Öncelikle yazıya başlamadan önce sana bu yazıyı okurken dinleyecek bir müzik önerisi koymak istiyorum şuraya. Tam da şuraya. Evet, bunun hemen altında bulabilirsin..

 Şu anki moduma uysun demiştim.. Yine tutturamadım. Neyse, umarım sana uyar. (:

 Şimdiii.. Yazıya geçebiliriz. Konumuz saçlar ve olası renkleri. Şu aralar bu konuyla o kadar kafayı bozmuş olduğumu geçen yoldan geçen turuncumsu arabanın renginin saçımda nasıl duracağını düşünürken fark ettim. 

 O kadar çok renkleri düşündüm, tenlerle uyumlarını araştırdım, hangi stilde hangi rengin daha güçlü duracağını o kadar çok sıraladım ki ciddi ciddi bu konuda bir şeyler kapmış olabileceğimi düşünüp öğrendiklerimin kısa bir özetini seninle de paylaşmak istedim.

 Her şeyden önce öğrendiğim en temel şeyi belirteceğim. Yakışmayan renk, yoktur. Ya da yok denecek kadar azdır, bu yüzde doksan renk tonuna ve kuaförün becerisine kalmış bir durum. Aynı şey bir nevi saç tarzları için de geçerli. Yani kuaförünüz size ‘Alnın dar, kahkül yakışmaz.’ diyorsa açıkçası kitabı ezberden okuyor diyebilirim. Çünkü her yüz şekline yakışan bir kahkül illa ki vardır. Aynı şey katlı saçlar, kısa saçlar, uzun saçlar, sarı saçlar, kızıl saçlar,, Saçlar… İçin de geçerli.

 Bunun için bize ezberbozan kuaförler ve işinde marjinallikle profesyonellik yakalayabilmiş kişiler lazım.

 İlk rengimiz vazgeçilmez klaslardan geliyor,

 1-Bakır, kızılımsı renkler!

 Bakır en çok beyaz tenlilere yakışıyor diye bir duyum almışsındır sen de. Evet, açık tenlilere çok yakışıyor ama bunu biraz daha doygun tonlarıyla esmer tenliler için de yakıştırabiliriz. Daha geniş açıyla bakabilmen için farklı tonlarda ve tenlerdeki insanların bakır saç renkli görsellerini bırakıyorum hemen alta.

 Evet.. Buraya kadar bir buçuk saatte gelebildiğime göre bu gece sabahlıyoruz demek ki. (: Öyleyse sıradaki saç rengi zamana meydan okuyan bir şeyler olsun.

2-Sarı Tonları!

 Bu saç rengini tercih etmek istersen sana uygun tonunu bulmakta hiç zorlanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim çünkü etrafında birçok sarılı model göreceğinden eminim. neredeyse her cilt tonunda ve her saç stilinde denenmiş bir renk. E, yakışıyor da.

 Açık tonlu bir tene sahipsen istediğin tonu seçmekte diğerlerinden daha özgür olabilirsin ancak çok solgun göstermemesi için beyaza, griye yakın tonlarda dikkatli ol derim. Daha koyu tonlarda bir tene sahipsen de küllü tonlara bir göz atmalısın. Çok daha baskın bir görüntü oluşturduğunu fark edeceksin.

 

 Gönül ister ki gördüğün her görseli ekle.. Buna ne vaktim ne de yazının sarıcı olma kapasitesi yeter fakat sen daha fazla fikre ulaşmak için daha detaylı bir arama yapabilirsin. (:

 Sıradaki renk iki yıldır çok moda olan bir yıldızdan geliyor. O bir trend. O bir cesaret işi. O bir çılgın. Karşınızdaaa,

3- Şeftali tonları!

 Bu gifi çok aradım mı? Eski bir anime-sever olarak, belki..

Bu renk o kadar çok değiştirilmiş, o kadar çok farklı tonlara bürünmüş ki bazen sarıyla bazen bakırla, bazen turuncuyla, hatta bazen pembeyle bile karıştırıldığı oluyor. Hatta bunun biraz daha pastel tonuna daha sofistike bir isim bile bulmuşlar. Rose-gold! Seni tonlarla başbaşa bırakayım o halde..

 Az kalsın hızımı alamıyordum yine. Ihım. Şimdi de biraz daha koyu renklere geçelim sakince.

4-Karameller!

 Gece gece canımı çikolata çektirecek daha lezzetli bir saç rengi olamazdı.. Fazla söze gerek yok. Görüyorsunuz. Herkeste tatlı, herkeste güçlü, herkese yakışan adam gibi adam bir renk. Fazla üzerinde oynamaya konuşmaya da gerek yok. Enfes enfes. Neyse sıradaki renge geçmeden önce içeriden çikolata alıp gelem bari.

Evvet, sıradaki renk de daha farklı tonlarını nasıl bulacağımı kara kara düşünmeme sebep olan siyahtan geliyor..

5-Siyah Tonları!

 Herkesin yine rahatlıkla kullanabileceği bir renk. Çok da asil duruyor insanın üzerinde. Koyu bir renge sahip saçların olabilir ama ben burada simmsiyah bir siyahtan bahsediyorum.. Hani o romanlardaki ‘gece karanlığını kıskandıracak kadar kara olan saçlar..’ var ya. O tür bir siyah bu siyah. Her neyse, yazı fazla cinsiyetçi gözükmesin diye bu sefer de erkek modeller bırakıyorum. (:

Tabi bunlar dışında da bir sürü seçeneğin olduğunu unutma, eğer saçında doğal durmasına dair kuşkuların varsa tamamını boyatmak yerine ombre ya da balyaj yapmayı da düşünebilirsin. Bunun için de son görselleri bırakıp seni düşüncelerinle baş başa bırakacağım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Vaktini ayırdığın için teşekkürler, tekrar görüşmek üzere. (: