Hepimiz rengarenk kıyafetler giymeye parıltılı makyajlar yapmaya bayılırız. Ancak bir gerçek de var ki bazı renkler cildimize gitmeyebilir. Bir rengin bizi iyi veya kötü gösterdiğine dair saptamalarımızı genellikle göz kararı yaparız. Bu da rengini çok sevsek bile güzel bir kıyafetin ya da makyaj malzemesinin üstümüzde kötü durmasına sebebiyet verir. Kısacası hepimizin cildinin rengine ve tonuna göre bize yakışabilecek ya da bizi olduğumuzdan çirkin gösterebilecek renkler vardır. Peki kendimize yakışan ve yakışmayan renkleri nasıl buluruz?

Cilt rengini belirle

Şöyle anlatayım: Hepimizin ten rengi apayrı. Bizi farklı kılan fiziksel özelliklerimizden biri de bu. Hepimizin ten rengi birbirinden güzel. Ancak çoğumuz cildimizin renginin ismini bile bilmiyoruz, bildiğini düşünenler de genelde yanlış biliyor. Peki ne gibi seçenekler var önümüzde? Kaç çeşit ten rengi olabilir?

İşte burada 180 farklı ten rengi görmektesiniz. Tabi tabiat üzerinde bu görseldekinden çok daha fazla çeşit ten rengi bulunmakta. Dikkat ederseniz görselin üstünde üç tane de kelime yazıyor. Renkler de ona göre kategorize edilmiş. İşte o kelimeler cilt alt tonlarımızı tanımlıyor. Merak etmeyin ona da geleceğiz. Öncelikle tabloya şöyle bir bakın, eğer kendi renginizi bulabildiyseniz ne mutlu size! Bulamadıysanız ya da aklınız karıştıysa korkmayın ve okumaya devam edin.

Cilt alt tonunu öğren

Cilt alt tonunu öğrenmek cilt rengini belirlemek kadar önemlidir. Hatta aynı şeydir. Eğer cilt alt tonunuzu belirlerseniz hangi renklerin size yakışıp yakışmadığını bulabilirsiniz. İsterseniz öncelikle cilt alt tonu nedir onu bir anlayalım. Cildimizin ve bir çok şeyin alt tonları vardır. Çok basit bir örneği ele alalım. Hömm… Renkler üzerinden gidelim mesela. Temel bir rengin içine farklı renkler ekleyerek açabilirsiniz, koyulaştırabilirsiniz ya da tonunu değiştirebilirsiniz. Mesela elimizde iki mavi tişört var. Bu iki mavi tişörtten bir tanesi size yazı anımsatıyor. Daha canlı, daha sıcak bir havası var. Diğer mavi tişörtte ise kış havası seziyorsunuz. Soğuk ama havalı bir renk. Bu örnekteki gibi aynı rengin bir çok farklı tonu olabilir. Aynı ten rengine sahip iki bireyden biri daha sıcak diğeri daha soğuk bir tona sahip olabilir. Bu nedenle sadece ten rengini belirlemek yeterli olmaz. Cilt alt tonunu da anlayabilmek gerekir.

blank

Ancak bir bakışta renkler üzerinden konuşabilseniz bile ciltler için aynı yorumu yapamazsınız. Bazı testlerle pratik yaptıktan sonra gözünüz alışmaya başlar ve ardından bir insanın sıcak mı soğuk mu yoksa ikisi de mi olduğunu daha hızlı algılıyabilirsinizBunun için internette pek çok test bulabilirsiniz. Bu testler siz aynaya bakmadıkça çok da anlam vermez. Dilerseniz benim yöntemlerimle cilt alt tonunuzu bulmaya çalışalım. Sonra da yukarıdaki görselle karşılaştıralım. İşte cilt alt tonu bulma formülü şöyle başlıyor:

Gardırobunuzu kontrol edin

Açın dolabınızı karıştırın, didik didik bakın bakalım. En sevdiğiniz kıyafetleri bir bulmaya çalışın. Giyince en mutlu olduğunuz, en sevdiğiniz kendinize en çok yakıştırdığınız kıyafetleri çıkarın. Atın yatağınızın üstüne ve yazacaklarımı okuyun. Şimdi bu kadar kıyafetle şunu yapacaksınız. İyice bir bakacaksınız. Kıyafetlerinizin arasında belli bir tonda çoğunluk olduğunu fark edeceksiniz. Bu sıcak bir ton olabilir soğuk bir ton da. Eğer iki tondan da hemen hemen eşit sayılabilecek kadar kıyafet varsa o zaman doğal tondasınızdır. Ama bu yöntem sizi tatmin etmediyse bir diğer yönteme bakalım.

