Aynur Aydın, 2012 yılında yayınladığı İngilizce albümü ve teklileriyle Türk müziğinin dünyasına farklı bir giriş yapan, gerek sesiyle, gerek tarzıyla şüphesiz piyasadaki en farklı isimlerden biri.
Son olarak 2017 yılında yayınladığı hit parçasıyla adından söz ettirdikten sonra müziğine tam gaz devam eden Aynur Aydın’ı biraz daha yakından tanımak istedik.

Merhaba Aynur, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Nasılsın?

Teşekkür ederim, ben teşekkür ederim beni okurlarınızla buluşturduğunuz için. İyiyim yoğun bir şarkı hazırlığındayız. Siz de iyisinizdir umarım.

Söz yazıyorsun,  beste yapıyorsun ve hit  parçalar çıkarıyorsun. Bu üçünü tek bir sanatçıda yakalamak zor. Senin sırrın nedir?

Bunun bir sırrının ya da bir matematiği olduğunu düşünmüyorum. Öyle olsa kesin her şarkıda uygularımJ Sanırım gerçekten müziğe aşık bir insanım ve bir şey yaparken bunu elimden geldiğince kalbimle ve birikimlerimle yapıyorum.  Sanırım sırrı kalbinizle hissederek müziği insanlara sunmak…

 12 Ways To La La isimli yabancı şarkılardan oluşan bir albümün var. Genel olarak Türk sanatçıları yabancı şarkılar seslendirrken göremiyoruz. Sence neden tercih etmiyor olabilirler? Bu seni diğer sanatçılardan ayıran bir özelliğin midir?

Yabancı dilleri olmadığı için  yani ana dili gibi kullanmadıkları için. Müziği, sözleri anlayıp hissederek anlatmak gerekir.

 

Seni ilk olarak 2012’de Better isimli şarkının klibiyle televizyonda gördüğümü çok iyi hatırlıyorum. Daha sonra aynı şarkının bir de Türkçe versiyonu, Ayrılıklar Mevsimi,  olduğunu görünce baya şaşırmıştım hatta acaba klibi ve alt yapıyı başka bir sanatçı mı çaldı diye düşünüp araştırmıştım. Bazı şarkılarını neden iki versiyonda yayınladın?

Çünkü orijinal aslında İngilizceydi,  Albümü Türkiye’de çıkaracağımız kesinleşince şarkıların hepsini Türkçeye adapte ettik.   


Senin için ‘’iyi müzik’’ tanımı nedir? Yoksa müzik her türlü zaten iyidir diyenlerden misin?

Her insanın müziği algılayışı ve zevkleri farklıdır. Benim için iyi müzik samimi sözler ve duygusal melodilerdir.

 Son dönemlerin gündemi hakkında da sana soru sormak istiyorum. Contra, Çağdaş Terzi, isimli rapçiyle bir şarkı üzerinden polemiğe girdiniz.  ‘’Ters Yön’’ isimli şarkısında senin ‘’Bi Dakika’’ isimli parçanın alt yapısını kullandığını nasıl fark ettin?

Aslında Kibir adlı şarkısını trendlerde gördüm, dinlerken şarkı çok hoşuma gitti. Bir diğer şarkısı 28milyon tıklamış bir şarkısı var bu da sanırım güzeldir diyerek dinlemeye başladım ve kendi şarkımın introsunu dinledim.


Rap müzikseverler senin üzerine şahsen bana bile absürd gelen iddialarla geldiler. Hatta iş öyle bir boyuta ulaştı ki mahkemelik olduğun isimler oldu. Bir de yakın zamanda tutuklanan Ezhel’in bir kadın tarafından şikayet edildiği iddiası ortaya atılınca işler iyice çığırından çıktı. Bu kadar karmaşıklıkla, üstüne gelen, hakaret boyutunu aşan küfürlerle nasıl başa çıkıyorsun?

Hepsini tek tek savcılığa verdim. Bunu artık hukuk çözecek. Ama tabi sorarsan gençlerin bu kadar aşağalayıcı sözler sarf etmelerine, durumu gerçek yüzü ile değerlendirmeyerek hakaretler etmeleri beni çok üzdü. Gençlerin, yeni neslin olumsuz durumlarda ağzına ne gelirse söylemesi tanımadığı insanları sadece klavyeden yorum yazarak kötülemeleri çok üzücü.


Contra senden özür dilerse onunla ya da başka bir rapçiyle iş birliği yapmayı düşünür müsün?

Ben, Cezayı çok beğeniyorum yıllardır birbirimizi takip ediyoruz.  Açıkcası bu olaylar yaşanmadan önce, bir iki yıldır böyle bir projemiz vardı. Ben doğduğum kültür gereği hep rap ve r&b(arenbi) müziğin içindeydim.  Her zaman bana çok yakın gelmiştir. Belki ilerde olabilir isterim ama şu an planlarımızda böyle bir proje yok. Rafa kaldırdık diyelim yaşananlardan ötürü 🙂 

 Aleyna Tilki ile çok iyi anlaştığınızı anlayabiliyoruz. Onun hakkında ne düşünüyorsun?

Bana sorarsan Aleyna tam bir yetenek patlaması, aynı zamanda da iyi ki hayatımda dediğim bir arkadaşım. Onunla arkadaşlık dostluk üzerine kurulmuş bir bağımız var. Biz sadece medyayı müzik sektörünü konuşmuyoruz, hayatımızın gündeminde bir kadının yaşantısında dertlerinde ne varsa paylaşıyoruz. Bundan da çok memnunum. İyi ki hayatımda Aleyna.

Beş Soru Beş Cevap

En son dinlediğin şarkı: Edis – Buz Kırağı
Örnek aldığın isim:
Madonna‘nın cesareti, Prince’in özgür ruhu, Ajda Pekkan’ın duruşu, Sezen Aksu’nun samimiyeti ve Barış Manço’nun halkın aynası olmasını örnek alıyorum.
İngilizce şarkı söylemek/Türkçe şarkı söylemek:  
İngilizce şarkı söylemek kolay, Türkçe Şarkı söylemek  duygu işi.
Favori yemeğin:
Lahmacun
Favori rengin:
Maydanozlu Lahmacun Rengi 🙂