Müzik dünyasının en prestijli ödülünü kazanmak her sanatçının hayali olduğu gibi her sanatçının kariyeri için de mihenk taşıdır. Öyle ki bu ödülü alan sanatçılar artık haber sitelerinde bile ”Grammyli Sanatçı” başlığıyla anılırlar.
Biz de böylesine büyük bir ödülü kazanma hissini en çok tadan sanatçıları sizin için derleyip bol ödüllü şarkılarından bir çalma listesi oluşturduk, keyifli dinlemeler.

10-) Alison Krauss

İlk ismimiz Alison Krauss için country efsanesi demek fazla olmaz herhalde çünkü kendisi yoğunlukla country kategorileri olmak üzere tamı tamına 27 Grammy ödülünü evine götürerek en fazla Grammy kazanmış kadın sanatçı unvanına sahip olmuş bir isim. Özellikle ”En İyi Kadın Country Vokal Şarkısı” kategorisine yıllarca başka isme kaptırmamış biri.

9-) U2

U2’nun rekor kırdığı kategori ise ”En Fazla Grammy Kazanmış Grup.” 22 Grammy ödülü ile en yakın rakibine 8 ödül fark atan rock grubunun en fazla ödül aldığı alan ise grup/iş biriliği alanı.

8- ) Adele

”Bir Kadın Sanatçının Bir Gecede En Fazla Ödül Kazanması” olayını gerçekleştiren iki kişiden biri, diğeri Beyonce, olan Adele 21 albümünün döneminde Grammy’e adeta bomba gibi düşmüştü. Aldığı 6 ödülün dördünü borçlu olduğu Rolling in the Deep şarkısı İngiliz klasikleri arasında yer aldı.

7-) Bruno Mars

Sıra geldi 2018’in bombası Bruno Mars’a. Bu sanatçımızın kazandığı rekor ise ”Bir Gecede Yılın Kaydı, Albümü Ve Şarkısı.” Bu sene Grammy’de üç ana kategoriyi birden alması tepkiye yol açtı fakat eleştirmenler tercihlerini yapmış, üç ana kategorinin ikisini Bruno’ya kazandıran That’s What I Like şarkısını şiddetle öneriyoruz.

6-) Paul McCartney

Efsanevi İngiliz müzik grubu The Beatles’in dört üyesinden biri olan Paul McCartney solo olarak da en az grubu kadar başarılara imza atmış bir isim. Grammy Ödülleri’ndeki rekoru ise ”Bir Gecede Kazanmadan En Fazla Adaylık Alan Sanatçı.” Bu unvan kendisi için iyi mi kötü mü biz karar veremedik, dilerseniz efsanenin Queenie Eye şarkısını dinlerken siz de bir düşünün.

5-) Amy Winehouse

Jazz prensesi Amy  ”Bir Gecede Dört Ana Kategori Adayı Olmuş Sanatçı” rekoruna malesef hayatını kaybettikten sonra erişebilen bir isim. Kendisine ”Yılın Albümü” ve ”En İyi Pop Vokal Albümü” kategorilerini kazandıran albüme ismini veren, uğruna ölüme gidecek kadar deli yaşadığı aşkı anlattığı şarkı Back to Black ise boğazı düğümleten cinsten.

4-) Shakira

Shakira ise Latin Grammy’nin 12 ödülle ”En Fazla Latin Grammy Kazanan Kadın Sanatçı”sı durumunda. Birçoğumuzun gençlik/çocukluk dönemine denk gelen sanatçının en Grammyli şarkısı ise şüphesiz ki yine hepimiz için bir ”en” olan şarkı Hips Don’t Lie.

3-) Taylor Swift

Şimdilerde pop tarzına geçiş yapmış olsa da çıkış yaptığı dönemlerde countryde fırtınalar koparan isim Taylor Swift, Fearless albümü ile sadece 20 yaşındayken elde ettiği başarısı ona ”En Genç Yılın Albümü Ödülünü Kazanan Sanatçı” rekorunu kazandırdı.

2-) Jay-Z & Kanye West

Rap dünyasının en rekortmen ismi ve rap dünyasının en çılgın ismi Kanye West’in tek ortak noktası birlikte yaptıkları şarkılar değil. Bu iki isim aynı zamanda Grammy tarihinde bir rekora da ortak olmuşlar: ”En Fazla Grammy Kazanan Rap Sanatçısı.” Her ne kadar Kanye West’in olaylı Grammy çıkışı ödül hayatına kesik atmış olsa da bu o ve Jay Z’nin 21 Grammy ödülüne sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

1-) Michael Jackson

Müzik dünyasının tartışmasız kralı Jackson’ın tek hakimiyeti satışlarda değil. Efsanevi sanatçı Grammy’de de kasırgalar estirdi.
Elde ettiği başarılar ise saymakla bitmez. 1984 yılında bir gecede 8 Grammy’i evine götürerek hala kırılamayan bir rekora imza atmıştı. Aynı gecede aldığı sekiz ödülü ve kaybettiği dört adaylıkla beraber toplam 12 adaylığı ise bir gecede alınan en fazla adaylık olarak tarihe geçmişti.