Üçüncü Yeniler nedir? Kimlerden oluşur? Müziklerinin temelinde yansıtmaya çalıştıkları fikirler neler? Neden Üçüncü Yeniler diyoruz? Daha neler neler… Tüm bu sorulara cevap aramaya çalışacağız bu yazımızda.


Öncelikle belirtelim ki aslında çoğunuz bunlardan haberdar. Sosyal yaşantımızda sürekli karşımıza çıkan bu yeni Türk müziği akımının isimleri; ilk başta kulağa absürt gelen sözleri ve anlamlandıramadığımız isimleriyle kafamızı karıştırsa da gün geçtikçe daha geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi başarıyor.


Son yıllarda belli bir tarzın ya da sınıflandırmanın içine girmeden alternatif müzik yapmaya başlayan Üçüncü Yeniler, bu ismi de kendileri tarafından belirleyerek değil; bir müzik platformunun verdiği liste adıyla (Spotify) akıllara kazındı.

Amaçları sadece müzik yapmak!


Bu yüzden gruplarına verdikleri isimler ya da şarkılarına nasıl seslendikleri onların umurunda bile değil. Kitlelerini etkilemeye de çalışmıyorlar, bu sayede diğer kültürlerdeki alternatif müziklerin; dinleyicisiyle şekillenmesinden farklı bir yol alma şekilleri var.


Düşünce tarzları ise tamamen ‘Ne Farkeder?’. Bu gamsız, umarsız, apolitik yönelimleri sayesinde 80’ler sonrası neslin bakış açısını gözler önüne serebiliyor. Beklenmedik entellektüel şarkı sözlerinin yanı sıra eğlenceli ritimleriyle sadece aşk değil; çoğu konuda müzik yapıyorlar.


Üçüncü Yeniler olayı ise, aslında önceki ‘edebiyat akımlarına’ yapılan bir başkaldırıdan ötürü değil. Farklı bir şeyler yapmak düşüncesinde olan şarkıcılar, içtenlikleriyle ve alçakgönüllükleriyle daha çok gençlerin beğenisini kazanıyor.

Sizin en sevdiğiniz sanatçıları/grupları hangisi? Bize önerin!


Bir şans vermek isteyenlere;