Biliyorsunuz ki Taylor Swift ilk 6 albümünü tekrar kaydedip yayınlama kararı aldı. Geçtiğimiz hafta da Fearless (Taylor’s Version) yayınladı ve akabinde Billboard 200 listesinde 1. sırada gördük. Bu Taylor’un #1 olan 9. albümü. Ayrıca bunu başaran ilk kadın şarkıcı. Şimdi Taylor’un albümlerini neden tekrar kaydettiğine bakalım.

Taylor, Big Machine Records şirketi ile çıkış yaptı ve 6 albümlük anlaşması bitince şirketten ayrılmak istedi. Ayrılırken de albümlerinin telif hakkını satın almak istedi fakat bu isteği reddedildi. Bunun üzerine Taylor, şirketi satın almak istedi fakat bu da reddedildi. Normalde sanatçılar için şirket değiştirmek olağan bir durumdur ve işler sorunsuz kolayca halledilir. Çünkü şirketler eski şarkıcılarına ”Bu görüntüyü kullanamazsın.” ” Bu şarkıyı söyleyemezsin.” gibi şeyler demezler. Fakat Big Machine bunu yapmadı. Resmen Taylor’a savaş açtı ve şirket Scooter Braun’a satıldı. Scooter Braun; Ariana Grande, Justin Bieber gibi ünlü sanatçıların menajeri ve 2016 yılında Taylor için sosyal medya üzerinden linç başlatmış birisi. Şirketin Taylor’a düşman birine satılmasından ve eski şarkılardan telif istemesinden sonra tüm süreç tıkandı ve Taylor’un şarkıları yeniden kaydetme süreci başladı.

Taylor’un şarkılarını yeniden kaydetmek istemesinin sebebi hem eski şirkete gidecek olan gelirleri düşürmek hem de telif olayının ortadan kalkması yani geçmişini yeniden eline alabilmek. Bunu yapabilmek için şarkıların sahibi olmak gerekir ve işte Taylor burada şarkı yazarı olmasının ekmeğini yiyor. Neredeyse tüm şarkılarının tek yazarı kendisi. Ayrıca bu işin başarısı riskliydi çünkü albümleri yeniden kaydetmek çok büyük bir masraf ve şarkılar eski şarkılar olduğu için tekrar ilgi görmeyebilirdi. Fakat Taylor burda da zekasını kullandı. Albümlere ek isim olarak Taylor’s Version dedi ve albümlerde hiç duymadığımız şarkılar olacağını söyledi.

Yukarda dediğimiz gibi ilk olarak Fearless ( Taylor’s Version) yayınlandı ve Billboard 200 listesinde 1 numaraya yerleşti. Tüm bu olayların kazananı belli oldu diye düşünüyoruz. Ayrıca Taylor sıradaki albüm için stüdyoda olduğunu söyledi. Dedikodulara göre bir daha ki Taylor’s Version albümü 1989 olacak.