Spotify, geçen yılın Wrapped kampanyasını açıkladı ve ‘Anti-Hero’ şarkıcısı Taylor Swift, Bad Bunny’yi geride bırakarak bu unvanı aldı ve Porto Rikolu rapçının üç yıllık egemenliğine son verdi.

Taylor, yılın başından bu yana dünya genelinde 26,1 milyar dinlenme sayısını aşarak bu unvanı kazandı ve hem ABD hem de İngiltere’de en çok dinlenen sanatçı oldu.

33 yaşındaki pop yıldızı ve Bad Bunny, global olarak en çok dinlenen sanatçıların geri kalanını oluşturan The Weeknd, Drake ve Peso Pluma’nın önünde yer aldı.

Swift’in başarısını kutlamak için Spotify, Sao Paulo ve Jakarta da dahil olmak üzere dünya genelinde 21 bilboard üzerine bulmaca parçaları yerleştirdi ve Wrapped’ın lansmanından önce 48 saatlik süre boyunca başarısını duyurdu.

Şimdi hayranlar, onun müziğini platformda dinlediklerinde ilerleme çubuğunun, ilgili dönem rengini yansıtan renklere dönüşeceğini ve ilerleme düğmesinin parlamaya dönüşeceğini görecekler.

Şarkılarını en üst yüzde içinde dinleyen kullanıcılara Taylor tarafından özel bir teşekkür video mesajı gönderilecek.

2023’ün en çok dinlenen şarkısı, Miley Cyrus’ün ‘Flowers’ isimli şarkısı oldu ve 1.6 milyar dinlenme kaydetti. İkinci ve üçüncü sırayı sırasıyla SZA’nın ‘Kill Bill’ ve Harry Styles’ın ‘As It Was’ şarkıları aldı.

29 yaşındaki Bad Bunny, 2023’te dünya genelinde en çok dinlenen albüme sahipti ve ‘Un Verano Sin Ti’ albümü toplamda 4.5 milyar dinlenme ile birinci sıradaydı, Taylor’ın ‘Midnights’ ise ikinci sırada yer aldı.

2023’te 574 milyon kişi Spotify kullanırken, yıl büyük kadın pop yıldızlarının etkileyici dönüşü, müzik listelerinde ses çeşitliliği ve birden fazla türden oluşan küresel bir müzik kültürü ile şekillendi.

Spotify, Wrapped’ı bu yıl ilk kez canlı bir şovla hayata geçiriyor ve 30 Kasım’da Londra’da gerçekleşecek.

Wrapped Live in London etkinliğinde 2023’ün öne çıkan anlarının bazıları, Sam Smith, Chase and Status, Charli XCX, Kenya Grace, Strandz, Raye ve Libianca’nın performanslarına yer verecek ve tüm bunlar Harriet Rose, Big Zuu, Max Balegde ve shxtngigs tarafından sunulacak.

Etkinlik, TikTok üzerinden canlı olarak yayınlanacak, bu sayede evdeki izleyiciler @SpotifyUK profilini ziyaret ederek favori sanatçılarıyla 2023’ü kutlayabilecekler.