Cover kavramı başka sanatçının şarkısını söyleme olarak anlaşılsa da aslında ”cover” gerçek performansçıyı ortaya çıkarmak, farklı yorumlarla asıl şarkıyı zenginleştirmek ve farklı bir tatla yeniden bize sunmaktır. İşte biz de o farklı harmanı başarıyla bize sunabilenleri sizin için derledik.

10-) Dua Lipa – I’m Not the Only One (Sam Smith Cover)

Son zamanlarda sıkça adından söz ettirmiş, son olarak da BRIT gecesinde aldığı yılın kadını ve özel eleştirmen seçimi  ödülleriyle piyasaya ”ben geliyorum” diyen genç sanatçı, yaptığı coverlarla da ses kalitesini pekiştirmiş, dinleyicilerinden tam not almayı başarmıştı. Kendisi gibi İngiliz olan Sam Smith’in hit parçası I’m Not the Only One kendine özgü sesiyle yorumlayan Dua Lipa bu potansiyeliyle yaşıtlarına karşı 1-0 öne geçiyor.

9-) Rita Ora – What Makes You Beautiful (One Direction Cover)

Bu coverı yayınladığı sıralarda şarkının sahibi One Direction grubunun üyelerinden ”Rita Ora’nın coverını çok beğendik, eğer isterse telif hakkı için ücret ödemeden albümüne ekleyebilir.” tepkisini alan Ora’nın bu coverını biz de çok beğendik. Çıkış yaptığı sıralarda sahnede fazla nefes nefese kalması yüzünden eleştirilere maruz kalsa da bu coverı biz çok beğendik.

8 -) Miley Cyrus – Summertime Sadness (Lana Del Rey Cover)

Cyrus’ın olaylı dönemi Bangerz’da onu parti kızı olarak tanısak da dönem içerisinde Lana Del Rey’in büyük hiti Summertime Sadness’a yaptığı cover, duygu yüklü yorumuyla herkese onun sadece parti kızı olarak iş yapmadığını, her türlü şarkıyı özgünce söyleyebileceğini kanıtlamıştı. Muazzam nefes kontrolü ise tam profesyonellere yakışacak cinsten.

7-) Birdy – Let Her Go (Passenger Cover)

Urbanın naif prensesi Birdy, tıpkı kendisi gibi naif bir şarkı, Let Her Go’ya yaptığı coverla İngiliz eleştirmenlerin dikkatini çekmiş, onlardan övgü almayı başarmıştı. Buğulu sesine eşlik eden piyanosu da onun bir yeteneğini daha ortaya çıkarmış oluyor.

6-) Bebe Rexha – Monster (Rihanna Cover)

Aslında bu şarkı tam olarak Bebe Rexha için cover sayılmaz çünkü Eminem’in Rihanna iş birliğiyle çıkardığı şarkının nakaratı Rexha’nın Monster Under My Bed ismiyle yazdığı şarkıya ait. Şarkının Rihanna’ya satılması üzerine aralarında çıkan vokal polemiği hayranlar arasında büyük etki uyandırmıştı. Biz şarkıyı burada paylaşıyor, yorumu size bırakıyoruz.

5-) Maroon 5 – Happy (Pharrell Williams Cover)

Grammy ödüllü Amerikalı müzik grubu Maroon 5’da katıldığı radyo programında Pharrell Williams’ın büyük hiti Happy’i coverlaması üzerine büyük övgüler toplamıştı. Grubun solisti Adam Levine’ın notalarla nasıl oynadığını fark edince hayret etmek çok normal karşılanıyor.

4-) The Saturdays – Hold On We’re Going Home (Drake Cover)

İngiliz pop grubu The Saturdays’ın yarı acapella tarzında coverladığı Hold On We’re Going Home, adeta birbirinden bu kadar farklı sesler birbirine nasıl bu kadar uyabilir sorusunun cevabı gibi karşımıza çıkıyor. Şimdilerde grup dağıldı/dağılacak söylentileriyle boğuşsa da geride bıraktığı bu cover hala hakkında konuşulmayı hak ediyor.

3-) Charli XCX – Shake It Off (Taylor Swift Cover)

Charli XCX, çılgın tarzını coverlarında bile göstermekten kaçınmıyor. Pop şarkısını, rnb yorumuyla, rock alt yapısıyla birleştirirken şarkıyı yeniden yaratıyor ve enerjik bir tatla yeniden önümüze koyuyor. Herhalde Taylor Swift’in büyük hitini bir de kendisi böyle kaydedip albümüne koysaydı şarkıyı ikinci bir kez de kendisi hit yapbilirdi.

2-) Marina and the Diamonds – What You Waitin’ For (Gwen Stefani Cover)

Marina’nın, albümü için stüdyoda kaydedip sonradan vazgeçince sızan onlarca şarkıdan biri haline gelen What You Waitin’ For, Gwen Stefani’nin yumuşak ses tonunun aksine kalın bir sesle de ne kadar estetik söylenebileceğini bize gösteriyor. Özellikle şarkının sonlarına doğru Marina’nın yaptığı ses iniş-çıkışları tam bir profesyonele yakışan cinsten.

1-) Jessie J – Purple Rain (Prince Cover)

Prince’in vefatı üzerine bir anma töreninde sahne alan Jessie J, sanatçının efsane parçalarından Purple Rain’i yorumladıktan sonra sosyal medya bu coverın etkisiyle çalkalanmış, hatta öyle ki hd performans videosu yayınlamama kararı alan kuruluşa performansı yayınlatmıştı.
Jessie J’in büyük bir vokalist olduğu büyük bir gerçek lakin böylesine bir cover nadir raslanacak türden.

Şarkıların asıl sahiplerine ait Spotify listemize göz atabilirsiniz;