Gerçek ismi Faruk Bulsara olan Freddie Mercury, 5 Eylül 1946’da Tanzanya’da dünyaya geldi, 24 Kasım 1991 ise Londra’da hayata gözlerini yumdu.

Zerdüşt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mercury, çocukluk yaşlarında piyano çalmaya başladı ve bir gruba dahil oldu. Sanata olan ilgisini henüz küçük yaşlarında belli etmeye başladı. O sıralarda herkesin ona Freddie diye hitap etmesiyle birlikte, bu ismi hayatı boyunca kullandı.


1964’de ailesiyle İngiltere’ye taşınan Freddie Mercury, üniversitede grafik üzerine okudu ve 1970’lerde Smile adlı müzik grubundan etkilendi ve gitarist Brian May, baterist Roger Taylor ile arkadaş oldu. Smile’ın ana vokalinin gruptan ayrılması üzerine onun yerine geçti ve böylece Queen macerası başladı.


Grup ilk şarkılarıyla İngiltere’de istedikleri başarıyı yakalayamadı. Ancak 1974’te çıkardıkları Heart Attack, uluslararası listelere girmeyi başardı. 1975’te çıkardıkları A Night in Opera ise çok daha iyi sıralara yükseldi.

Grubun hırsı ve müziksel uyumunun en ön plana çıktı şarkı Bohemian Rhapsody ise dokuz hafta boyunca İngiltere listelerinde birinciliği korudu.

1970’lerin sonunda kız arkadaşı Mary Austin’den ayrılan Freddie Mercury, biseksüel olduğunu açıkladı ve erkeklerle birlikte olmaya başladı.

1985’te ilk solo albümü Mr. Bad Guy’ın ardından, 1988’de ikiinci solo albümü Barcelona’yı kaydetti.


Freddie Mercury, yakalandığı AIDS hastalığından dolayı, yavaş yavaş ortalıktan kaybolmaya başladı ve son fotoğraflarında oldukça zayıf görüntüsüyle dikkatleri çekti.

24 Kasım 1991’de hayata gözlerini yumdu. 2006’da ise 60. doğumgünü anısına solo çalışmalarını yer aldığı Lover Of Lıfe, Singer of Songs albümü yayınlandı.