Amerikalı şarkıcı ve müzisyen Aretha Louise Franklin, 25 Mart 1942′ de Memphis, Tennessee’de, Barbara Siggers ve Clarence LaVaughn Franklin ‘in kızı olarak dünyaya geldi. Ünlü şarkıcı pankreas kanserinden dolayı 16 Ağustos 2018’de 76 yaşındayken hayatını kaybetti.  “C. L.” mahlasını alan babası Shelby, Mississippi asıllı bir gezgin vaiz olup, annesi yetenekli bir piyanist ve vokalistti. Franklin’in annesi onuncu yaş gününden önce, 7 Mart 1952’de vefat etti.

Franklin iki kez evlenmiştir. Dört erkek annesi olan Franklin’in ilk evladı Clarence, sanatçı 14 yaşına girdiği sıralarda dünyaya geldi. Hiçbir oğlunun babası açıklanmadı. Kariyeri peşinde koşarken Franklin’in büyükannesi Rachel ve kız kardeşi Erma çocukları sırayla alarak yetiştirdi. Franklin’in üçüncü oğlu, Ted White, Jr. 1964 tarihinde dünyaya geldi. Profesyonel olarak Teddy Richards adıyla bilinen bu üçüncü oğlu, annesi için konserlerde gitar çalmasıyla bilinmektedir. 

Annesinin ölümünden hemen sonra Franklin, New Bethel’da solo şarkılar söylemeye başladı. Bunlardan ilki “Jesus, Be a Fence Around Me” ilahisiydi. Dört sene sonra babası onun kariyer menajerliğini üstlendi ve onu “gospel caravan” adını verdiği kilise turlarına eşlik etmesi için yanında götürmeye başladı. Kısa süre sonra kızının J.V.B. Records’la anlaşmasına öncülük eden babası, 1956’da “Songs of Faith” adlı ilk albümün çıkışına önayak oldu. Gospel radyo istasyonlarına “Never Grow Old” ve ” Precious Lord, Take My Hand ” şarkıları servis edildi. Franklin bu süreçte bazen The Caravans ve The Soul Stirrers ile beraber geziyordu ve dinsel olmayan müzik kariyerinden önce Soul Stirrers ile beraber şarkı söyleyen Sam Cooke ‘a hayran oldu.

Böylelikle 1960’ta 18 yaşındayken Sam Cook gibi laik müziğe geçiş yapmak istediğini belirti ve babası ile birlikte iki demo hazırladılar. Bunlarla beraber Columbia Records’ un ilgisini çekti. Bu sıralarda pop performansları için koreograf Cholly Atkins ‘ten yardım aldı. Franklin’in ilk Columbia teklisi ” Today I Sing the Blues “, eylül 1960’ta yayımlanarak Hot Rhythm & Blues Sellers listesinde ilk onda yer aldı. Ancak bu dönemde sınırlı başarılara imza attı ve 1967’de Atlantic Records ‘la anlaşan Franklin, ” Respect (Respect, şarkıcının imza şarkısı olarak bilinmektedir.)” , ” (You Make Me Feel Like) A Natural Woman ” ve ” Think ” gibi şarkılarla beraber ticari övgü ve başarılar elde etti. Bu hit şarkılar neticesinde 1960’ların sonuna doğru “Soul Müziğin Kraliçesi” unvanını aldı. Şubat 1968’de En İyi Kadın R&B Vokal Performansı da dahil olmak üzere iki Grammy aldı. Franklin, Haziran 1968’de Time dergisinin kapağında yer aldı. Franklin’in başarıları 1970’lerde daha ilerilere yöneldi. Bu süreçte ” Spanish Harlem “, ” Rock Steady” ve ” Day Dreaming ” gibi şarkılarla ilk onda yer alırken, Spirit in the Dark, Young, Gifted & Black ve gospel türündeki
Amazing Grace gibi albümlerle olumlu eleştiriler aldı. 1971′de Franklin, Fillmore West’in afişlerinde yer alan ilk R&B şarkıcısı oldu. Bir süre sonra da Aretha Live at Fillmore West adlı canlı performans albümü piyasaya sürüldü.

1976’da Atlantic’ten ayrılıp Warner Bros  Records ‘a geçtikten sonra Franklin, Curtis Mayfield ile beraber ” Sparkle” filminin soundtrack’i üzerinde çalıştı. Albümde sanatçının 70’lerdeki son top-40 hiti olan ” Something He Can Feel ” yer alıyordu. Franklin’in Sweet Passion , Almighty Fire ve La Diva da dahil olmak üzere bundan sonraki Atlantic albümleri fiyaskoyla sonuçlandı.1979’da ise sanatçı şirketten ayrılmaya karar verdi.

1980’de Clive Davis ‘in de dahil olduğu Arista Records ‘a kaydolan Franklin, Kraliçe Elizabeth ‘in önünde Royal Albert Hall ‘de kraliyet konseri verdi.Franklin’in ilk Arista albümü Aretha ‘da R&B listesinde 3 numaraya yükselen “United Together” ve Grammy ödülü adayı gösterilen Otis Redding cover’ı ” I Can’t Turn You Loose ” yer almaktaydı.Franklin yedi yıldan sonra Jump to It adlı albümle altın plak kazandı. Albümle aynı adı taşıyan şarkı da altı seneden sonra listelerde ilk kırkta yer alan ilk şarkısı oldu.1985’de “daha genç bir tını” elde etmek amacıyla dördüncü Arista albümü Who’s Zoomin’ Who ‘yu yayımlayarak bir milyondan fazla sattı. Frankin listelere bir daha 1993’teki dans şarkısı “A Deeper Love” ile, ilk 40’a ise 1994’teki “Willing to Forgive” şarkısıyla geri döndü.Franklin 20 seneden sonra 2004 yılında Arista’dan ayrılacağını açıkladı. 2011’de kendi kurduğu Aretha’s Records aracılığıyla Aretha: A Woman Falling Out of Love albümünü piyasaya sürdü. 2014 itibarıyla RCA Records altında çalışan sanatçı tekrar Clive Davis ile beraber iş birliği içindedir. Ekim 2014’te ” Rolling in the Deep” cover’ının Billboard’ın Hot R&B/Hip-Hop Songs listesinde 47 numaraya erişmesiyle Franklin, bu listede 100 şarkısı olan ilk insan oldu.

Franklin, kayıtlı bir demokrattır. 2014’te müziğe olan katkılarından ötürü Harvard Üniversitesi tarafından Sanat Doktoru olarak onursal derece elde etti. Billboard listelerinde toplamda 112 şarkısıyla yer aldı. Bunlardan 77’si Hot 100 ‘e girdi, 20 tanesi ise R&B listesinde bir numaraya erişti. Bu başarılar sayesinde bu liste tarihinde, en çok şarkıyla listede yer alan şarkıcı oldu.Franklin toplamda 18 Grammy Ödülüne sahip olup 75 milyonun üzerindeki satışlarından ötürü gelmiş geçmiş en çok satan kadın sanatçılar arasındadır. Franklin 1987’de Rock and Roll Hall of Fame’e dahil edilerek bu başarıyı gösteren ilk kadın oldu. Daha sonra 2005’te UK Music Hall of Fame ‘e, Ağustos 2012’deyse GMA ‘nın Gospel Music Hall of Fame ‘ine dahil edildi. Franklin, Rolling Stone dergisinin iki “tüm zamanlar” listesine dahil oldu. Bunlardan ilki 9. olduğu Gelmiş Geçmiş En İyi Sanatçılar olup ikincisi 1. olduğu Gelmiş Geçmiş En İyi Şarkıcılar listesidir.