Benim de en sevdiğim dizi olan başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın yer aldığı BBC’nin sevilen dizisi Sherlock ‘un yapımcılarından biri aynı zamanda da dizide “Mycroft Holmes” rolünü oynayan Mark Gatiss’ den 5. Sezon açıklaması geldi.

Dizinin zaten 2 senede bir 3-4 bölüm yayınlanan ve hayranların heyecanla bekledikleri diziden gelen açıklamalar üzdü. Dizinin yeni sezonunun yayınlanıp yayınlanmayacağı muamma fakat çekilirse de 2020’den önce olmayacağı belirtildi.

Steven Moffat‘la birlikte bir Dracula dizisi üzerinde çalıştıklarını belirten Gatiss, yeni dizinin çalışmalarının iki yıl daha süreceğini belirterek, bu süreçte Sherlock’la ilgili herhangi bir şey yapmayacaklarını, beşinci sezon hakkında bir fikirlerinin de olmadığını belirtti.


Steven Moffat konuyla ilgili olarak Sherlock’a kapıyı kapatmadıklarını ancak yakın zamanda dizi ile ilgili bir planları olmadığı belirterek diziye bir süre ara verdiklerini açıkladı.

Benedict Cumberbatch ise sezon başlamadan önce dizinin geleceğiyle ilgili önemli tüyolar vermişti. ”Bu bir devrin sonu olabilir. Açık konuşmam gerekirse bende dizinin bittiği hissi uyandı” diyen ünlü İngiliz aktör, ”Yine de dizimiz için asla ‘asla’ demiyoruz. Her zaman devam etmek isterim, bu dizide kalmak isterim. Ama görünen o ki her şey yapıldı. Yani diziyi tamamlamış gibi bir noktadayız. Ancak tabii ki bekleyip görelim derim” sözleriyle dizinin final yaptığı sinyalini vermişti.

Zaten dizinin hayranları olarak bizler de 4. Sezon’un son bölümü olan “The Final Problem” bölümü ile dizinin geleceğinin olup olmayacapı konusunda ikileme düşmüştük. Hem bölümün diğer bölümlere oranla daha olaylı ve aksiyonlu olması hem de adından dolayı olsun bizi bu düşüncelere iten Sherlock’un geleceği hala tam belli değil.