Müzik piyasası oldukça renkli şarkılara, starların bomba düetlerine, unutulmaz kliplerine ev sahipliği yaparken bir de bu yola adımını yeni atmış sanatçıları da ağırlamaya devam ediyor.

Biz de müziği tutku haline getirmiş, bomba enerjisi, muazzam yetenekli ve ileride Türkiye’nin sayılı starlarından biri haline gelmesini dört gözle bekleyeceğimiz bir ismi, Kardelen’i, daha yakından tanımak istedik.

Merhaba Kardelen! Öncelikle yeni şarkını ve çıkışını kutluyorum. Nasılsın?

Merhaba, çok teşekkür ederim. Şanıma İnanma single çalışmamızla harika bir başlangıç yaptık. Çok iyiyim ve çok heyecanlıyım. Dilerim siz de iyisinizdir.


Piyano eğitimi alıyorsun, vokalini geliştiriyorsun, yeni şeyler denemeye çalışıyorsun. Ve biz de tabii ki merak ediyoruz: müziğe olan ilgini nasıl fark ettin?

14 yaşında müzik hocamın ses rengimin özel olduğunu söyleyip, özel bir gösteride solistlik yapıp yapamayacağımı sorması üzerine başladı her şey. İlk sahnemin ilk şarkısı Sessiz Gemi oldu. O gece o kadar güzel tepkiler aldım ki.. Sahnede sanki başka bir rüyada gibiydim. O günden beri kendimi geliştirmeye ve şarkı söylemeye devam ediyorum.


‘’Şanıma İnanma’’ söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait iddialı parçalardan bir tanesi. Aksu’nun 2005 yılında bize sunduğu bu zor parçaya cesaret edebilmek ve altından kalkabilmek gerçekten yürek ister diye düşünüyorum. Bu parçayla çıkış yapmaya nasıl karar verdin? Bize biraz hazırlık aşamanı anlatır mısın?

Şarkı seçiminde şan hocam Süheyla Yengi ile ilerledik. Aslında bir gün Sezen Aksu bestesiyle çıkış yapacağımı hiç düşünmemiştim. Her şey çok hızlı gelişti. Bu şarkının bana yakışacağını düşündüm. Şarkıyı zaten çok seviyordum. Şanıma İnanma’nın aranjörlüğünü Zeki Bilir yaptı. Aranjesi Belçika’da, mastering çalışması Amerika’da yapıldı. Bir Sezen Aksu şarkısıyla çıkış yaptığım için de kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum.Sezen Aksu da şarkı söylerken beni dinleyip sesimi çok beğendiğini söyledi. Hatta birkaç taktik de verdi. (Gülüyor)İki gün içinde 100 bin  görüntülenmeyi geçtin ve onlarca yorum aldın. Bu gerçekten heyecanlandırıcı bir şey. Gelen olumlu olumsuz eleştrileri nasıl değerlendiriyorsun?

Gelen tepkiler çok kıymetli benim için. Elimden geldiğince sosyal medyadan gelen mesajları da okuyup yanıtlamaya çalışıyorum. Olumlu yorumlar kadar olumsuz yorumları da dikkate alıyorum. Eleştirileri dinleyip düşünüyorum. Genel olarak hem dinleyiciden hem basından iyi tepkiler aldığımız için de çok mutluyum. Herkese çok teşekkür ederim!

Bu parçaya Meltem Şentürk yönetmenliğinde Eskişehir’de bir de klip çektin. Sanıyorum bu senin ilk klip deneyimindi. Nasıl hissettirdi? Çekimlere başladığında neler düşündün?

Çok heyecanlıydım ama öyle güzel bir ekiple çalıştım ki her şey düşündüğümden de iyi oldu. Runltd prodüksüyonu ile Eskişehir’de sekiz saat süren çekimler sonrasında tamamladık video klibi. Şarkıya yakışır enerjide keyifli bir performans olsun istedik.  

Çok gençsin ve müzik alanına adımını yeni attın. Bu alanda kendine örnek aldığın isimler var mı?

Ajda Pekkan’ın enerjisine ve tarzına hayranım.  Dünyada ise Beyonce..


Almanya doğumlu bir sanatçı olarak Türkiye’den çıkış yapmayı seçtin. Şu an ise Türk müzik piyasasında sanatçıların dünyaya açılmaları oldukça gündemde. Yerli yabancı yayınlanan tekliler, İngilizce albüm hazırlıkları…Senin bu yönde hayallerin/hedeflerin var mı? Bize anlatır mısın?

Evet Almanya doğumluyum. Almancam ve İngilizcem çok iyidir. Zaten yabancı şarkılar da söylüyorum. Elbette ben de ileriye dönük yabancı dilde müzikal çalışmalarım olsun istiyorum. Ancak önce kendi ülkemde, anadilimde bir şeyler yapmak istiyorum. R&b-Hiphop dans eğitimim de olduğu için farklı sahne showları, farklı albümler, farklı projeler yapmak istiyorum. Müzik adına yeni ve farklı şeyler ortaya koymak için çalışıyoruz.  Yakında ikinci single çalışmamızı da dinleyicilerle buluşturacağız. Çok ters köşe bir şarkı olacak. ?

Genç ve yeni çıkış yapmış bir sanatçı olarak, Türk müziğini nasıl değerlendiriyorsun?

Aslında o kadar zengin bir müziğimiz var ki! Önce geçmişte büyüklerimizin yaptığı o güzel müziklerin hakkını vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Türk müziğinin her dalı çok özel. Benim de ileriye dönük farklı sürprizlerim olabilir bu konuda ?

Kardelen’e sosyal medyada takip etmek için:

Instagram: @kardelenkumdereli

https://www.instagram.com/p/Bn5vNH3FeGv/?utm_source=ig_web_button_share_sheet