Çıkarın A4leri!

blank

Evet yanlış okumadık. Koşun kapın bir tane A4 kağıdı. Alın elinize. Bembeyaz olmalı kağıdınız. Umarım evdekiler kağıtları boşa harcama demeye gelmeden bu işi bitiririz. Şimdi, elinize aldığınız kağıtla en yakın aynaya yürüyün. Aynaya baktığınızda görünürde olan canlı ve sırıtan renkleri ortadan kaldırın. Arkaplanı temiz bir aynaya geçtiğiniz zaman elinize aldığınız kağıdı yüzünüze tutun. Ya da kıyafetinizmiş gibi üzerinize de tutabilirsiniz. Ya da beyaz kağıt ile cilt alt tonunuzu bulmak için öncelikle soğuk bir su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Soğuk su, cildinizin altındaki damarların netleşmesini ve cilt tonunuzu daha netleşmesini sağlar. Ardından ayna karşısında iken beyaz bir kağıdı yüzünüze yaklaştırın. Eğer cildiniz beyaz kağıdın yanında kırmızımsı ya da sarımsı görünüyorsa cilt alt tonunuz sıcak demektir. Eğer kağıt yanında cildiniz pembemsi görünüyorsa soğuk tondasınız. Bu yöntemi deneseniz bile sonuç alamadıysanız doğal yani nötr bir tona sahipsiniz demektir.

Damarlarınıza bakın

Cilt alt tonu bulmada en kesin ve hızlı yöntemlerden biri de damar yöntemidir. Bu işlem için bir fener veya ışıklandırması iyi bir ortamda bileklerinizi ışığın geldiği noktaya doğru çevirmeniz gerekir. Gözlemlemeniz sonucunda eğer damarlarınız yeşil renkli görünüyorsa ya da yeşil damarlarınız açık ara diğer renklere fark atıyorsa siz sıcak tonlu birisiniz. Ancak öbür türlü mavi damarlarınız öne çıkıyorsa soğuk tonlu birisiniz. Eğer iki renkten de neredeyse eşit varsa ve karar veremiyorsanız tahmin edebileceğiniz üzere nötrsünüz ve çok şanslısınız. Ayrıca bu ışık testinin net ve gerçek sonuçlarını en iyi gün ışığı altında alırsınız.

Takı kutusunu karıştırma vakti

blank

Cilt alt tonunu belirlemenin bir diğer yöntemi de kullandığınız takılardan yardım almaktır. Kullandığınız gümüş veya altın kaplama ya da gerçek takılar iyi bir yol gösterici olur. Bunun için yine ışıklı bir ortamda bulunmanız gerekecek. Parmağınıza altın bir yüzük takın ya da kulağınıza gümüş bir küpe veyahut da altın bir bileklik, gümüş kaplama bir kolye… Hangisini takarsanız takın ya kendiniz ya da ayna karşısında gözlem yapın. Altın kaplama bir takı taktığınızda cildiniz sağlıklı ve parlak gözüküyorsa sıcak tonlu, gümüş takı taktığınızda daha sağlıklı ve canlı gözüküyorsa soğuk tonlu bir bireysiniz demektir. Ancak yine de bir türlü sağlıklı veya canlı bir görünüm sağlayamıyorsanız nötr yani doğal bir alt tona sahipsiniz demektir. Dilerseniz daha kesin olmak için bu geleneksel yöntemlerin dışına çıkalım ve şu yöntemlere de bir şans tanıyalım:

Gen Metodu

Genlerimiz tepeden tırnağa dış görünüşümüzü belirler. Fiziksel özelliklerimizden biri olan cilt alt tonumuzu da gen metoduyla öğrenebiliriz. Bu yöntem için aynaya veya herhangi bir cisme gerek duyulmaz. Dış görünümümüzle ilgili nesnel yorumlarımız bizi sonuca kolaylıkla ulaştırabilir. Peki bunu nasıl yaparız? Öncelikle bir kaç soruya yanıt vermemiz gerekiyor. Hatta şunları bilmemiz gerekli:

  • Göz rengimiz
  • Doğal kıl rengimiz
  • Cilt rengimiz
  • Çillerimiz

Yukarıdaki maddelere göre kendimizi inceleyelim bir. Ona göre yorumlar yapalım. Mesela göz rengimiz mavi, bir başkasının da koyu kahverengi. Eğer bu sonuçlarla bir puanlama yapacak olursak, genelde kıl, göz ve cilt rengi daha koyu olanlar daha çok puan alacaktır. Öbür türlü daha açık tonlara sahip olanlar ise daha az puan. Peki bu puanlar ne anlama geliyor? Bu örnekten yola çıkarak yüksek puanlı çıkarsanız daha sıcak düşük puanlı çıkarsanız daha soğuk alt tonlu bir birey oluyorsunuz. Yani demem o ki göz renginiz açıksa soğuk alt tonlu olmanız daha olası. Kıl renginiz koyuysa sıcak alt tonlu olmanız daha olası. Aynı şekilde cilt rengimiz daha koyuysa bu da puanımızı arttıran bir etkendir. Çillerimiz ise daha fazlaysa daha soğuk olmaya daha az ise daha sıcak alt tonlu olmaya yatkınız demektir. Ancak gen testi tek başına yeterli değildir. Başka testlerle de ölçüm yapılmalı ve değerler birbiriyle toplanmalıdır tam sonuç için. Çünkü evrende siyahi olup da soğuk alt tonlu olabilen, mavi gözleri olup da sıcak alt tona sahip bireyler de bulunur. Bunun için başka testler de yapmalıyız. Ama onun öncesinde dilerseniz bir özet niteliğinde gen testinin puanlamasını da aşağıdaki tabloya göre yapalım:

Genetik yapı puanınız yanınızda beklesin. Biz de diğer testlere bir bakalım.

