Çağımızın en çok tanınan gruplarından biri olan Linkin Park’ı biraz daha yakından tanımak ister misin? İşte, Linkin Park Nedir? Nasıl Kuruldu? Üyeleri Kimlerdir? Albümleri Nelerdir? ve hakkında birkaç bilgi daha..

1996 yılında, Agura Lisesi’nde okuyan üç genç arkadaş bir gün müzik zevklerini daha somut bir halde kişiselleştirebilmek için kendi çaplarında bir müzik grubu kurmaya karar verirler. Bu üç genç Mike Shinoda, Brad Delson ve Rob Bourdon’dan başkası değildi. Gün geçtikçe çevreleri bakımından müzikleri sevildi ve liseden mezun olduklarında bile bunu devam ettirmek onlar için bir amaç haline gelmişti.

Bu Kaliforniyalı üçlü, müzik konusunda ciddileşince grubu biraz daha genişletmeye karar verdiler ve gruplarına; Joe Hahn, Dave Farrell ve Mark Wakefield gibi isimleri de dahil ettiler.

Sıra gruplarına isim vermeye geldiğindeyse Xero‘da karar kılmışlardı. Kısıtlı olanaklarla bir süre, Mike’ın evinde kayıt yapmaya başladılar. Yapmak üzere oldukları bir kayıt anlaşmasını yapamadıklarında, grupta bir hayal kırıklığı ve çalkantılar oluştu.

 Mark Wakefield gelecekte çokça başarıya imza atacak olan rock müzik grubundan ayrıldı ve Xero ile bağlantısını kesti. Açılan bu boşluğu doldurmak için grup, Chester Bennington’ın sesini beğenerek geleceğin Linkin Park solistini aralarına aldılar.

 Chester gruba katıldığında takvim yaprakları 1998’i gösteriyordu ve grubun ismi de bu arada Hybrid Theory olarak değişmişti.

 Hybrid Theory, aynı zamanda grubun ilk ve en başarılı albümüdür. Hatta 21. yüzyılın en çok satan albümü de yine Hybrid Theory’dir.

Bu albümleri Nu-metal tarzında olup sonradan çıkardıkları Meteora ile devamını sağlamıştır. Meteora ile de listelerin en üstünde yer almayı başaran bu grup, sonraları çıkan sorunlardan dolayı adını Linkin Park olarak değiştirmek durumunda kaldı.

Aslında bu hiç de kötü bir karar değildi, zira grup bu isimle akıllarda daha iyi bir yer edindiklerini fark etmişlerdi. Ayrıca Linkin Park, ABD’de yüzlercesi bulunan Lincoln Park’tan almıştır bu ismi.

Grup ilerleyen zamanlarda değişmeye başlıyordu ve Hybrid Theory ile Meteora albümlerinde yakaladıkları Nu-metal tarzından, Minutes to Midnight isimli albümleriyle alternatif-rock tarzına geçiş yaptılar.

Sevenlerinin bildiği üzere Linkin Park zaten çıkardıkları albümlerle sürekli kendini değiştiren, yenileyen ve geliştiren bir gruptur. Bu yüzden, bu değişim sonları olmamıştır.

 Linkin Park çıkardıkları albümlerinin yanı sıra, düetleriyle de hatırı sayılır bir üne kavuşmuşlardır.

19 Temmuz 2009’da Rock’n Coke kapsamında Türkiye’de de sahne almışlardı. İstanbul Park’ta gerçekleşen bu konseri yaklaşıp elli bin kişi izlemiş olup Chester, Türk Bayrağını sahnede kaldrmıştır.

 

 As Bayrakları As As.

 En son çıkardığı albümü, geçenlerde şarkılarının yayınladığı One More Light’dır ve bu albüm ilk tarzlarının büyük oranda değiştiğinin somut bir kanıtıdır. Bu konuda Chester, artık adlarının Hybrid Theory ile anılmamasını istediğini de söyleyerek değişimlerinin kısa süreli olmayacağını belirtmiştir.

 Efsanevi grup hakkında bahsedebileceğim bir diğer şey ise telefon ve bilgisayardan oynanabilecek bir de oyunları olduğudur. İsmi Linkin Park Recharge olup, Dünyanın tüm kaynaklarının tükenmek üzere olduğu, uzak bir geleceği konu ediniyor. İsminden de anlaşılacağı üzere dünyayı yeniden şarj etmeye yönelik bir aksiyon-macera olarak düşünebilirsiniz.

Üyeleri,

Chester Charles Bennington (Chazy Chaz) ~ Vokal – Solist

Mike Shinoda (Mad Madness) ~ Klavye – Gitar – Vokal

Joseph Hahn (Mr. Hahn) ~ Turntable – Direktör

Phoenix Farrel ~ Bass Gitar

Brad Delson ~ Gitar

Rob Bourdon ~ Bateri

Eski Üyeleri,

Kyle Christener

Scott Koziol

Mark Wakefield

Diskografisi,

Xero Sampler Tape (1996)

Hybrid Theory EP (1998)

Hybrid Theory (2000)

Reanimation (2002)

Meteora (2003)

Collision Course (2004)

Minutes to Midnight (2007)

Road To Revolution – Live At Milton Keynes (2008)

A Thousand Suns (2010)

Bağlantıları,

Orijinal Sitesi

Fort Minor’ın Sitesi (Mike Shinoda’nın Grubu)

Linkin Park Recharge Oyunu

EKSTRA