Zayn Malik, İngiliz bir annenin ve Pakistanlı bir babanın erkek çocuğu olarak, 12 Ocak 1993’te, İngiltere’nin Bradford kentinde dünyaya geldi.
Annesi Tricia Malik, evlilikten sonra müslüman oldu ve Zayn, üç kız kardeşiyle birlikte Müslüman bir ailede büyüdü.

Zayn, ilkokulda Pakistanlı olmasından dolayı bir çok ırkçı davranışa maruz kaldı ancak okuluna devam etti. Lisede amatör olarak boks yaptı ve aynı zamanda sesini keşfederek R&B, hip-hop, reggae gibi türlerde şarkı söyledi. John Sean, okullarını ziyaret ettiğinde onunla şarkı söyleme fırsatı yakalan Zayn, ileriki zamanlarda İngilizce öğretmeni olmayı hayal ediyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=dtORGIL4BjA

2010’da, Let Me Love You şarkısı ile X-Factor adlı ses yarışmasına katılan Zayn, o zamanın yarışma jürileri Simon Cowell, Louis Walsh ve Nicole Scherzinger’den üç evet aldı.

Yarışmaya solo olarak katılan Zayn, kampta hayatını değiştirecek bir teklif aldı. Yarışmaya solo olarak katılan Harry Styles, Louis Tomlinson, Liam Payne ve Niall Horan ile grup oluşturarak, yarışmanın gruplar arası bölümünde devam etmeleri önerildi ve Zayn o andan sonra kendini One Direction’ın içinde buldu.

One Direction ile 5 yıl boyunca başarı basamaklarını tırmandı. One Direction, döneminin en sevilen grupları arasındaydı, bir çok ödül ve rekor kırarak müzik sektörünün zirvesine oturdu.

Mart 2015’te Zayn, kendini One Direction içinde tam ifade edemediğini, daha farklı türde müzik yapmak istediğini ve yeteneklerinin grup içinde kısıtlandığını düşünerek, gruptan ayrıldı. Gruptan ayrıldıktan sonra 2016’da Mind of Mine adlı ilk solo albümünü çıkardı.

Pillowtalk, Like I Would, I Don’t Wanna Live Forever, Dusk Till Dawn gibi parçalarıyla oldukça büyük başarı yakalayan Zayn, geçtiğimiz günlerde yeni şarkılarını bizlerle buluşturdu ve Youtube hesabından bizlerle paylaşmakta.

Aşk hayatına gelecek olursak, One Direction zamanlarında Little Mix grubundan Perry Edwards ile uzun süreli bir ilişki yaşayan ve nişanlanan Zayn, daha sonra nişanı attı. 2015’ten beri ise kendisi gibi müslüman olan Gigi Hadid ile birlikte.