2020 YKS sınavının TYT oturumundaşarkıcı Mabel Matiz‘in adı ve şarkılarının geçtiği bir paragraf sorusu soruldu. Ülke çapında ses getiren sorudan sonra Mabel Matiz ”Twitter” hesabında; ”Bugünkü YKS sınavında şarkılarımı konu alan sorulardan şimdi haberim oldu 🙂 Valla ne diyim, en az sizin kadar şaşırdım. Buna ek olarak sevindim de galiba. Bu, ne bilmiyorum, ama bu bir şey” yazarak sevincini belli etmiş ve ardından gençlere moral verecek şeyler yazmıştı.

LGBTİ+ destekçisi ve bireyi olan Mabel Matiz‘in üniversite sınavında sorulmasına bazı vatandaşların tepki göstermesi üzerine sınavdan bir hafta sonra ÖSYM başkanının yaptığı açıklamada belirttiğine göre soruya ”milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımıza zarar verme nedeni ile inceleme başlatıldı. Sorumlu kişilerin soru hazırlama süreçlerinden çıkarılacağı bildirildi ve akıllara ‘soru iptal olacak mı?’ sorusu takıldı. Henüz sorunun iptal olup olmayacağı belli değilken, bazı vatandaşların bu işlemin saçma olduğuna, altı üstü bir soru olduğuna dair tepkilerini gösterdiler.

Mabel Matiz‘in ise son olaylara karşı yorumu ise şu şekilde oldu: ”Selam : ) Müziğimle hayati bir sınavın sorularına konu olmak beni çok mutlu etti. Şimdi ise aynı sınav üzerinden kişisel değerlerimin konu edilmesini hayretle izliyorum. Adımın yanına coğrafi işaret logosu konmasına ramak kalmışken, sınandığım şeye bak. Eh, hayatın sınavları bitmez demiştim : ) Bi’ yoklama da burdan geldi. Yoğun destek ve sevgi mesajlarınızı içim büyüyerek okuyor ve kabul ediyorum. Bugüne dek müziğimle anlatmak istediğim şeyin ne kadar iyi anlaşıldığını yine sizin yazdıklarınızdan anlıyor ve daha da güçlü hissediyorum. Müziğimi yapmaya, hikayeler anlatmaya ve bu ülkenin bir parçası olmaya gönülden devam edeceğim. Bir başka sınavda görüşmek üzere…