ABD Başkanı Joe Biden, Grammy ödüllü şarkıcı Lady Gaga ve yapımcı Bruce Cohen’i (American Beauty, Silver Linings Playbook) Kültür ve Sanat Komitesi’nin birlikte başkanları olarak atadı. Beyaz Saray’a göre, panelde yer alan üyeler “sanat ve insan bilimlerine ciddi bir bağlılık gösteren önde gelen sanatçılar, bilim adamları ve hayırseverler”dir. Bu komite, Biden’a kültürel politikalar konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Komite, Trump yönetimi sırasında 5 yıllık bir aradan sonra geri dönüyor. Komite, 2017’deki beyaz üstünlükçü mitinge verilen yanıtı nedeniyle protesto etmek amacıyla dağıtılmıştı. O zamanlar Trump, bir kişinin ölümüne neden olan isyanın her iki tarafında da “çok iyi insanlar” olduğunu söyledi.

Biden, 1982’de eski başkan Ronald Reagan tarafından Müze ve Kütüphane Hizmetleri Enstitüsü’nün bir parçası olarak oluşturulan komiteyi canlandırmak için Eylül ayında bir başkanlık emri imzaladı. Komiteye seçilen diğer isimler arasında televizyon yapımcısı Shonda Rhimes, Grammy ödüllü Joe Walsh ve oyuncular George Clooney, Jennifer Garner, Troy Kotsur, Jon Batiste ve Kerry Washington yer alıyor.

Lady Gaga, Biden’in 2021 yılındaki yemin töreninde “The Star-Spangled Banner” adlı şarkıyı söylemiş ve seçim kampanyası boyunca onu desteklemişti. Seçim sonucu resmi olarak Biden lehine açıklandığında, “Joe Biden, Kamala Harris ve Amerikan halkı, dünya tarihinin gördüğü en büyük iyilik ve cesaret hareketlerinden birini gerçekleştirdiniz” notunu paylaşarak kutlamıştı.

Lady Gaga’nın bu atama ile ilgili yorumları henüz gelmedi. Ancak, sanat ve insan bilimleri konularında Biden yönetimine yardımcı olacak bu yeni komitenin, sanatın önemini daha da arttıracağı düşünülüyor.