Deniz, kum, güneş

Denize hepimiz bayılırız. Sıcak kumlara ayağımızı basmak kadar rahatsız edici bir his yoktur herhalde. Güneşin altında koşmak, kendimizi denize atmak ve kumdan kaleler yapmak… Hepsi çok güzel. Peki cildimiz güneşe nasıl tepki veriyor? Saatlerce güneş altında durduğumuzda güneş kremimizi sürmeyi unuttuğumuzu bir düşünsenize. Öğrendiğimiz vakit koşarak aynaya gittiğimizde gördüğümüz manzarayla şok oluruz. Yanıklar ve acı. Peki herkeste böyle mi olur? İşte güneşe karşı gösterdiğiniz tepkilere göre cilt alt tonumuzu belirliyoruz. Dilerseniz maddelerimize bir göz atalım.

  • Güneş altında uzun zaman geçirince cildinizin tepkisi ne olur?
  • Cilt renginiz sıklıkla değişim gösterir mi?
  • Yüzünüzün tepki vermesi ne kadar zaman alır?

İşte bu sorulara cevap verin ve sonucu görün. Eğer cildiniz yanmaya daha meyilliyse ve en ufak bir güneş ışığında bile cildiniz kızarıyorsa soğuk alt tonlu olabilirsiniz. Eğer cildiniz bronzlaşmaya ve çabuk kararmaya meyilliyse sıcak alt tonlu olmanız daha olası. Tabi bu soruya verdiğiniz yanıtlar da kesin sonuca götürmez bizi. Sayfada yazdığım tüm testleri uygulayarak sonuca varabilirsiniz. Eğer hepsini yaptığınız halde sonuç alamıyorsanız ve kafanız karışıyorsa siz ya bir uzaylısınız ya da nötrsünüz ! Geçmiş olsun. Cilt alt tonumuzu öğrendik. Peki şimdi ne olacak? İşte şu olacak: Size uygun ve uygun olmayan renkleri göstereceğim, haydi başlayalım.

Alt tonumuza giden renkler

blank

Alt tonumuzu bulduğumuza göre cildimize yakışan renklere de şöyle bir bakma zamanı geldi demektir. Öncelikle sıcak tonlulardan başlayalım. Sıcak tonlu bir bireyseniz her rengi gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz tabi ki. Ancak her rengin artık öğrendiğimize göre tonu farklıdır ve bunu en iyi renk çarklarından çıkarım yaparak gözlemleyebiliriz. Bize en iyi tonda renkleri ancak o zaman keşfedebiliriz. Örneğin sarının çok pastel bir tonu da olabilir, hardala kaçan bir tonu da. Hardal tonlarda bir sarı sıcak tonlu bireylere yakışırken, pastel tonlu bir sarı soğuk alt tona sahip bireylere daha çok yakışır. Aynı şekilde hardal tonlu bir sarı soğuk bir bireyde çok çirkin dururken, pastel tonlu bir sarı sıcak tonlu bir bireyde de çirkin durabilir. Bunu daha iyi gözlemlemeniz ve not almanız için aşağıya bir renk çarkı bırakıyorum:

İşte bu çarka göre sıcaksanız yani warmsanız, çarkın sıcak tarafındaki renkler size yakışacaktır. Aynı şekilde soğuksanız yani coolsanız da çarkın soğuk tarafındaki renkleri rehber edinmelisiniz. Ama nötr çıktıysanız yani neutrealsanız üzülmeyin. Hatta bayram edin. Çünkü size tüm renkler gidiyor! Şaka değil, istediğiniz rengi gönül rahatlığıyla, göğsünüzü gere gere giyebilirsiniz. Makyaj malzemelerinden de örnek verecek olursam eğer, şu ruj çarkına da bakmanızı ve onu da rehber edinmenizi şiddetle tavsiye ederim. Eğer siz de benim gibi asla doğru ruj rengini bulamıyorsanız ve o kadar çeşit renk arasında başınız dönüyorsa buyurun efendim:

Makyaj yapanlara gelsin:

blank

ÖZET

Sonuç olarak sıcak, soğuk, nötr hepimiz çok güzeliz ve bu seçimlerle güzelliğimizi kat be kat arttırabiliriz. Dilerseniz daha geniş spektrumlu ve özet maiyetinde son bir görsele de bakın ve notlar alın. Keyifli alışverişler 😉