Zaman hızla akıp gidiyor; akıp giderken sadece bize yaş aldırmıyor, efsane bildiğimiz şarkılar da bizimle birlikte yaşlanıyor. Her duyduğumuzda bize ilk çıktığı anki hisleri yaşatan ve üstünden o kadar yıl geçtiğine inanamayacağınız on şarkıyı sizin için derledik, keyifli dinlemeler.

10-) The Wanted – Chasing the Sun

İşte başlıyoruz, onuncu sırada 2010 yazına damga vurmuş müzik grubu The Wanted var. Arka arkaya çıkardığı iki hitten birincisi Chasing the Sun, mevsim ne olursa olsun bizi 2010 yazına götüren bir şarkı. Üstünden sekiz yıl geçtiğini düşünmek ise yaşlandığımızı hissettiriyor.

9-) Will.i.am ft. Britney Spears – Scream & Shout

Özellikle ülkemizde futbol müsabakalarında, basketbol turnuvalarında, devre aralarında sıkça duyduğumuz bir şarkı Scream & Shout gelecek kasım ayında 6 yaşını devirecek. Dinleyene EDM ziyafeti yaşatan Will.i.am alt yapılı şarkının ”Amerikan Rüyası Bayan Spears” ile düet olması hit oluşunu pekiştirmiş durumda.

8- ) Pitbull ft. Kesha – Timber

Yine bir yaz şarkısıyla devam ediyoruz, 2013 yılına zaten bomba gibi düşen Kesha’nın günümüzün en büyük hitmakerlarından biri Pitbull ile yaptığı düetin o yılın yazına damga vurmuş olması pek de şaşırtıcı olmamıştı. Zaten müziğin doruk noktasını yaşadığı senede böyle bir şarkıyı zirveye çıkarmak gerçekten büyük başarıydı.

7-) Shakira – Hips Don’t Lie

Bu sefer önceki şarkılardan biraz daha geriye gidiyoruz ama bu şarkının yaşlandığına pek inanamıyoruz çünkü kariyeri hitlerle dolu bir başka sanatçı Shakira’nın belki de en akılda kalıcı şarkısı Hips Don’t Lie tamı tamına dokuz seneyi geride bıraktı. Latin ezgilerinin en net örneklerinden biri olan şarkı, üstünden bir dokuz sene daha geçse de eskimeyecek cinsten.

6-) Jennifer Lopez ft. Pitbull – On the Floor

Yaşlandığımızı hatırlatan bir başka şarkı: On the Floor. Liste başarısıyla popülerliğin aynı oranda gitmediğinin adeta kanıtı olan şarkı 2011 yılından günümüze kadar olan süreçte clubları sallarken Billboard listesinde zirveye yerleşememesi birçok eleştirmen tarafından ”haksızlık” olarak nitelendirilmişti. Akıllardan çıkmayan ritmi ile sizi hitlerin en yoğun çıktığı yaz dönemine geri götürecek.

5-) Lady Gaga – Bad Romance

Altında ”2018 yılına geldik ama hala Gaga dendiğinde aklıma bu şarkı geliyor.” yorumlarını barındıran, Lady Gaga’nın imza şarkısı Bad Romance de dokuz yaşını doldurmak üzere. Evet, bu mega hitin üzerinden tamı tamına dokuz sene geçti ama ikonik klibi, akılda kalıcı alt yapısı ve Gaga’nın göz önünde canlanan dans hareketleri şarkıyı günümüze kadar taşıdı.

4-) Katy Perry – Firework

Geçtiğimiz günlerde bir milyar görüntülenmeyi geride bırakan şarkı Firework, şüphesiz ki Katy Perry’nin en büyük hitlerinden sadece bir tanesi. 2010 dönemine Teenage Dream albümüyle giriş yapıp yılın sanatçısı olarak anılması bu şarkının eskimeyen hitler arasında gösterilmesini pek de tesadüf kılmıyor.

3-) Rihanna ft. Jay-Z – Umbrella

Bu şarkı da 2009-2010 döneminde girdiğiniz her mağazada, yemek yediğiniz her lokantanın televizyonunda, her müzik kanalında karşınıza çıkan bir şarkı: Umbrella. Akılda kalıcı kelime tekrarları ve rnb-EDM arası alt yapısıyla zihnimize kazınarak hepimizin şemsiyelere farklı bir gözle bakmasını sağlamıştı.

2-) Avril Lavigne – Girlfriend

Önemli kurumlar tarafından rock prensesi olarak unvanlandırılan Avril’in Girlfriend şarkısı da çıkalı dokuz sene kadar oldu. Hatırlatalım: Şarkı o dönem şimdiki kadar popüler olmayan Youtube’un 100 milyon izlemeye ulaşıp VEVO sertifikasını alan ilk klibiydi. Öylesine efsane bir şarkı bile dokuz yaşında, yaşlandığımız için pek de üzülmememiz gerek.

1-) The Black Eyed Peas – Boom Boom Pow

Yine bir 2009 klasiği: Boom Boom Pow. Alt yapısına ve sözlerine o kadar çok parodi yazıldı ki sadece bunları bilmek bile şarkıyı efsaneleştirmeye yetiyor. Şimdilerde grup üyeleri kariyerlerine solo devam etseler de yakın zamanda birleşmeleri muhtemel. Bu şarkı gibi efsanesini bir daha çıkarırlar mı bilinmez ama 2009 yazına girerken çıkan en büyük hitlerden biri olduğu gerçeğini üstüne çıkan/çıkacak hiçbir şarkı değiştiremez gibi.

Listemizi Spotify’dan da ulaşabilirsiniz;