Moonbin Kimdir? Hayatı ? Neden Öldü ?
Güney Koreli şarkıcı, oyuncu, dansçı ve model Moon Bin, Fantagio etiketi altında faaliyet gösteren Astro ve Moonbin & Sanha alt grubunun üyesi olarak tanınmaktaydı. Moon Bin, 26 Ocak 1998’de Chungbuk Eyaleti’ndeki Cheongju şehrinde doğdu ve Hanlim Multi Sanat Okulu’ndan mezun oldu.

Moon Bin, iki kardeşten biriydi ve diğer kardeşi, Billlie adlı Güney Koreli kız grubunun üyesi olan kız kardeşi Moon Sua idi.

2004 yılında çocuk modeli ve ulzzang olarak ilk kez sahne almaya başlayan Moon Bin’in ilk bilinen görünümü, 2006’da TVXQ’nun “Balloons” şarkısının müzik videosunda yer almasıydı. Ayrıca 2009 yılında Boys over Flowers dizisinde Kim Bum’un karakterinin genç versiyonunu canlandırdı.

Moon Bin, Fantagio’nun iTeen projesine katıldı ve şirketin erkek grup projesinde ikinci bir stajyer olarak tanıtıldı. Astro ile çıkış yapmadan önce, grup üyeleri ile birlikte To Be Continued adlı bir web-dramasında yer aldı.

Moon Bin, 23 Şubat 2016’da Astro’nun altı üyesinden biri olarak çıkış yaptı ve ilk EP’leri Spring Up’ta yer alan “Hide & Seek” adlı şarkılarıyla büyük bir başarı elde etti. 2018 yılında The Ultimate Watchlist of Latest Trends’in ilk iki sezonunda yer aldı.

Moon Bin, 2019 yılında Moments of Eighteen dizisinde Jung Oh-je karakterini canlandırdı. Aynı yılın Kasım ayında, sağlık sorunları nedeniyle Blue Flame EP tanıtımlarından uzak kalacağı bildirildi.

2020 yılında Moon Bin, Show Champion müzik programının yeni sunucuları arasında yer aldı ve web-drama The Mermaid Prince’de başrol oynadı. Ayrıca Astro’nun ilk alt grubu Moonbin & Sanha’yı oluşturan üyeler arasındaydı ve In-Out adlı EP’leriyle ilk müzik şovu ödüllerini aldılar.

Moon Bin, 2021 yılında moda markası “Nerdy Cafe” için mankenlik yaparken, Neikidnis tarafından ilk müz olarak seçildi. 2022 yılında ise Coupang Play’in Saturday Night Live Korea programının ikinci sezonunda yer aldı.

Moon Bin, 19 Nisan 2023’te hayatını kaybetti.

Güney Koreli erkek grubu ASTRO ve yan projesi Moonbin&Sanha’nın üyesi olan Moon Bin, 19 Nisan Çarşamba günü öldüğü doğrulandı. 25 yaşındaki sanatçının ölüm sebebi henüz bilinmiyor.

Moon Bin’in Seul’deki apartman dairesinde bir menajer tarafından ölü bulunduğu yönündeki yerel haberlerin ardından, ASTRO’nun ajansı Fantagio, Moon Bin’in ölümü ve cenaze planları hakkında bir açıklama yayınladı. Fantagio, Moon Bin’in bant arkadaşları, etiket arkadaşları ve şirket çalışanlarının ölümüyle yas tuttuğunu açıkladı. Şirket ayrıca, Moon’un ailesinin sessiz bir cenaze töreni istediğini ve sadece aile, arkadaşlar ve şirket çalışanlarının katılacağını belirtti. Moon Bin’in kız kardeşi Moon Sua da K-pop endüstrisinde yer almaktadır ve Billlie adlı kız grubunun en büyük üyesidir.

Aralık 2022’de, Moon Bin, ASTRO’nun diğer dört üyesiyle birlikte Fantagio ile sözleşmesini yeniledi. Moon, Ocak ayında, ASTRO bant arkadaşı Yoon San-ha ile birlikte üçüncü EP’si olan Incense’i çıkardı. Moonbin&Sanha, Şubat ayında Seul’de başlayan Diffusion Fan Con Turu’nun ortasındaydı ve Mayıs ayına kadar farklı Asya şehirlerini ziyaret etmeyi planlıyordu. İkili ayrıca, HYBE tarafından geliştirilen küresel hayranlık platformu Weverse’de 16 Nisan’da resmi bir hayran topluluk sayfası başlatmıştı.