini belirtiyor. Hatta kalbini kıranlara minnettarlığını da belirtmeden geçemiyor.
Bir parçanın oluşum aşamasında eğer şarkıyı söylerken ağlıyorsa, tüyleri diken diken oluyorsa doğru yapıyor demektir sanatçıya göre.
Yasmin Schmidt, İzmir Dokuz Eylül Devlet Konservatuarı Yanflüt bölümünü bitirdi. Ardından Almanya’da Musication Klasik Müzik Bölümü’nü bitiren sanatçı yanflüt ile birlikte piyano, gitar da çalmaktadır.
Müzik yeteneğinin yanında bale, oyunculuk ve modellik ve bunların yanı sıra el becerileri gösterdiği heykelcikler yapmaktadır.
Alman bir baba ve Türk bir annenin çocuğu olmanın avantajlarını yaşayan Yasmin, her iki ülkenin de sanatını geliştirmesi adına kendisine sunduğu olanakları değerlendirmeye çalışmaktadır. Özellikle Türkçe şarkılar yazmaya başlaması ile daha da özgürleştiğini belirtiyor. Türkçe ile kendini daha detaylı ifade edebildiğini söylüyor.
“İnsanım” şarkısının klibine gelince; farklı ruh hallerini göstermek istediği bir klip yapmış. Bir arayış içerisinde olup aynı zamanda kendisi olmaktan mutlu olması., farklı ruh hallerini kimi zaman ağlayarak kimi zaman dans ederek göstermesi duygularını yansıtma biçimi olmuş.
Klipte yer alan köpek ise sanatçıya sürpriz olmuş. Tesadüfen orada olan ve Yasmin’in yanına gelerek klipte ona eşlik eden bu sevimli köpek sanki Yasmin’e özellikle eşlik etmek istemiş gibi yanında olmuş ve sanatçının ağladığı kareler de böylece ortaya çıkmış.