Müzik dünyasında sık sık yaşanan “çalıntı şarkı” tartışmaları yeniden gündemde! Ünlü İngiliz şarkıcı Ed Sheeran, “Thinking Out Loud” şarkısı için Marvin Gaye’in “Let’s Get It On” şarkısını kopyaladığı iddialarıyla karşı karşıya.

Marvin Gaye’in “Let’s Get It On” şarkısının söz yazarı Ed Townsend’ın mirasçıları, 2016 yılında Ed Sheeran’a karşı dava açarak şarkısında “Let’s Get It On” şarkısından “aşırı benzerlikler” olduğunu iddia etti. Dava, geçtiğimiz yıl Led Zeppelin’in “Stairway to Heaven” şarkısıyla ilgili benzer bir davaya bakılmasını beklemek için ertelenmişti.

Ancak şimdi avukat Ben Crump, Ed Sheeran’ın “Thinking Out Loud” şarkısında “Let’s Get It On” şarkısının bazı elementlerini kullandığına dair “dumanlı silah” niteliğinde delilleri olduğunu iddia etti. Crump, Ed Sheeran’ın iki şarkıyı birleştirerek yaptığı bir konser performansı videosunu da mahkemeye sundu ve bu mashup’ı bir “itiraf” olarak nitelendirdi.

Ed Sheeran’ın avukatı Irene Farkas ise müziğin özünde kullanılan bazı öğelerin Gaye tarafından ilk kez uygulanmadığını belirterek “Thinking Out Loud” şarkısının şarkıcı ve Amy Wadge tarafından “kopya çekmeden” yazıldığını savundu.

Ed Sheeran daha önce de “Photograph” şarkısı için 20 milyon dolar tazminat ödeyerek bir dava sonlandırmıştı. Şarkıcı, müzik dünyasındaki bu tür dava ve iddiaların endüstriye zarar verdiğini düşündüğünü ve herhangi bir temeli olmayan iddiaların dava edilmek yerine anlaşmayla sonuçlanmasının müzik endüstrisi için çok zararlı olduğunu belirtti.

Şimdilik “Thinking Out Loud” vs. “Let’s Get It On” mücadelesi devam ediyor ve müzik dünyası bu konuyu yakından takip ediyor.