Hayatı

 

Tam adıyla Delta Lea Goodrem, Avustralyalı söz yazarı/bestekar/şarkıcıdır. 9 Kasım 1984’te Lea-Denis Goodrem çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu kardeşi Trent Goodrem ile Sidney’de geçirmiştir.
İlk albümüne ismini veren Innocent Eyes şarkısında da anlattığı gibi çocuk yaşta piyano çalmaya başlamış, on üç yaşında ise kendi deyimiyle ”öz güvenini toplayarak” kaydettiği bir demoyu ileride birlikte çalışacağı şirketi Sony’e göndermiştir.

Kariyer Başlangıcı

İlk olarak demosunun onay sürecindeyken babası Delta’nın hevesine destek olmak adına onu ajanslara götürdü. Delta böylelikle müzisyenlik kariyerinden önce oyunculuk kariyerine başlayacaktı, nitekim, yapılan görüşmeler sonucunda Goodrem, Avustralya’nın Kylie Minogue, Natalie Imbruglia gibi sanatçılarıyla Neighbours isimli televizyon serisinde oynamaya başladı. Böylelikle kariyeri başlamış oldu.

On beş yaşındayken demo kaydının onaylandığı haberini aldıktan sonra Sony Music AU ile ilk profesyonel kayıt anlaşmasını imzaladı. Müzik yapmak, albüm çıkarmak, şarkı yazmak onun için pek yabancı şeyler değildi, bu yüzden bu fikir onu korkutmamıştı.
Aynı sene içerisinde albüm hazırlıklarına başlayan sanatçı albümünün her aşamasına imza atmak istiyordu, bu yüzden daha küçük yaşına rağmen çevresindeki prodüktörlerin ilgisini çekmeyi başarmıştı.
On yedi yaşına geldiğinde ilk albümü Innocent Eyes’in bütün kayıtları hazırdı fakat ailesi bu kadar küçük yaşta müzik piyasasına girmesini istememişti. Bu yüzden albümü bir sene bekletme kararı aldılar.

Innocent Eyes, beklentilerin çokça üstünde bir başarı elde ederek Avustralya listelerine bir numaradan giriş yapmıştı, bu onun yaşında biri için en yüksek girişe sahip albüm oldu. Üstelik albüm, Avustralya tarihinde zirveyi en uzun süre elinde tutan sanatçı ünvanını da Goodrem’e kazandırmıştı. Albüm, yerellikten sıyrılıp İngiltere listelerinde de iki numaraya yerleşmeyi başarmıştı.
Innocent Eyes döneminin başarıları sadece chartlarla sınırlı değildi, ödül törenlerinde de kendini göstermekten geri durmadı: Nitekim Delta, Avustralya’nın en prestijli ödül töreni ARIA’dan altı ödülle evine döndü. (En Fazla Satan Albüm, En İyi Kadın Sanatçı, Çıkış Albümü-Sanatçısı, En İyi Pop Kaydı, Channel V’in seçimiyle, Yılın Sanatçısı)

Yıl sonunda ise Delta’nın diskografisi en çok satan ikinci Avustralyalı kadın sanatçı albümüne sahipti. Albüm Goodrem için öyle bir çıkıştı ki, 2010 yılında bile bu albüm adına ARIA özel ödülünü almıştı.
Innocent Eyes’ın 2011 itibariyle 8 milyon satışı geride bıraktığı biliniyor.

İkinci albüm Mistaken Identity hazırlıklarına başlanırken 18 yaşındaki Goodrem’i kötü bir haber bekliyordu: Hodgkin lenfoma kanserine yakalanmıştı. Ancak o çevresindekiler kadar kendi için endişelenmemiş, bir yandan kanser tedavisini alırken bir yandan da Mistaken Identity kayıtlarına başlamıştı. Albümden çıkan dört teklisini zirveye yerleştirirken beraberinde albümünü de bir numaraya çıkarmıştı. Bu başarı, Avustralya tarihinde bir ilk olmasa da son oldu çünkü daha sonrasında Amerikan sanatçıların egemenliği altına girecek olan Avustralya chartları bir daha on üç sene kadar bir yerlinin aynı anda hem şarkı hem albüm listelerinde zirve oluşunu göremeyecekti: nitekim aynı rekor yine Goodrem ile tam on üç sene sonra yayınlayacağı albümle kırılacaktı.

Hastalığına asla kendi deyimiyle ”kafayı takmayan” ve müziğine, sevdiği şeylere, tutkusu olan bestekarlığa devam eden Delta, üç sene sonra kendi ismini taşıyan albümü DELTA’yı çıkardı. Albüm sanatçının bir dönüm noktasıydı çünkü Amerika’da yayınlanan ilk albümüydü.
Albümden çıkan ilk tekli In This Life zirveyi yakaladıktan sonra çıkan tekliler malesef iki ve üç numarada kalmıştı fakat albüm artık bir Goodrem klasiği olarak zirveye yerleşmişti. Bu albümün reklamı için ”Believe Again Tour” isimli bir turneye çıktı.

Dördüncü albüm, Child of the Universe Delta’nın isteğiyle uzun bir aradan sonra çıkmıştı çünkü Goodrem o sırada The Voice Au’da jüriliğe başlamıştı. Albümün reklamıyla fazla ilgilenemediği için, bir numaraya yerleşmiş olsa da, en düşük satışlı albümü olarak diskografisine eklendi. Delta Goodrem bu albüm için yetmişten fazla şarkı yazdığını söylüyor.

Ve ”vahşi kraliçenin” yine uzun bir aradan sonra geri dönüşü: beşinci ve son albümü Wings of the Wild’ın ilk teklisi Wings yayınlandığında Avustralya listelerinde Katy Perry gibi sanatçıların hakimiyeti vardı, buna rağmen şarkı bir numaraya oturmayı başardı.
Arkasından albüm beklenirken Delta katıldığı bir radyo programında albümü bu sene yayınlamayacağını çünkü içinde beğenmediği şarkılar olduğunu söyledi. Kendisiyle çalışan prodüktörün röportajına göre Delta, ikinci kez bir Innocent Eyes çıkarmak istedi, bu yüzden şarkıların bestesinden sözlerine kadar hepsini tek başına yapmak istedi.
Bekleyiş, ikinci tekli Dear Life’ın 2016 mayısında yayınlanmasıyla son buldu. O kadar uzun zaman geçmişti ki şarkı çıkış teklisi gibi lanse edildi.
Ardından 1 Temmuz’da yayınlanan Wings of the Wild albümü çıkar çıkmaz zirveyi almakla kalmayıp şarkı listesine de Wings’i yeniden bir numaraya yükseltti. Bu on üç yıl aradan sonra bir ilkti.

Delta Goodrem şimdilerde altıncı albümünün hazırlığını sürdürüyor: Yakın tarihte ilk teklisi Think About You’yu yayınlayacak.

Vokali Hakkında Kısa Bilgiler

Ses Rengi: Lirik Soprano
Ses Aralığı: D3-D6 aralığı, 3 oktav

Celine Dion’a çok yakın bir ses rengi olduğundan eleştirmenler tarafından sıkça karşılaştırılmakta. Canlı performanslarında asla playback yapmaz veya intro kullanmaz, sahnesinde piyanoyu kendi çalmayı tercih eder. Kafa sesi ve yer yer ıslık notasını kullanabilir.
Sesi kolayca kayabildiğinden fazla ses oyunları yapmaz, yüksek notalarda ortalamanın üstünde bir süreyle kalabilir.