My Chemical Romance, Amerikalı alternatif-punk rock grubudur. 11 Eylül kazasından sonra kurbanların ailelerine ve yakınlarına destek ve fark yaratmak amacıyla kurulmuştur. 2001 yılında, 4 New Jersey’li 1 Illinois’li arkadaşın bir araya gelmesiyle oluştu. Daha sonra problemli biçimde aralarından ayrılan bateristlerinden sonra dört kişi olarak devam ettiler. Öyleyse ilk olarak grup üyelerini tanıyarak başlayalım.

Gerard Arthur Way;

9 Nisan 1977 doğumlu Gerard Way  şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve çizgi roman yazarıdır. Aynı zamanda grubun bass gitaristi olan Mikey Way’in abisidir. My Chemical Romance’ın vokalisti ve kurucu ortağıdır. Bunun haricinde The Umbrella Academy çizgi romanın yazarıdır. Her grup döneminde değişen stili ve saç tarzlarıyla bana kalırsa “Rock Star” terimini hakkıyla taşıyan isimlerden birisi. Daha çok genç yaşında yazdığı, çizdiği, sergilediği performanslardan başarılı bir sanatçı olacağının sinyallerini verdiğini söyleyebiliriz. İlk şarkısı (bilinen) Skylines and Turnstiles’ı 11 Eylül saldırılarının yarattığı travmatik sonuçlar dolayısıyla yazmıştır. Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde depresyon, alkol ve uyuşturucu bağımlılığına kapılan Way, müziğin ve sanatın yardımıyla bu zorlu dönemi arkasında bırakarak sağlığına kavuştu. 22 Mart 2013’te My Chemical Romance ile ayrıldıklarını açıkladıktan sonra, Mayıs 2014’te Warner Bros ile anlaşarak solo albümünü yayınladı.

Michael James Way;

Michael James Way, 10 Eylül 1980 doğumlu müzisyen ve aktördür. My Chemical Romance’ın başarılı bass gitaristi ve Gerard Way’in kardeşidir. Oldukça başarılı olan yetenekli müzisyen, aynı zamanda yarımcı vokalisttir. Kardeşiyle gittiği ilk konserden oldukça etkilenen Way, kardeşi tarafından davet edildiği gruptaki kariyerine başlamıştır.  The Aquabats! Super Show! dizisindeki rolüyle kariyerine aktörlüğü ekledi. Kanseri atlatan Way, kendi adıyla bir hayır kurumunda kanser tedavisi gören kişilere destek olmaktadır.

Raymond Toro;

15 Temmuz 1977 doğumlu baş gitarist, grupta aynı zamanda arka plan vokalistliği de yapmakta. New Jersey’de doğan başarılı müzisyen üç çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi. Katıldığı ilk büyük çaplı müzik grubu The Rodneys’tir. Kariyerinin başlarında her ne kadar müzik yerine sinemayla ilgilenmiş olsa da daha sonralarda müziğe yoğunlaştı. Grup dağıldıktan sonra müziği bırakmadı, solo olarak kariyerine devam etti. İnsanlarda bıraktığı anaç izlenimden dolayı bir çok hayranını duygusal olarak etkiledi.

Frank Anthony Iero;

Grubun en genç üyesi olan Iero, 31 Ekim 1982’de New Jersey’de dünyaya geldi. Hayatının çok erken dönemlerinden beri çeşitli pozisyonlarda müzik sektöründe yer aldı. “I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love” albümünde yalnızca iki şarkıda performans sergiledi. Hem sahnedeki karizmatik duruşu, hem de tarzıyla bir çok gencin kalbini çaldı. Grubun vokalisti Gerard Way ile aşk dedikoduları çıktıysa bile bunlar hiç bir zaman onaylanmadı, kanıtlanmadı. Oldukça başarılı olan müzisyen, şimdilerde vaktini çocuklarıyla geçirmekte.

Albümler ve hikayeleri;

I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love;

Grubun ilk albümüdür. 23 Temmuz 2002’de Eyeball Records tarafından yayımlaman albüm, alternatif rock, screamo. post-hardcore tarzında. Çiğ gitar soloları, oldukça enerjik vokalleri ve yer yer duyulan çığlıklarla “Emo” kategorisinde görülmesine neden oldu. Öte yandan belirtmem gerekir ki My Chemical Romance bir emo grubu değildir. Bonnie and Clyde esintileri taşıyan albüm suç ortağı olan bir çifti anlatır.

Three Cheers for Sweet Revenge;

8 Haziran 2004’te yayınlanan albüm gruba popülerlik kazandırmış, Helena müzik videosu ile oldukça tanınmıştır. Bir yıldan kısa bir süre içerisinde Platin sertifikası kazandı. Pop-punk, post-hardcore, punk-rock tarzında olan albüm oldukça tempolu ve hareketli. Silahlı bir kavgada ölüm tarafından ayrılan bir erkek ve kadını anlatır. Cehenneme giden adam, şeytanla konuşur ve şeytan kızın hayatta olduğunu, eğer bin kötü insanın ruhunu getirirse tekrar kavuşabileceklerini söyler. Aynı zamanda bir çok hayranın en sevdiği albümdür.

The Black Prade;

Grubun en popüler albümüdür. Genel olarak ölüm temasını içeren albüm 20 Ekim 2006’da yayınlanmıştır. Kanserden ölen bir hastayı anlatır. Pop-punk, hard-rock ve punk-rock tarzında olan albüm Amerika ve İngiltere’de büyük ses getirdi. “Welcome to the Black Parade” şarkısı “Emo Marşı” olarak anılmaya başladı.

Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys;

Grubun dördüncü ve son albümü. 22 Kasım 2010’da yayınlanan albüm My Chemical Romance’in fanlarının adını da “Killjoys” olarak belirledi. Alternatif-rock, punk-rock ve 60’lı-70’li yıllarda görülen “Saykodelik-rock” türündedir. Kıyamet sonrası Kaliforniya’yı feyz alan albüm aynı zamanda Gerard Way’in çizgi romanı ile bağlantılıdır.

P.S: Kullandığım bilgiler www.wikipedia.org dan alıntıdır.