1976 yılında Londra ‘ da kurulan İngiliz Rock grubu, Punk, Post -Punk, Punk Rock ve yeni müzik akımlarına oldukça katkı sağlamıştır.Ana vokalist ve gitaristlik yapan Joe Strummer, yanı sıra baş gitarist ve yardımcı vokalistliği ile Mick Jones, basçı olarak Paul Simonon ve davulcu olarak Nicky Topper Headon‘dan oluşan grup 1982 yılında grup üyelerinin Headon’un gruptan ayrılmasını istemesiyle* , sonrasında ise gruptaki iç sürtüşmelerden dolayı ayrılan Jones’un* ardından yeni üyelerle devam etmiştir.

  • (Headon’un eroin bağımlılığı sağlığına, grubuna ve gruptaki görevi olan davulculuğuna büyük zararlar veriyordur. )
  • (Jones ise Strummer ile kavgalıdır. Aralarındaki gerginlik konserlerinde de devam etmiştir. Sonrasında yapacakları konserde yaşanan aksilikler grup ve etkinlik organizatörlerini karşı karşıya getirmiştir. Şişirilmiş konser bileti parasından rahatsız olan grup, bu parayı hayır kurumuna büyük bir bağış olarak yapılmadığı takdirde sahneye çıkmayacaklarını söyleyerek tehdit etmiştir. Bu Jones’un grubuyla son konseri olmuş, 1983, Eylül ayında gruptan atılmıştır.)

Grubun yeni üyeleriyle devam süreci 3 yıl sürüp 1985 yılının başlarında tamamen dağılmışlardır. Fakat kavgalı olan Strummer ve Jones tekrar iletişime geçip 1985 yılının sonlarında Big Audio Dynamite (B.A.D) adlı yeni bir grup kurmuştur. Clash’te reform amacıyla kurulan grup 2 Mart 1991’de ‘Should I Stay or Should I Go’ ‘yu yeniden yayınlayarak, şarkılarını 1 numaralı Birleşik Krallık single’ı yapmıştır. 2004’te bile Rolling Stone, The Clash grubunu “En iyi 100 sanatçı” içinde 28. sıraya koymuştur. Ve diğer çoğu şarkıları da çeşitli listelerin içinde dereceyle yerini almıştır.

Grubun 1982 hiti “Should I Stay or Should I Go”, 2016 Netflix bilim kurgu drama dizisi Stranger Things’in birçok bölümünde yer alırken, 2020 yılında ise Netflix’te yayınlanan Aşk 101 dizisi ile tekrar karşımıza çıkmıştır.

Eski;
Joe Strummer – baş vokalist, gitarist
Mick Jones – baş gitarist, vokalist
Paul Simonon – bass gitarist, arka vokal
Nicky Topper Headon – davulcu

Ve yeni üyeleri ile;
Terry Chimes – davulcu
Rob Harper – davulcu
Pete Howard – davulcu
Keith Levene – gitarist
Nick Sheppard – baş gitarist
Vince White – baş gitarist

The Clash grubu, hafızalarda geçmiş yılların en iyi gruplarından biri olmayı hala sürdürmektedir.