Ronald Dion DeSantis, 14 Eylül 1978’de Jacksonville, Florida’da doğdu. Babası inşaat işçisi ve annesi hemşiredir. Stetson Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim aldı ve buradan mezun oldu.

DeSantis, ABD Deniz Piyadeleri’nde teğmen olarak görev yaptı ve Irak Savaşı sırasında savaşa katıldı. Görev süresi boyunca Bronze Star Medal ve Meritorious Service Medal dahil olmak üzere birçok askeri ödül aldı.

Kariyerine avukat olarak başlayan DeSantis, 2012 yılında Cumhuriyetçi Parti’den Florida Temsilciler Meclisi’ne seçildi ve iki dönem boyunca bu görevi sürdürdü. Daha sonra 2018 yılında Florida Valisi seçildi ve bu görevi hala sürdürmektedir.

DeSantis, Florida’nın COVID-19 pandemisi sırasında uyguladığı sert önlemleri eleştirmesiyle ün kazandı. Ayrıca, Florida’da kripto para birimi ödemelerini yasallaştıran yasayı imzaladı.

Fiziksel olarak, DeSantis 1.91 metre boyunda ve atletik bir vücuda sahiptir. Boş zamanlarında golf oynadığı ve ailesiyle vakit geçirdiği bilinmektedir.

İlginç bir not olarak, DeSantis, 2018 yılında bir seçim kampanyası sırasında, kız kardeşi Christine DeSantis’nin bir Twitter hesabında “DeSantis, Florida’yı yapmak için bana siyah bir bebek verdi” şeklinde bir tweet atması nedeniyle ırkçılıkla suçlandı. Ancak, bu iddiaların ardından yapılan araştırmalar sonucunda, tweetin bir şaka olduğu ve kız kardeşinin DeSantis’in siyah arkadaşlarıyla iyi ilişkileri olduğunu savunduğu ortaya çıktı.

Gelecek planları konusunda, DeSantis’in 2024 yılında ABD başkanlık seçimlerine aday olma ihtimali konuşulmaktadır.

Ron DeSantis, 2018 Florida valisi seçimlerinde %49.6 oy oranıyla seçilerek göreve başladı ve 2022 yılında yeniden seçildi. O dönemde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak seçilen DeSantis, Donald Trump tarafından desteklenmiştir.

DeSantis’in aynı zamanda bir yazarlık kariyeri de var. “Dreams from Our Founding Fathers: First Principles in the Age of Obama” ve “Ronald Reagan: American Optimist” adlı iki kitabı bulunmaktadır.

Siyasi kariyeri öncesinde DeSantis, ABD Deniz Piyadeleri’nde hizmet verdi. Ayrıca, Yale Üniversitesi’nde tarih okudu ve Harvard Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.