Sahnenin parlak ışıklarının altındaki yerini aldıktan sonraki kariyerine geçemeden önce “Ebba Tove”nin hayatı nasılmış kısaca ondan bahsedeyim. Stockholm’de doğup büyüyen Tove Lo’nun sahne adını büyük annesi tarafından bulunmuş. Müzik kariyerine kısa ömürlü grup “Tremblebee” de başlayan sanatçı şarkı sözleri yazmış ve canlı performanslar sergilemiş ama işler iyi gitmemiş ve gruptan ayrılmış böylece tek başına yapacağı kariyere odaklanmış. İlk albümü için yazıp çizerken yaptığı bir demo kaydı bir plak şirketi patronun sahibinin ilgisini çekince ilk profesyonel teklifi yapılmış ve Max Martin gibi pek çok ünlü prodüktörle çalışma fırsatını yakalamış. Bu da ona şöhretin kapısını aralamış.

Ebba Tove Elsa Nilsson sahne adıyla Tove Lo 2014 yılında çıkış yapan İsveçli bir sanatçıdır. Mart 2014’te Truth Serum isimli EP’ini çıkaran Tove Lo farklı dikkatleri kendi üzerinde toplamayı başardı. Bu EP çalışmasında hepimizin aşina olduğu şarkısı “Habits” isimli parça da yer alıyordu (ismen bilmeseniz bile şarkıyı dinleyince ‘Aaaa ben bunu duymuştum’ diyeceğinize eminim). 

Truth Serum’dan sonra aynı yılın Eylül ayında ilk stüdyo albümü olan “Queen of The Clouds”u yayımladı. Dinleyicilerden ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan albüm bir konsepte göre hazırlanmıştı. Queen of The Clouds “The Sex”, “The Love” ve “The Pain” isimli üç kısımdan oluşuyordu. Albüm daha sonra ek parçalar eklenerek “Queen od The Clouds The Blueprint Edition” ismiyle tekrar piyasaya sürüldü. Tove Lo 2016 yılında iki parçaya böldüğü albümü “Lady Wood”u dinleyiciğe sundu 2017 yılında “Blue Lips [Lady Wood Phase II]” isimli üçüncü albümünü yayımladı. İkinci albüm Lady Wood aynı zamanda bir görsel albüm yani bir filmle desteklenmiş. Bu film YouTube’da mevcut. İkinci ve üçüncü albümde Queen of The Clouds’tan farklı şeyler deneyen sanatçı yine de “konsept albüm” şeklinde çalışmış. Tove Lo’nun çok bilinen parçaları haricinde herkesin çok severek dinleyeceği şarkıları var ama albümler bir hikaye anlatacak biçimde hazırlandığı için ve için üç albümü de baştan sona dinlemenizi tavsiye ediyorum. Ama benim için (seçmem çok zor oldu) Tove Lo’nun en öne çıkan bazı parçaları aşağıdakiler

1- Out of Mind
2- Moments
3- My Gun
4- Thousand Miles
5- True Disaster
6- Imaginary Friend
7- Cool Girl
8- Flashes
9- 9th of October
10- Don’t Ask Don’t Tell
11 – Stranger
12- This Time Around