Müzik dünyasına önce grup üyesi olarak adımını atan ve daha sonra solo ilerlemeye karar veren Türk müziğinin güçlü seslerinden biri Gülçin Ergül şu sıralar yayınladığı ”Arabesk” albümü ile gündemde.

En son Arabesk albümünle bizlere bir şölen yaşattın. Bu albümü çıkarma fikri nasıl kafanda oluştu? Albümün oluşum sürecini bize biraz anlatır mısın?

Şirkette elimde acı biberle şaka olsun diye arabesk söylemeye başladım. Sosyal medyada çok rağbet gördü. Yapımcılarım çok güzel söylüyorsun dediler ben de çok şaşırdım. Böyle bir proje albüm yapma fikri kısa bir süre sonra doğdu.

Söz yazıyorsun, beste yapıyorsun…Bir şarkıyı yazarken ya da bestelerken ilham aldığın şeyler oluyor mu? Mesela, bir şarkıyı nasıl yazmaya başlarsın?

Mesela bugün bir şarkı üzerine çalışıyordum. Daha önce yaşadığım duygular ve olaylar üzerinden biriktirdigim havuzdan hikayeler çıkarıyor onları müzikleştirıyorum. Bazen sadece hayal ettiğim bir duygu ya da hikaye olabilir.

Bir Tanecik Aşkım isimli hit parçanı bir de İngilizce versiyonda yayınladın. İlk olarak seni Price Tag’e yaptığın coverla tanıdığımı ve o sese İngilizce şarkı ne de güzel gider dediğimi hatırlıyorum.

Dünyaya açılmaya nasıl bakıyorsun? Senden daha fazla İngilizce şarkılar duyabilecek miyiz?

Eğer böyle bir fırsatım olursa değerlendirmek isterim. Fakat bunun için iyi bir ekibin olması gerekiyor yurt dışında güçlü olan. Sadece şarkıyı yapmakla bitmiyor iş. İngilizce söylemeye her zaman devam ederim. Unutmayın ki o arabesk albüm sadece bir proje albüm. Tarzımı değiştirdim anlamına gelmiyor.

Kısa Bilgi: Bir Tanecik Aşkım şarkısı iTunes Dünya listesine 20. sıradan girdi. // Türkiye’de en çok yabancılar tarafından cover videosu yapılan şarkılar arasında // Bir çok programda ve yazılı basında yazın hit i olarak gösterildi.

2016 yılında çıkardığın ”Harabeyim” isimli parçanın söz yazarı ve bestecisi olmanın yanı sıra klipte yaptığın dans da o dönem oldukça konuşulmuştu. Dans etmeye nasıl başladın?

Bale yaparak AKM de başladım.


Kısa Bilgi: Gülçin Ergül Bale eğitimine Atatürk Kültür Merkezi Devlet Opera ‘Çocuk Balesi’ Topluluğuna ve ‘Çocuk Korosuna’ seçildi ve uzun yıllar çocuk sanatçı olarak performanslar sergiledi.

Arabesk albümünü daha yeni yayınlamış olmana rağmen hayranların şimdiden seni özledi ve yeni albüm beklentisi içine girdiler bile. Bir sonraki albümünde eski tarzına dönecek misin? Bizi neler bekliyor?

Evet. Yeni albümde R&B şarkılar yapmak istiyorum şimdiden çalışıyorum.

Arabesk albümün için görmeye alışkın olduğumuz tarzını değiştirdin. Çevrenin ve hayranlarının buna tepkisi nasıl oldu?

Tepkileri şarkılara hep bir ağızdan söylemek oldu. Çok güzel direkt mesajları aldım, yorumları aldım, hikayelerde paylaşıyorlar,  bunlar beni çok mutlu ediyor.

Bir şarkının hazırlık aşamasından yayınlamasına kadar geçen süre eminim çok zordur. Müziğini yaparken, seni en çok ne zorlar?

Stüdyo aşamasında çok seviyorum ve eğleniyorum özellikle back vokallerde. Beni zorlayan kısım promosyon kısmı diyebilirim çünkü asosyal bir insanım.

Mersin konserini yakından izlemenin keyfine varmıştım ve yaşadığın sağlık sorununa rağmen bitmeyen enerjine ve sesine karşı adeta büyülenmiştim. Hatta bazı hayranların seninle tanışma fırsatını da yakaladılar. Onlarca kişinin önünde şarkı söylemek nasıl hissettiriyor?

Güzel bir his. Ancak öncesi çok heyecanlı olduğu için sahneye hemen çıkmak istiyorum kuliste sahne arkasında yerimde pek duramam.

Sosyal medyada hayranlarınla çok içli dışlı olduğun hemen fark ediliyor. Aranızdaki bağ gerçekten hayranlık uyandırıcı. Onlar hakkında ne düşünüyorsun?

Beni destekleyen herkese minnettarım onlar benim yol arkadaşlarım o yüzden herkese teşekkür ederim.


Röportaj düzenlemesi için Özbek Medya/Cihan Özbek’e teşekkürler.