90’larda müziğin zirveyi yaşadığını söylersek galiba yanlış olmaz. O döneme damga vuran sanatçıların bir kısmı aileleriyle ilgilenmek adına uzun aralara girerken bazıları tam gaz kariyerlerine devam ediyor. Bazıları ise ”Tanrı kaliteli müzik seviyor” anlayışıyla geride efsanevi şarkılar bırakarak aramızdan ayrıldılar. İşte o döneme damga vuran on sanatçıyı ve en efsane albümlerinden nadide parçaları sizler için derledik.

10-) Spice Girls

Enfes bir kız grubuyla başlıyoruz: Baharat Kızlar! Yakın zamanda da geri dönüşlerini duyurmuşlarken 1996 yılında yayınlanmış ve adeta EFSANE ŞARKILAR listesinin zirvelerinde yer almayı hak eden Wannabe şarkısını biz de listemizde yer vermesek olmazdı. Ne diyelim, böylesine uzun bir aradan sonra 90’ların grubunu yeniden, yeni soundlarla duymak harika olacaktır.

9-) Ricky Martin

Porto Rikolu, Latin sanatçı Martin, günümüze yakın tarihlerde kariyerini yarışma jürisi olarak devam ettirme kararı almış, ailesiyle sakin bir hayat sürmek istediğini söylemişti. Şimdilerde kendisinden pek yeni bir şeyler duyamasak da Livin’ La Vida Loca şarkısı ile gönlümüze taht kurduğu gerçeğini değiştirmez. 1999 yılından günümüze kadar şarkının onlarca coverının yapılmış olması da büyük bir hit olduğunu kanıtlar nitelikte.

8 -) Oasis

91 yılında İngiliz rock müziğine devrim gibi giriş yapan grup Oasis, tıpkı girişi gibi bir şarkı olan Wonderwall ile sevginin en saf halini akustiğe dönük bir ritimle bize sunmuştu. 2009 yılında dağılıp tarihin sayfalarında kendilerine güzel bir yer bulmuş olsalar da Wonderwall hala İngilizlerin yaptığı listelerde zirveyi kapatabiliyor.

7-) Fugees

Şimdilerde Shakira ile olan düetleriyle hitlere imza atmaya devam eden Wcylef Jean’ın da üyeleri arasında bulunduğu Amerikan hip hop grubu Fugees’in ölümsüz bir parçası: Killing Me Softly. Grammy ödüllü grubun tam olarak akıbeti bilinmiyor, sürekli olarak bir araya geldikleri haberleri yayılıp sonradan yalanlansa da bu şarkının yeri hayranlar arasında gruptan daha sağlam durumda.

6-) The Cranberries

1990 yılında kurulup 94 yılında Zombie şarkısıyla günümüze kadar sürecek efsane bir etkiyi başlatan grup Cranberries’in sarsıntılı etkinlikleri son olarak solist Dolores O’Riordan’ın vefatıyla bir kez daha sarsılmıştı. Şarkının büyüklüğünü anlatmaya gerek yok, yapabileceğimiz tek şey Dolores’in mükemmel vokali ve geride bıraktığı Zombie gibi onlarca mükemmel şarkı için teşekkür etmek.

5-) Chirstina Aguilera

”Büyük sesiyle küçük kız”
Sesi hakkında sayfalarca eleştiri yazılabilecek olan Aguilera şüphesiz ki 90’lı yılların en iyi çıkış yapan isimlerinden biriydi. Stüdyo kayıtlarından ziyade canlı performanslarındaki eşsiz vokaliyle kendinden bahsettirse de 99 çıkışlı parçası Genie in a Bottle günümüzün bile en iyi parçalarından sayılabilir. Christina o günden bugüne iki çocuk annesi olsa da müziğini bırakmadı ve son albümü Lotus’un 2013’de yayınlanmasından beri hala yeni albümü üzerinde çalıştığı biliniyor.

4-) Britney Spears

Yayınladığı Baby One More Time klibiyle ”Britney Spears tarzı” diye tabir edilen yeni bir akım başlatan sanatçı da 90’larda çıkış yapan bir diğer isim. En çok satan albümlerden birinin de böylesine efsane bir şarkıyla aynı ada sahip olması tesadüf değil. Christina Aguilera’nın akranı olması sebebiyle sıkça karşılaştırılsa da bizce ikisi de farklı kulvarlarda büyük isimler.

3-) Whitney Houston

”Şüphesiz ki, müzik bir din olsaydı Houston tanrıçası, Jackson tanrısı olurdu.”
R&B’nin eşsiz ismi, hazin bir sonla bize veda etse de muazzam sesi ve şarkıları hala günümüz sanatçılarına ilham vermeye devam ediyor. Sokaktan bir grup insan çevirseniz ve bu şarkıyı mırıldansanız, her beş kişiden altısı şarkının devamında size eşlik edebilir.

2-) Madonna

İşte karşınızda o efsane klip: VOGUE. Madonna’nın zekası, söz yazarlığı kısacası sahip olduğu inanılmaz yetenek tartışılamadığı gibi kendisine layık görülen ”Popun Kraliçesi” lakabı da herhalde tartışılmaz. Madonna’yı tanımlamamız gerekirse her devri kendi devri yapmayı başarmış sanatçı demek oldukça uygun düşecektir.
Aslen bir soundtrack olan şarkı daha sonra ikonik bir kliple harmanlanınca Billboard zirvesini alması pek şaşırtıcı olmamış.
Ne diyelim, kraliçenin günümüzde zevkine yaptığı işleriyle kıyaslanamayacak kalitedeki bu şarkıyı dinleyerek 90’ların benzersiz müziğine geri dönüş yapmanız tavsiye edilir.

1-) Michael Jackson

Müzik piyasasında tartışılmayan bir şey yoktur: satışlar, izlenmeler, dinlenmeler, ödüller, lakaplar, haklar…Hayran gruplarında her şeyin karşılaştırmasını görebilirsiniz ama hepsi içinde bir dogma vardır ki henüz bu dogmayı yıkabilecek bir isim dünyaya gelmedi.
7 den 70’e, 2000 kuşağından 60 kuşağına kadar herkesin kabul ettiği bir gerçek: Michael Jackson. Kral Jackson, öyle büyük bir isimdi ki yayınladığı her albümü rekor üstüne rekor kırmış, kendi ismi bile imza olmaya müsait. Günümüz popuna yön veren birine saygı duymamak işten değil.
Kendi müziği şöyle dursun, sadece ilham olarak müzik piyasasına kattığı onlarca isim için kendisine ne kadar teşekkür etsek az.