Tıpkı sanatçıların çıkaracağı şarkıları mevsimlere göre düzenlemesi gibi bizler de farkında olmadan kışın üstümüze çöken hüznü yansıtmak için slow şarkılara, yazın ise yüksek tempolu şarkılara yöneliyoruz aslında. Çünkü müzik tıpkı bizler gibi mevsimleri yaşıyor ve bizimle birlikte hayata karışıyor.
Biz de bu yüzden, yazın o ağır tempolu, yüksek ritimli şarkılarından önce daha sakin ama insanı hüzne boğmayan on baharlık şarkıyı sizler için derledik.

10-) Carly Rae Jepsen – Call Me Maybe

Oldukça bilindik, günümüzün belki de en büyük hitlerinden bir şarkıyla listemize başlıyoruz. Beş sene önce yine mart ayında yayınlanan Call Me Maybe’nin insanı içten mutlu eden ritmi ve sürpriz sonlu klibi tam olarak bu mevsime yakışır nitelikte.

9-) Taylor Swift – 22

Swift’in son country işi Red albümünden çıkan dördüncü tekli 22, adeta 22 yaşına girenler için bir marş niteliğinde. Hareketli fakat bir o kadar da dinlendirici alt yapısıyla beraber ”22” listesi sunan sözleri çiçekleri bahçelerden önce zihinlerde açtırıyor.

8 -) Marshmello & Anne-Marie – FRIENDS

Sözlerinde içerdiği yüksek dozda ‘gider’ sebebiyle sosyal medya geyiklerine ve çokça eleştiriye maruz kalsa da bizce yeni parlayan yıldız Anne-Marie’nin bu işi de tıpkı öncekiler gibi oldukça dinlenilesi. Rockabye, Ciao Adios gibi şarkıları yaz aylarında peş peşe patlattıktan sonra bahar ayında yapılan bir geri dönüş için anca böyle hafif ritimli bir şarkı uygun olabilirdi.

7-) The Chainsmokers – Sick Boy

Hitleriyle müzik listelerimizde her zaman yer bulan Amerikan EDM grubu Chainsmokers’ın geçtiğimiz ay çıkardığı yeni hit parçası Sick Boy barındırdığı hafif EDM tınılarına rağmen dinleyenlerini dans ettirmeyip yerinde sallandırarak etkisi altına almayı tercih ediyor. Dinledikten sonra akılda kalan ”I’m the sick boy” kısmı sürekli kafanızın içinde tekrar edip durabilir, bizden söylemesi.

6-) Birdy – Keeping Your Head Up

Naif prenses Birdy’nin belki de en hareketli parçası diyebileceğimiz şarkısı Keeping Your Head Up aynı zamanda listemizin de en hareketli parçası. Kendinizi İngiliz sanatçının farklı tınıdaki sesiyle şarkının ahengine kaptırmış bir vaziyette bulacaksınız.

5-) Marina and the Diamonds – Happy

Alternatif müziğin en farklı sesi Marina and the Diamonds’ın son albümü Froot’ta açılış parçası olarak kullandığı Happy oldukça huzur verici ve tıpkı ismi gibi dinlerken iç mutluluğu bulabileceğiniz türden bir şarkı. Sözlerinde gerçek mutluluğun ne olduğunu ararken şarkının sizinle yaşadığını hissedeceksiniz.

4-) Lorde – Yellow Flicker Beat

Genç sanatçının Açlık Oyunları için hazırladığı şarkısı Yellow Flicker Beat, çıkış tarihi kasım ayı olsa da bizce şarkının ruhu tam olarak bahar. Adeta sözleriyle bahar gününün resmini çizen Lorde’un her parçası gibi bu parçası da dinlemeye değer.

3-) Rita Ora – Anywhere

Seneye hızlı bir giriş yapan ve günümüzde ülkesi İngiltere’de en çok bir numara çıkaran sanatçı Rita Ora’nın son teklisi Anywhere da oldukça neşeli bir şarkı olarak bize el sallıyor. Sanatçının yaşadığı tarz değişikliğinin en net örneği olarak karşımıza çıkan bu şarkı da listemizin olmazsa olmazı durumunda.

2-) Ellie Goulding – On My Mind

On My Mind, yayınlamadan kısa bir süre önce Goulding’in Ed Sheeran’la bitirdiği ilişkisi hakkında olduğu düşünüldüğü için ağır eleştirilere maruz kalmıştı fakat alt yapısında barındırdığı hoş tınılar, koyu bir Sheeran fanı değilseniz, sizi oldukça rahatlatabilir. Tavsiyesi bizden.

1-) Delta Goodrem – Think About You

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Think About You, Avustralya listelerini alt üst eden bir parça olarak hayatımıza girmişti. Sözleri ve ritmiyle gerçek bir ahengi yakalamayı başaran Delta Goodrem’in klipteki seksi halleri de sosyal medyada çokça gündeme gelmişti. Goodrem gibi biz de şarkının bahar havasına uyduğu kanaatindeyiz.