Paris Moda Haftası Sonbahar-Kış 17/18

Milano’nun ardından sıra Paris’te. Bu sezonun moda ayının son evresinin tamamlanmasına iki gün kalmasına rağmen daha fazla beklemek istemedim. Pascal’ın defilesiyle açılan moda haftası Paul&Joe ile kapanıyor. Geriye kalan iki gün için program ise şöyle:

6 Mart:
10:00 – Stella McCartney
11:00 – Sacai
12:00 – Leonard Paris
13:30 – Giambattista Valli
14:30 – Veronique Branquinho
15:30 – Valentin Yudashkin
16:30 – Hermès
18:00 – A.P.C.
19:00 – Esteban Cortazar
20:00 – Alexander McQueen

7 Mart:
10:30 – Chanel
11:30 – agnès b.
12:30 – Moncler Gamme Rouge
13:30 – Ellery
14:30 – Miu Miu
15:30 – Junko Shimada
16:30 – Moon Young Hee
17:30 – Shiatzy Chen
18:30 – Louis Vuitton
20:00 – Paul & Joe

Sezonun moda ayı tamamlanmasından sonra sizin için ilkbahar-yaz detayları da yolda. Defilelerin hepsini izleyemedim ama C’Dior defilesine taptığım gerçeğini de inkar edemem. O konuya geleceğiz canlarım. Ha allah kitap aşkına lütfen şu kontürleme hakkındaki yazımı okuyun da bi geliştirin kendinizi. Buram buram makyaj geliyor. Metalik,parlak renkler çatır çutur geliyor elveda matlık, doğallık……..

Sokak Stillerine bakacak olursak:

Öne çıkan defilelere bakacak olursak eğer;
*Balmain
Bir süredir kültürel ve politik açıdan yönlerini benimseyen ve bunun için yaşayan pek çok tasarımcı inandığı şeyi yetenekleri ile bir şekilde ortaya koymak için çabalıyor. Olivier Rousteing’in Balmain için hazırladığı son koleksiyon, Balmain’in askerleri ile Paris Moda Haftası için markayı zirvelere çıkardı. her zaman podyumda güçlü ve gösterişli kadını yansıtan Rousteing bu çizgisini koruyarak bir tık daha kendini gösterebildi. Bu yüzden markanın modaya vereceği yön bence çok önemli. Siyah ve altını kahverengi ile taçlandırıp otantik bir görsel sunan Rousteing’in kendi içindeki marjinalliği görmeye değerdi. Marka; süet, deri, transparan kumaşlar, kalın korse kemerler, asimetrik kesimler, püsküller ile 90’larla çıktık 90’lar ilede devam ediyoruz diyor. Bu da Rousteing’in gerçeği değil mi zaten? O gücünü kalabalıklardan alıyor ve bunu da sonuna kadar yansıtıyor. Sonuçta modada bile toplumsal olmak bunu gerektirir.

Olivier Rousteing’in yanında genellikle Kim Kardashian’ı görmeye alışığız fakat Sonbahar/Kış 2017-18 sezonunda bu ezber bozuldu. Yaşadığı talihsiz soygunun ardından Paris Moda Haftası’na katılmayan Kim’in yerini Balmain defilesinde de Nicki Minaj yer aldı.

Defileden görüntüler;

*Chloe

Chloe için her zaman parlayan bohem ve festival seven bir kız imajı yakalamak önemli olmuştur. Motorsikletçi ceketleri, İspanyol paça pantolonları ve Baja gömlekleri ile tanınan Chloe imajı çizgisinin dışına çıkıyor. Waight Keller’ın bu sezonki koleksiyonu tanrı olmuş diyebilirim. Daha güçlü omuz kesimleri ve beli tamamen saran pileli uzun pantolonlar Chloe’nin daha önce denemediği kesimlerdi.Alice Harikalar Diyarında illüstrasyonları ve Mary Jane aksesuarları ile Waight Keller kendine yeni bir ütopya kurmuş. Bence bu iki marka yazada yön verecek. Biri kendini çizgisini kalınlaştırırken diğeri beklenenin dışına çıktı. Sonuç olarak: Yaşasın süetler!

P.s.
Kontür yazımı yarın yayınlayacağım.