Gerek hayranı olduğumuz sanatçıların, gerek ise severek dinlediğimiz sanatçıların albümlerinde bir şarkı vardır ki her dinlediğimizde ”Bu neden single olmadı?” diye yakınır, her şarkı önerisine o şarkıyı yazarak kendimizce herkesin duymasını isteriz. İşte biz de bu yüzden çeşitli sanatçıların albümlerindeki ”keşfedilmemiş cevher”leri size keşfettireceğiz. Keyifli dinlemeler.

10-) Lana Del Rey – Body Electric

Lana Del Rey, fanları arasında bilinen adıyla ”Alternatif Kraliçesi” bize birçok duygu yüklü şarkı sunmasıyla ünlü olsa da single olanlar kadar olmayan şarkıları da oldukça kaliteli. Çıkış yakaladığı ilk albümü Born to Die’ın her şarkısı single olmaya layık fakat içlerinden sıyrılan bir şarkı var ki dinler dinlemez zihne kazınıyor: Body Electric. Vokalini de bu şarkıda bir hayli göstermiş doğrusu.

9-) Jessie J – Sexy Lady

Single tercihleriyle çokça eleştiriye maruz kalan J ikinci albümü Alive’da da bu eleştirileri boş geçirmek istemedi. Yaşadığı maddi krizden midir bilinmez ancak İngiltere listelerinde, ki İngiltere sayılı büyük marketlerden biridir, single olmadan ilk 30’a girmeyi başarmış bir şarkıyı single yapmamak pek akıl karı olmamış. Şarkının enerjik temposuyla öz güven aşılayan sözlerini harmanlayıp önümüze güzel bir vokal çeşnisiyle sunan Jessie J’i bu şarkı için tebrik etmek gerek.

8- ) Rihanna – Right Now

Klibi çıktı, çıkacak, yolda geliyor diye seneler geçmiş olmasına rağmen eskimeyen bir şarkı: Right Now. Tam anlamıyla bir EDM şöleni yaşatan şarkının akıbeti tam olarak bilinmiyor fakat dinlendiği zaman kıpır kıpır bir his yaşatacak ritimler barındırdığı oldukça bariz. David Guetta’nın ritim zekasıyla Rihanna’nın vokali ortaya güzel bir şarkı çıkarmış.

7-) Britney Spears – Alien

Britney Spears’ı her zaman için olaylı albüm dönemleriyle tanıdık, dönem skandallarıyla gündeme sıkça geldi. Britney Jean albümünde ise gelenek bozulmadı ve Spears yine geride ekibi, şirketiyle ilgili onlarca soru işareti bıraktı. Alien ise albümde harcanan şarkılardan sadece biri olarak Spears’ın diskografisinde yerini aldı.

6-) Miley Cyrus feat Britney Spears – SMS (Bangerz)

Miley Cyrus’ın olaylı albümüyle ve tabii ki dönemiyle aynı ismi taşıyan Bangerz yani SMS şarkısı da fanların iç yarası olmuş durumda. Cyrus’ın bu şarkıyı kliplendirmek istediği ama hem plak şirketinin hem de Britney Spears’ın ekibinin izin vermediği biliniyor.

5-) Taylor Swift – Wonderland

Genç yaşta başarıdan başarıya koşmuş hatta öyle ki ismine ödül bile verilmiş sanatçının single seçimlerine laf etmek işten bile değil ancak örneğin bir albümünden beş tekli çıkarıyorsa altıncı bir şarkı için ”ya single yapsa kesin hit olurdu” diyebiliyoruz. İşte Wonderland’te bundan sadece birisi. Şarkıdaki büyülü imgeler ve kış gecesini andıran huzur verici tınılar kendisine bağımlı kılıyor.

4-) Iggy Azalea feat MØ – Beg For It

Son zamanlarda şarkıları sürekli olarak sızdırılıp maddi ve manevi açıdan büyük zararlar gören Iggy’nin patladığı albüm The New Classic, single olan şarkıları kadar olmayan şarkılarıyla da çok konuşulmuş, rap piyasasını uzun süre meşgul etmişti. Albümde en çok hakkı yenen şarkı Beg For It desek sanırım yanlış olmaz.

3-) Lady Gaga – Manicure

Artpop dönemini şaibeli geçiren ve ardından tarzında, müziğinde sadaleşmeye giden Gaga’nın bu albümünde single olmayan şarkılarının daha çok hit potansiyeline sahip olduğunu söylesek yanlış olmaz. Ritmi, vokalleri ve sözleriyle bir bütün oluşturan şarkının Gaga gibi kliplerini yönetmeyi seven bir sanatçının elinde nasıl şekilleneceğini izlemek keyif verici olurdu.

2-) Lorde – Buzzcut Season

Günümüz teenleri arasından kendini sıyırmayı başaran Grammy ödüllü sanatçı Lorde, ilk albümü Pure Heroine ile büyük ödüllerde iddia konuşturacak kadar iyi bir çıkış yapsa da bu çıkışın üstüne başka ne konulabilir diye düşünüldüğü zaman sağlam bir single daha cevabı kesinlikle verilebilir. İşte o tekli çıkmış olsaydı, biz bu şarkıdan başkası olsun istemezdik.

1-) Katy Perry – Legendary Lovers

Perry’nin fandomuna en büyük iç acınız ne diye sorsalar en net cevabıyla Legendary Lovers derlerdi. Mısır temasını sıkça kullandığı Prism albümündeki en can alıcı şarkılardan biri olan Legendary Lovers büyük listelere klipsiz bir şekilde bile girmeyi başarmıştı. Katy Perry büyük bir hitmaker olarak bir hit şansını elinin tersiyle itmesi ona ne kaybettirdi bilinmez fakat fanların yaptığı kliplere ve sözlü videolara bakınca bizim çok şeyden mahrum bırakıldığımızı çok iyi anlıyoruz.