Christopher Nolan Kimdir?     

Tam ismiyle Christopher Edward Nolan, İngiliz-Amerikan senarist, yapımcı, film ve görüntü yönetmeni, editördür. 30 Temmuz 1970’de Londra, Birleşik Krallık’da doğmuştur. Orta öğrenimini İngiltere’de tamamladıktan sonra üniversitede İngiliz Edebiyatı bölümünü okudu. İlk filmini babasının aldığı süper-8mm kamerayla, henüz 7 yaşında kendi imkanlarıyla çekti. Ardından üniversite yıllarında Tarantula, Larceny ve Doodlebug adında kısa filmler çekti . 27 yaşında okulun film kulübünde tanıştığı Emma Thomas ile evlendi. 1990 yıllarının başında foto-gazeteci Dan Eldon’un Afrika yardım projelerinde kameraman olarak çalıştı. Dan Eldon 1993’te Somali’de öldürülünceye kadar bu işine devam etti sonrasında da işsiz kaldı. Yaşadığı eve hırsız girmesi sonucu bundan ilham alarak insanları takip edip, evlerine girerek yaşamlarının ayrıntılarını öğrenen bir yazarın hikayesini anlatın ”Following” adlı filmi çekti. Filmin beğenilmesi üzerine bir başyapıt haline gelen ve kült filmler listesinde yer alan ”Memento” adlı filmi çekti. Film, Altın Küre ve ”En İyi Senaryo” dalında Oscar aldı. Bunların ardından küçüklüğünden beri sevdiği Batman’i kendi bakış açısıyla ”Batma Begins”, ”The Dark Knight” ve ”The Dark Knight Rises” filmleriyle seyirciye sundu. Ayrıca yaptığı Interstellar, Inception, The Prestige gibi filmlerle isminden söz ettirdi. En son yaptığı ”Dunkirk” adlı filmle de övgüleri topladı ve izleyicinin beğenisini bir kez daha aldı.

Kaynak: http://www.beyazperde.com/sanatcilar/sanatci-30367/ , https://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Christopher_Nolan , https://www.biography.com/people/christopher-nolan-20881457 , https://www.imdb.com/name/nm0634240/bio

Christopher Nolan Filmleri

Following/1998   Memento/2000   Insomnia/2002   Batman Begins/2005

The Prestige/2006   The Dark Knight/2008   Inception/2010 

The Dark Knight Rises/2012   Interstellar/2014   Dunkirk/2017

FİLM ÖNERİLERİ VE KONULARI          

Memento (Akıl Defteri)

Bu film için Chritopher Nolan’ı tanıdığım ilk film diyebilirim. Ayrıca filmde Guy Pearce’nin oyunculuğunun ne kadar iyi olduğunun farkına varıyorsunuz. Filmde karısına tecavüz edilip öldüren bir adamın intikam planları anlatılmaktadır. Fakat başrolümüz Leonard’ın önünde bir engel vardır. Bu engel çok ender rastlanan bir hafıza kaybı olayıdır. Bu hafıza kaybı yüzünden ”kaza” dan önceki olayları hatırlayabilse de bundan sonraki olayları 15’er dakika hatırlayabilmektedir yalnızca. 15 dakika sonrasında yaptıklarını, konuştuğu kişileri, gittiği yerleri unutmaktadır. Hatırlayabilmek için hatırlaması gereken her şeyi vücuduna dövme yaptırır ve böylelikle suçluları arayış mücadelesi başlar. Hani bazı filmler bir kere izlemeliktir ya, Memento kesinlikle onlardan biri değil. Nolan’ın oluşturduğu beyin sulandıran senaryo, filmi ilk izleyişinizde anlamamanıza sebep olabilir. Fakat bu filmin cilvesi de budur yani Nolan’ın muhteşem zekasının farkına varabileceğiniz, kesinlikle tavsiye ettiğim bir film. 

