İngiltere’deki koronavirüs enfeksiyonu, 105.000 gönüllünün üzerinde yapılan temizleme testleri, ülkenin ikinci tecrit altına girmesinden bu yana neredeyse üçte bir oranında düştü

Bu ay ülke genelinde vakalarda %30’luk bir düşüş oldu. 13-24 Kasım tarihleri arasında 10.000’den 96 kişiye; 26 Ekim ile 2 Kasım tarihleri arasında 10.000’den 132 kişiye enfekte oldu.

İletim seviyesini gösteren R sayısı şuanda 0.88. 1’in üzerindeki herhangi bir rakam virüsün giderek büyüdüğünü gösterir.

Hükümet tarafından finansa edilen React kitlesel gözetleme çalışmasının bulguları, hem 5 Kasım’da başlayan İngiltere çapında kilitlenmenin hem de ondan önce gelen farklı kademeli kısıtlamalar sisteminin virüsün bulaşmasını azaltmayı başardığının kanıtı olarak memnuniyetle karşılandı.

Kuzeydoğu, Kuzeybatı, Yorkshire ve Humber gibi pandeminin en çok etkilediği İngiliz bölgelerindeki enfeksiyon kapmış insanların oranı dramatik bir şekilde düştü.

London Imperial College ve anket uzmanları Ipsos Mori tarafından üstlenilen çalışma, pandemi boyunca İngiltere’deki enfeksiyon oranlarını düzenli raporladı.

Kaynak: The Guardian
Çeviri: Berke Erdoğan