Aylin Çoşkun Almanya’nın Hofheim şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşında ailesiyle birlikte memleketi olan izmire yerleşti ve burada yaşamaya başladı. 1997 yılında Miss Globe adı verilen güzelik yarışmasında Türkiye güzeli secilen Aylin kariyerinde başlamış oldu. Daha sonra oyunculuk ve tiyatro eğitimi aldı. Sadri Alışık Tiyatro Akademisin’de 2 sene eğitim gördü. Reklam filmlerinde rol aldı, bir çok özel tiyatroda baş rol oynadı. İlk sinema filmi projesi Anne ya da Leyla filmi oldu ve işte bu sayede tüm dikkatleri üzerine çekti.

Ama asıl ilgisi müzikti, çocuk yaşta müziğe ilgi duyan Aylin Çoşkun  Erdem Siyavuşgil ve Meltem Taşkıran gibi ünlü hocalardan müzik ve şan eğitimi aldı. Bu eğitimleri alırken  Müjdat Gezen Sanat Merkezi Şan ve Solfej Bölümü’nden mezun oldu. Albüm çalışmalarına hemen başlayan Aylin Masal isimli ilk albümünü çıkardı ve hayalini gerçekleştirmiş oldu. Ona ün kazandıran şarkısı ” Yandım Allahım ” olsada sektörde kendini kabul ettiren şarkısı  sözlerini kendisinin yazdığı ” Bu Kaçıncı” isimli eser olduç

2017 yılının sonlarında ise bombayı patlattı. Sinsirella şarkısı yayınladığı bir kaç gün içinde Youtube Trendlerde ilk sıralarda yer aldı ve milyon izlenmeye ulaştı. Sosyal medyada büyük destek alan şarkı kısa sürede tüm radyo ve tvlerde en çok çalan şarkı olmaya başardı.. Şarkının sözleri yine son dönemin en popüler ismi  Ersay Üner imzası taşıyor. “Sinsirella”nın düzenlemesi ise Ozan Bayraşa’ya ait. Hande Yener’le çok yakın arkadaş olan Aylin’e en büyük destek verenlerden biriside o. Şarkı 2018 yılı boyunca radyolarda en çok şarkı olmayı başaracaktır.

 

https://www.instagram.com/p/CGVYP30Dl62/