Oscar, sinema tarihindeki en büyük ödüldür. Her yıl farklı katagorilerde sahiplerini bulan bu ödül, kendi katagorisinde en iyi olanlara verilmektedir. Her ne kadar Oscar yani Akademi Ödülleri’nin hedefi bu olsa da bazen ”Bu kişi nasıl Oscar alamamış?” dediğimiz durumlarda çıkmıyor değil. Şimdi sizler için Oscar’ı sonuna kadar hak eden fakat alamayan oyuncuları derledim.

JOHNNY DEPP

Çoğunuzun belki de Karayip Korsanları serisi ile tanıdığı Johnny Depp yalnızca bu seriyle değil bana göre tüm filmlerindeki performanslarıyla Oscar’ı dibine kadar hak eden bir oyuncu. Özellikle de Edward Scissorhands ve Karayip Korsanları’ndaki performanslarına rağmen Oscar alamaması bizi hayrete düşürüyor.

JIM CARREY

Oscar’a isyan etme sebebimiz Jim Carrey. Oysa bırakın sıfır Oscar’ı birden fazla Oscar alabilecek kapasiteye sahip bir oyuncu kendisi. Özellikle The Truman Show filmindeki oyunculuğu beni gerçekten etkilemişti. Çünkü kendisi aslında bir komedyen ve hep komedi filmlerinde yer alıp espriler yaparken alışık olduğumuz için ona bu filmde açıkçası Jim Carrey’inin oyunculuğunu tahmin etmekte zorlanmıştım ve izledikten sonra da hayran kalmıştım. Çünkü filmde odak noktası tek bir karakterdi ve yalnızca günlük rutin yaşam vardı yani oyunculuğu arka plana atabileceğimiz, odak dağıtıcı aksiyon sahneleri yoktu bu yüzden Carrey sürekli gözlerimin önündeydi. Ve  buna rağmen hiç fire vermeden mükkemel bir oyunculuk sergiledi. Ayrıca Eternal Sunshine of The Spotless Mind filmindeki performansı da takdire şayandı.

ED HARRIS

Şu an Westworld dizisinde oynayan ve daha önce The Truman Show, Apollo 13, A Beautiful Mind gibi filmlerde oynamış olan Harris yine bu ödülü sonuna kadar hak eden bir oyuncu. Pollock ve Saatler filmlerindeki performansları da kesinlikle en iyi performanslarındandı.  Şu an oynadığı Westworld dizisinde de oyunculuğunu takdir ediyorum ayrıca kendisini vahşi batı temasına çok yakıştırıyorum. Çünkü tam bir vahşi batı karizması var kendisinde.

EDWARD NORTON

Buradan Oscar jürilerine sesleniyorum, Fight Clup’taki performansı Oscar alması için fazlasıyla yeterli değil miydi? Bunu kimsenin inkar edebileceğini düşünmüyorum çünkü Fight Clup’taki performansı tartışmasız Oscar hak ediyordu. Peki American History X  filmindeki performansı… Sözü size bırakıyorum.

JOAQUIN PHOENIX

Gladiator filminde her ne kadar oynadığı rolden ötürü bir nesli kendinden nefret ettirse de performansı tartışmasız efsaneydi. Ayrıca Her filmindeki performansı da beni çok etkilemişti. Joaquın Phoenix gerçekten oyunculuğunu çok beğendiğim bir aktördür ve Oscar alamaması jürilere bir kez daha isyan sebebim olmuştur.

LIAM NEESON

Star War: Episode 1 ve Schindler’in Listesi filmlerindeki performanslarına rağmen Neeson’a da vermediler Oscar’ı maalesef.

HARRISON FORD

Indiana Jones diyip gerisini size bırakıyorum…

JUDE LAW

Kapıdaki Düşman ve Cold Mountain’deki performanslarıyla Oscar alacağını beklerken hayal kırıklığına uğradığım başarılı oyuncu. Atrıca Sherlock Holmes filmlerinde de Watson karakterindeki oyunculuğu da gayet başarılıydı.

JOHN TRAVOLTA

Hepimizin Tarantino’nun Pulp Fiction filminden tanıdığı Travolta aklımıza Uma Thurman ile birlikte dans ettiği sahneyle kazındı. O dans sahnesi bile Oscar alması için yeterliydi.

BRUCE WILLIS

Twelve Monkeys, Pulp Ficton, The Sixth Sense, Die Hard… Ona da Oscar vermediler, evet.

TOM CRUISE

Özellikle Mission Impossible serisi ile gönlümüzde taht kuran Tom Cruise, Yarının Sınırı ve Rain Man ile de kesinlikle Oscar’ı hak ediyordu.

SAMUEL L. JACKSON

Son zamanlarda sürekli Marvel filmlerinde Nick Fury olarak görüğümüz Jackson’un Pulp Ficton, The Hateful Eight ve Django filmlerinden Oscar alamaması Oscar ödüllerinin ne kadar adaletsiz olduğunun bir diğer göstergesi.

HUGH JACKMAN 

Kendisine küçüklüğümden beri oynadığı Wolverine karakteri sayesinde yıllardır hayranlık duyduğum Jackman’ın her performansı göz doldursa da Sefiller, Logan ve Prestij filmlerindeki performanslarından Oscar alamaması ”Lanet olsun sana Oscar” deme sebebimdi.

BRAD PITT

Bir çok filminde de Oscar’lık perfomans sergiledi. Soysuzlar Çetesi, Fury, Truva, Fight Clup… Fazla söze gerek yok Oscar alamasa da gönlümüzde almış gibi yeri var.

MICHAEL FASSBENDER

12 Years a Slave ve Jane Eyre’deki performansları ile Oscar alamaması beni hala derinden üzüyor.

ROBERT DOWNEY JR.

Ironman ile kalbimizi fetheden Downey’in özellikle Sherlock Holmes’taki performansları ve Tropik Fırtına: Al Bakalım’daki performansları Oscar’ı fazlasıyla hak ediyordu.

KEIRA KNIGHTLEY

Güzelliğini de oyunculuğunu da çok beğendiğim isimlerden biri. Özellikle dönem filmleriyle ve Karayip Korsanları serisindeki Elizabeth Turner rolüyle tanıdığım Knightley, Pride and Prejudice ve Atonement filmlerinde rolünün hakkını fazlasıyla vermişti bana göre.

MARGOT ROBBIE

Eminim çoğunuz filmlerde güzelliğinden gözlerinizi ayırıp oyunculuğuna dikkat edemiyorsunuzdur Robbie’nin ama oyunculuğu da güzelliği kadar iyi. Bu sene Ben, Tonya filmi ile Oscar’a aday gösterilerek çok heyecanlanmış olsa da maalesef ödülü alamadı.