Giveon Deshawn Evans, bilinen sahne adıyla sadece Giveon, 21 Şubat 1995’te California, Long Beach’te doğdu. Müzik kariyerine klasik piyano çalarak başladı ve daha sonra müzikal yeteneklerini geliştirmek için lise yıllarında şarkı söylemeye başladı.

Giveon, yaklaşık 1.85 metre (6 fit 1 inç) boyunda ve kilosu yaklaşık olarak 82 kilogramdır. Siyah saçları ve kahverengi gözleri vardır.

Billboard

2018 yılında SoundCloud’a yüklediği bir cover şarkı, dikkatleri üzerine çekti ve 2019’da “Giveon” adı altında ilk EP’si olan “Take Time” ı yayınladı. Bu EP, Billboard R&B/Hip-Hop listesinde 4. sıraya kadar yükseldi.

Giveon, müziğiyle büyük beğeni topladı ve kısa sürede büyük plak şirketlerinin ilgisini çekti. 2020’de “Chicago Freestyle” ve “The Difference” adlı şarkılarıyla Drake’in albümünde yer aldı. Aynı yıl, “When It’s All Said And Done… Take Time” adlı ikinci EP’sini yayınladı.

2021’de, Daniel Caesar ile birlikte “Peaches” adlı Justin Bieber şarkısında yer aldı. Ayrıca 2021 Grammy Ödülleri’nde En İyi R&B Performansı dalında aday gösterildi.

Giveon’un müziği, duygusal R&B tarzı ve derin, yalın sesiyle tanınır. Şarkılarında çoğunlukla aşk ve romantizm gibi konuları ele alır.

Elle Varner, Snoh Aalegra ve Sabrina Claudio gibi sanatçıların açılışını yaparak kendini tanıtmaya başladı. 2018’de Drake’in “Chicago Freestyle” şarkısında yer alan sample’ı seslendirdi ve bu onun kariyerindeki bir dönüm noktası oldu.

Müziğe olan tutkusunun yanı sıra basketbol ve futbolu sevdiği bilinmektedir. Ayrıca sosyal medyada yemek yapmayı da sevdiği ve sık sık yemek tarifi paylaştığı görülmektedir.

Giveon hakkında bilinmeyenler şunlar;

  • Giveon, ilk başta müzik kariyerine başlamak için işinden ayrılmamıştı. İlk EP’si “Take Time” çıktıktan sonra hala işinde çalışmaya devam etti.
  • Şarkı sözleri yazarken ilham kaynağı olarak ayrılık acısını ve romantizmi kullanıyor.
  • Giveon, Grammy ödüllü prodüktör Veit Renn ile çalıştı ve onunla çalışmanın kariyerinde önemli bir adım olduğunu söyledi.
  • Giveon’un gerçek adı Giveon Dezmann Evans’dır.
  • Müzik kariyerine başlamadan önce bir araba tamircisi olarak çalıştı.
  • Kendisi gibi müzisyen olan abisi, ona müzik kariyerinde ilham kaynağı olmuştur.