SOMI, hayatta kalma programı SIXTEEN ile tanınan ve bu yıl çıkış gerçekleştirmiş olan Koreli bir solo sanatçıdır.

Hadi, SOMI‘nin genel profiline bakalım!

Gerçek adı: Jeon Somi
Doğum tarihi: 9 Mart 2001
Uyruğu: Güney Koreli/Kanadalı

SOMI, 9 Mart 2001 tarihinde Güney Koreli bir annenin ve Alman/Kanadalı bir babanın kızları olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Bir yaşındayken ailesiyle birlikte Güney Kore’ye taşınmışlardır.

Hobileri; çorap koleksiyonu yapmak, alışveriş yapmak, yalnız yürümek, güzel müzikler ve iyi restoranlar araştırmaktır. İyi olduğu konular ise; tekvando yapmak, yemek yapmak ve karikatür çizmektir.

Lakabı “Zirvedeki Maknae”dir.

(maknae: Kore gruplarında “en küçük üye” anlamını taşıyan bir terimdir.)

Not: Yukarıda belirtilen bilgilerde kaynaklar arası bilgi farklılığından dolayı yanlışlık olabilir.

SOMI hakkında genel bilgilerden bahsettiğimize göre, K-Pop sektöründeki maceraları ve deneyimlerinden bahsetmeye başlayalım!

SOMI, SIXTEEN adlı yarışma programında “TWICE” adı altında çıkış yapmak için büyük bir mücadele verip finale kalmaya hak kazanmıştı. Maalesef son adıma kadar gelmişken “TWICE” olarak çıkış yapamadı ve böylelikle hayali yarım kalmış oldu.

Pes etmek nedir bilmeyen SOMI, SIXTEEN‘deki başarısızlıktan sonra Produce 101 adlı yarışmaya katıldı ve yarım kalan hayalini burada gerçekleştirmek için mücadele etmeye devam etti.

Bilgilendirme: Produce 101 yarışmasının amacı, idollük kariyerleri için 6 aylık bir zaman dilimi tanınmış 11 üyeye sahip bir kız grubu oluşturmaktı.

SOMI, azmi ve SIXTEEN yarışmasında kazanmış olduğu ün ve sempatiyle yarışmanın birincisi olarak hayaline “I.O.I” adı altında kavuşmuş oldu.

I.O.I grubundan sonra, “Idol Drama Operation Team” programı altında kurulan 7 üyeli kız grubu “Girls Next Door” adlı grubun üyesi olmuştur. Maalesef ki bu grubun da ömrü I.O.I‘den farksız olmuştur, hatta sadece bir tekli yayınlayarak dağılmışlardır.

Bu serüvenleri gerçekleştirirken JYP Ent. çatısı altında bir stajyer olan SOMI, hayali olan “kalıcı idol olma” yolunda bu şirkette ilerleyemeyeceğini düşünerek şirketten ayrılmıştı.

Şirketten ayrıldığına dair haberlerin gündemde bomba etkisi yaratması ve bu etkinin yavaş yavaş yok olmasıyla birlikte, YG Ent.‘ın alt şirketi olan Black Label Ent. ile bir sözleşme imzaladığını kamuoyuna duyurmasıyla sevenlerine, bekledikleri çıkışın çok yakında olduğunu ve bunun için hazırlandığını duyurmuştu.

SOMI, 2019’un ilk yarısını bitirdikten sonra, 13 Haziran 2019 tarihinde “Birthday” adlı teklisi ile resmî olarak solo çıkışını gerçekleştirmiş oldu.

blank