Inception (Başlangıç)

Konusundan adeta zeka fışkıran, sonuyla hepimizi dumura uğratan, efsane oyuncu kadrosuyla göz dolduran, muhteşem bir Nolan filmi. Başrollerde Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Marion Cotillard gibi isimlerin yer aldığı ve büyük beğeni toplamış olan bu filmin konusu, rüyalar. Başrolümüz Cobb (Leonardo DiCaprio) karısını öldürmekle suçlandığı için evini ve çocuklarını bırakarak Amerika’dan kaçmak zorunda kalır. Cobb’un işi insanların rüyalarına girmektir, bu yüzden ortağı Arthur (Joseph-Gordon Levitt) ile kendisine rakip bir şirketi devirmek isteyen iş adamı Saito’dan (Ken Watanabe) bir iş teklifi alırlar. Normalde insanların rüyalarına girip, bilgilerini çalan ekibin bu sefer yapması gereken bir düşünceyi beyne yerleştirmektir. Ekibini toplayan Cobb, rüya içinde rüya kavramını sonuna kadar gerçekleştirmeye çalışırken türlü tehlikeler atlatırlar ve Cobb’un büyük sırrı yüzünden operayson büyük tehlikeler içine girer. Şiddetle tavsiye ettiğim bir film.

The Prestige (Prestij)

Bilim kurgu ve gerilim türündeki bu filmin başrolleri yine muhteşem isimlerle dolu (Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson). Açıkçası bu filmi izlerken canım sıkılmıştı başlarda ve neredeyse izlemeyecektim fakat öyle bir noktaya geldi ki gözlerimi kırpmadan izlemeye başaldım. Konusu, iki sihirbazın kendi yöntemleriyle birbirinden intikam alma çabaları. Başta ikisi de ortak olarak gösteri yapmaktadır fakat Alfred’in (Christian Bale) gösteri sırasında attığı yanlış bir düğüm ikisi için de çok büyük şeylere yol açar (bu kısımda neden birbirlerine düşman olduklarını açıklamadım çünkü spoiler vermek istemiyorum). Bu ikili sürekli birbirlerinin gösterilerini sabote etmeye çalışır. Çabaları birbirlerinden önde olmaktadır. Başta Alfred, buna karşılık da Robert (Hugh Jackman) kendilerine özel bir gösteri oluşturur. Herkesin eğlenmesine neden olan bu iki gösterinin ardında yatan fedakarlıklar ise kan donduracak cinstendir. Yine sonuyla bizleri dumura uğratan ve tam bir başyapıt olan bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Interstellar (Yıldızlararası)

Benim gibi uzaya ve kara deliklere ilgi duyan biriyseniz kesinlikle izlemeniz gereken ilk film. Hayatımda izlediğim en iyi yapımlardan biri ve bana çok şey öğrettiğini söyleyebilirim. Film gelecekte, kuraklığın arttığı ve dünyanın toz fırtınalarıyla yaşanamaz bir hale geldiği, tabiri caizse yiyecek bile bulamadığı bir dönemde geçmekte. Eski bir astronot olan Cooper (Matthew McConaughey) kzıyla beraber eski bir Nasa üssünü keşfeder. Buradaki bilim adamları ve astronotlar yeni gezegen arayışı içine girmişlerdir ve çıkacakları keşifte Cooper’ın da onlara eşlik etmesini isterler. Cooper çok sevdiği kızında ayrılarak bu göreve katılır. İlk önce tamamen su kaplı bir gezegene ardından da eskiden astronotların gönderildiği ve bu astronotların kış uykusuna yattıkları gezegenlerden birine giderler. Fakat bu yolculukların da bedelleri vardır, çok büyük kayıplar verirler. Zamanın akış hızının da dünyadakinden farklı olması Cooper’ın kızıyla ilişkilerinde farklılıklar ortaya çıkaracaktır. Peki bu astronotlar yeni yuvayı bulabilecek midir? Einstein’ın İzafiyet teorisinden alıntılar içeren ve bir insan kara deliğe düşerse ne olur sorusuna teorilere göre açıklama getiren müthiş bir film. Uzaya ilgi duyan birinin izlemediyse derhal izlemesi gereken bir başyapıt.

Listemizi umarım beğenmişsinizdir. Burada yalnızca Christopher Nolan’ı tanımamı sağlayan ve konuları normalden çok farklı olan filmleri anlatmak istedim. Bunlar dışında Nolan’ın tüm filmleri izlemenizi şiddetle öneriyorum, hepsi de film dünyasına kazandırılmış birer hazine. Lütfen siz de yorumlarınızı ve isteklerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşın.