Olivia Lauryn Dean, 14 Mart 1999 tarihinde İngiltere’nin Haringey bölgesinde doğmuştur. İngiliz bir baba ve Jamaika-Guyana asıllı bir annenin kızı olarak Walthamstow’da büyümüştür. Genç yaşta müzikal tiyatro dersleri almış ve gospel korosunda yer almıştır. Daha sonra BRIT Okulu’na gitmiştir.

Dean, müzikal kariyerine Rudimental ile işbirliği yaparak başladı. Amazon Music’in 2021 yılında yükselen sanatçısı seçilmiş ve Nat King Cole’un “The Christmas Song” adlı şarkısını Amazon’un 2021 Noel özel yayınları için özel olarak kaydetmiştir.

Sanatçı Lauryn Hill, Amy Winehouse, Carole King ve The Supremes gibi isimleri etkilendiği sanatçılar arasında göstermektedir.

2018 yılında “Reason to Stay”, 2019 yılında “Password Change”, 2020 yılında “Baby Come Home”, “Crosswords”, “The Hardest Part”, “Merry Christmas Everyone” ve “Echo” şarkıları gibi birçok single çalışması bulunmaktadır. 2021 yılında ise “Be My Own Boyfriend”, “Slowly” ve “The Christmas Song” gibi şarkılar yayımlanmıştır. 2022 yılında ise “Danger” isimli şarkısı yayınlanan sanatçı, 2023 yılında “UFO” adlı şarkısını yayımlamayı planlamaktadır.

Olivia Dean’in “Password Change” şarkısıyla 2020 İngiltere Müzik Video Ödülleri’nde “En İyi R&B/Soul Video – İngiltere” kategorisinde aday gösterildi.

Olivia Dean, Lauryn Hill, Amy Winehouse, Carole King, ve The Supremes gibi müzisyenlerden ilham aldığını belirtmiştir.

Hobileri hakkında da kesin bir bilgi yok ancak müziğe olan tutkusu ve yeteneği onun hayatında merkezi bir yer tutuyor. Ayrıca bir röportajında, bir günlüğüne yazmak gibi yaratıcı aktivitelerle ilgilendiğini belirtmiştir.

2021 yılında Amazon Music tarafından Yılın Keşfi ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca 2021 yılında Amazon’un Noel özel programı için Nat King Cole’un “The Christmas Song” adlı şarkısının özel bir versiyonunu kaydetmiştir.